Hogyan gazdagítják ezt a képet a helyi termelők?
Szeretem, hogy mindennek egy kicsit utána kell járni, nem csupán berendeljük a termékeket. Foglalkoztat ugyanis, hogy mi honnan származik. A reggelt az ivánci biokertészetben kezdtem, az előző héten gombászni voltunk az egész csapattal, közösen jártuk be a környező erdőket, szombatonként nyitás előtt pedig együtt rétesezünk az őri piacon. A beszállítóinkkal is a személyes kapcsolatra törekszem: elmegyek hozzájuk, megfigyelem a folyamatokat, beszélgetünk a terményekről. Jó, hogy ez mindenkire jellemző a konyhában. Sőt, a tulajdonossal együtt művelgetünk egy kis hátsó kertet paradicsommal, paprikával, és szeretnénk cukkinit, uborkát is ültetni. Ezt persze nem az anyagi vonzatért, sokkal inkább az élményért tesszük. Tegnap például szabadnapos voltam, de azért bejöttem, kapálgattam egy kicsit, mert érdekelt, hogy áll a kert.
Jó, hogy említi a szabadnapot. Szokott pihenni?
Lehet, hogy kissé hiperaktívnak tűnök, gyerekkorom óta jellemző rám, hogy mindig foglalkoznom kell valamivel. Azt hiszem, azért is kötődöm ennyire a gasztronómiához, mert itt soha nem tudsz a végére jutni a dolgoknak, mindig van tovább, van új irány, új lehetőség. Ettől függetlenül a szabadnapok tekintetében én mint séf és a tulajdonosok összhangban szigorúan figyelünk az emberek megfelelő pihenőidejére: szeretnék vigyázni a konyhai csapatomra. Így az ünnepnapok nekünk is ünnepnapok, nyár elején és végén pedig mindenki elmegy szabadságra. Sokszor gondoltam rá korábban, hogy ha vezető pozícióba kerülök, ledöntöm a szakmára ragadt „túlórás” jelzőt. Gyönyörű foglalkozás a miénk, csodálatos magas színvonalon űzni, de nem szabad érte feláldoznunk sem magunkat, sem a környezetünket.
Ez tekinthető egyfajta séfi ars poeticának?
Ha egy szóval kellene megfogalmaznom a hitvallásomat, biztosan a higgadtságot emelném ki: nem a külföldi tapasztalataim miatt tudom irányítani a csapatot, hanem azért, mert voltak törésélményeim is. Nagy tanulsága a pandémiának, hogy nem tudunk mindenre hatással lenni az életünkben. Ez így van a gasztronómiában is. A hozzáállásunk azonban csak rajtunk múlik, egy séfnek pedig mindig tiszta fejjel kell gondolkodnia. Nálam elsődleges az alapanyagok tisztelete, az, hogy a munkatársaimnak legyen bizalma irántam, illetve az örök hármas: a vendég érezze jól magát, elnyerje a tetszését az étel, és jól is lakjon. Ha mindezek abban az országban tudnak megvalósulni, ahol felnőttem, pláne egy ilyen vidéken, az pedig a legjobb ráadás.