Egy gyönyörű ház levegős lakásában vagyunk. Már a lépcsőház lenyűgözött az íveivel és a kék színekkel. Mióta él Veszprém óvárosában?
Nyolc éve költöztünk haza Franciaországból a férjemmel. Már csak ketten, a gyerekeink, unokáink külföldön éltek. Nem mindegy, hova várja haza az ember a családját. Sajnos a férjem meghalt, egyedül élek, amit nehéz megszokni, de a házat és a lakást nagyon szeretem. Mert ez a ház is sok mindent átélt, van története. Egy szemorvos építette még 1900-ban.
Olvastam róla, ő volt Rosenberg Jenő. A ház a mai napig az ő nevét viseli, Rosenberg-házként említik mindenhol.
Ő is olyan ember volt, akinek nem csak a maga ízlése számított. Pontosan tudta, hogy a házzal a várost és a közösséget is gazdagítja. Ugyanazzal az alázattal épített, ahogyan gyógyított, mert sok szegény embert látott el ingyen. Nekünk, utódoknak, akik itt vagy hasonló házban lakunk, ennek tudatában kell lennünk. Nem csak úgy átalakítani, a magunk kénye-kedve szerint. Sokszor eszembe jut ez az ember és mindazok, akik a falakat emelték. Tisztelem a hozzáállásukat.
Ez a mentalitás építette fel Budapestet is néhány évtized alatt.
Az arisztokrácia, a nemesség és mindazok szétkergetésével, akik még így gondolkodtak és építkeztek, az ország veszített a legtöbbet. Mert ők megőrizték magukban ezt a mentalitást, bárhová vetette őket a sors – az ország viszont nem. Elidegenedtek az emberek, a családok, a közösségek, sokan a szomszédjukat sem ismerik. Az emberek nemigen maradnak meg egy helyen, nem otthont teremtenek, hanem befektetnek. Pedig az otthon nagyon fontos. Amikor az ötvenes években elszakítottak minket egymástól, apámat, anyámat, nővéremet és engem, többé nem voltunk egy család. Mindenki élte az életét, de mindenki vágyakozott egy otthon után. Mert nekünk ez megadatott Lepsényben. Édesanyám, aki polgári családból származott, tíz év alatt gyönyörűvé varázsolta a kúriát. Úgy emlékszem vissza arra a helyre, mint földi Paradicsomra.
Ilyennek is írta le. Még olvasni is jó a teraszon elköltött reggelikről, a hatalmas fotelről, a nyugalmas napokról. Volt kis medence, teniszpálya, nagy kert, fák, sok állat.
Gyönyörű volt, és most romokban áll. Bár használnák valamire! Fontos kérdés, mire használják majd a szépen felújított kastélyokat. Turizmusra? Az nem kultúra… A turista jön-megy, fényképez, de fontosabb neki, hogy mit eszik. Azt hiszem, kellene egy terv, egy koncepció, méghozzá a mai világra érvényes, modern elgondolás.