Szarvas József: Ne reménykedjetek, én nem gyüttment vagyok, hanem gyütt!
Rövid hétvégi kikapcsolódást keresett, életre szóló elköteleződést és a valahová tartozás csodás érzését találta meg helyette.
Szöveg: Hulej Emese
Fotó: Fortepan, Földházi Árpád
Híd helyett befagyott folyó, az első vérátömlesztés és egy makacs bárónő. A város egykori lakóit idézzük fel.
Az ország legnagyobb példányszámú sajtóterméke, a Komáromi Kalendárium a szép Weinmüller Franciska nyomdájában készült. A városban azt pletykálták, hogy a kiadvány szerkesztője és kiadója között jóval több van munkakapcsolatnál. Erre Mikszáth Kálmán is tett utalást egyik írásában, megjegyezve, hogy a Kárpátoktól az Adriáig sok háztartásban fellelhető kalendárium bevételéből Franciska pazar házat visz, és ebben a házban az irodalmi összejöveteleken Czuczor Gergely szerkesztő már-már házigazdaként viselkedik. A nő valóban fontos szereplője volt a reformkori Komárom kulturális életének, „a vidámság és szellem forrpontja Weinmüller Franciska szalónjában bugyborékolt”. Ebben a szalonban és a virágos tapétába burkolt környező helyiségekben gyakran hullámzott a vendégsereg, folyt a szó és a pezsgő, ötven gyertya erejű kristálycsillár adta a fényt, és összejövetelek idején az egyik lakájnak csak az volt a dolga, hogy koppantóval körbe-körbe járjon, nehogy a túl hosszúra nőtt lecsöpögő viasz kárt tegyen a hölgyek ruhájában.
Ezeken az estéken valóban fontos szerepet vitt a szerkesztő, költő, nyelvész és szótáríró Czuczor Gergely, akit kortársai kifejezetten jóképű és roppant szellemes férfiként írtak le. Ám a romantikus fantáziálásnak gátat vet az, hogy Czuczor Jedlik Ányossal együtt még 1817-ben belépett a bencés rendbe. Ezután került Komáromba, ahol hat éven át élt és tanított. Ez idő alatt szerkesztőként és szerzőként is sokat tett a Komáromi Kalendárium sikeréért, amelynek példányszámáról a becslések egészen százezerig elmerészkednek. Sok családban összesen két könyv volt a háznál, az egyik a Biblia, a másik a naptári tudnivalókat, természeti adatokat, jóslásokat, bölcsességeket és irodalmi műveket tartalmazó Komáromi Kalendárium.
A nyomdát Franciska édesapja, Weinmüller Bálint vásárolta 1794-ben, halála után özvegyéé lett, majd a fiáé, tőle vette meg Franciska 1831-ben. Megvette, és sikeresen működtette, mert a Komáromi Kalendáriumon kívül könyvek, naptárak és plakátok is nagy számban kerültek ki belőle.
Szép remények, nagy csapások
Ha a komáromi mesterségeket végignézzük, az már önmagában jellemzi a várost. A halászok, tutajosok, aranymosók, szekeresek, vízimolnárok, csizmadiák, asztalosok városát. A kereskedők paradicsomát, hiszen a település Európa legfontosabb vízi útjánál fekszik, a Vág és a csallóközi Duna-ág torkolatánál. A kétpartiság szintén meghatározó, csakúgy mint a vár, később az erődrendszer kiépítése, az ugyanis századokon át nagyszámú katonaság jelenlétével járt, fellendítve bizonyos mesterségeket.
A háborúk, a tatárjárás, a török megszállás sem kímélte Komáromot, a pestis és a kolera több hullámban tört rá. Nemegyszer tűzvész perzselte fel, volt bőven áradás, de a legsúlyosabb elemi csapás, egy hatalmas földrengés 1763. június 28-án hajnalban érkezett. Ezt a következő években több, szintén nagy rengés követte. Az 1783-as után tiltották meg az egyemeletesnél magasabb házak építését és a boltívek alkalmazását.
Pedig néhány évtizeddel korábban, 1715-ben a szépreményű Komárom még az ország ötödik legnépesebb városa volt. Csak Brassót, Budát, Kolozsvárt és Nagyszebent lakták többen. 1745-ben nagy anyagi áldozattal sikerült megszerezniük a szabad királyi város rangját is, minden adva volt hát a fejlődéshez. A fejlődés később meg is indult, az volt az aranyemberek időszaka.
Regényes sorsok
Egyiküket, talán a leggazdagabbat Jókai Mór örökítette meg nagy regényében, a Timár Mihály nevet adva neki. Alakját a valóságban Domonkos Jánosnak hívták, és harminchat nagy dunai hajójával szállította a gabonát a Bánátból és Győr környékéről egészen Ausztriáig. A görögkeleti vallású kereskedő rendszeresen szállított a hadseregnek is, raktárai több helyen voltak az országban, telephelye, irodája, kikötője ugyanúgy. Családot nem alapított, csak élt a nagy jólétben, és ha hinni lehet a leírásoknak, komáromi pincéjében harminckétezer palack tokaji aszút tartott. Néha hetekre, akár hónapokra is eltűnt a városból, ezért jutottak a helyiek arra, hogy valahol, messze idegenben mégis lehet neki asszonya, családja, és ilyenkor náluk időzik. Pedig nem. Egy kereskedőnek, aki Ausztriától a Délvidékig, Győrtől Erdélyig intéz ügyleteket, mindenhol meg kell fordulnia, hogy lássák, nem hagyhat huzamosan magára egy ügynököt, egy telephelyet sem. Ez a prózai ok húzódott meg Domonkos János távollétei mögött, nem egy Noémi a Senki szigetéről.
A kiegyezés után helyeztek a városba egy mindössze huszonhét éves ezredest, Habsburg–Toscanai János Szalvátor főherceget. A kinevezés inkább büntetés volt, a gyámja ugyanis azt akarta, hogy a lázadó természetű fiú ezen az Isten háta mögötti helyen elmélkedjen arról, jó-e, ha egy Habsburg olyannyira vonzódik a baletthez és a muzsikához, hogy zenedarabok írásával múlatja az időt. A fiatal főherceg nem gyakorolt bűnbánatot, jellegzetes figurája lett a város életének, rajongója Klapkának, még magyarul is megtanult. Mindenki tudta, hogy gyűjti a régi tárgyakat, így hamarosan sok kopogtató, csengő és szélkakas került a birtokába. Egy darabig a központi Nádor utcában lakott, ám olyan nagy forgalmat bonyolított le női látogatókból, hogy egy idő után jobbnak látta kiköltözni a kíváncsi szemek elől a tiszti pavilonba. János főherceg élete szomorú véget ért. Rudolf trónörökös halála és annak eltussolási kísérlete arra vezette, hogy lemondjon katonai rangjáról és címéről, és kiválva a családból felvegye a Johann Orth nevet. Feleségül vette a bécsi opera egyik táncosnőjét, hajóskapitányi vizsgát tett, és egy gőzhajóval elindult Dél-Amerika felé. Hogy mi és mikor történt velük, nem tudni, nagy valószínűséggel egy viharban tűntek el a Horn-foknál.
Szabad a járás
A kiegyezés Klapka városában is utat nyitott a fejlődéshez. 1892-ben átadták a régóta áhított hidat, és Erzsébet királynéról nevezték el, aki állítólag életében először Komáromnál lépett magyar földre. Mielőtt az állandó vashíd elkészült volna, egy harminchárom hajóból álló hídon lehetett átjutni az északi és a déli városrész között. A hajóhíd tetején két méter széles gyalogút és több mint hat méter széles kocsiút vezetett. Ha a monostori erőd ormán álló árbócrúdra felhúzott drótkosár hajó közeledését jelezte, a révészek elkezdtek kikapcsolni a híd középső részéről néhány egységet. Olyankor az átkelésre váróknak akár órákon át vesztegelniük kellett, míg újra összekapcsolták. Télen szétszedték a hajóhidat, akkor ladikok jártak, ha pedig befagyott a folyó, szalmát szórtak a jégre, amely olyan vastagra tudott hízni, hogy még szekerek is biztonsággal áthajthattak rajta. De a vashíd megoldott minden átkelési problémát, legyen nyár vagy tél.
Mire a hidat átadták, már egyetlen bakter sem járta a város utcáit, pedig 1886 szilveszteréig ez éppúgy hozzátartozott Komárom éjszakáihoz, mint a dunai szél. A bakterek lámpával és alabárddal vigyázták a rendet, figyelték, nincs-e valahol tűz, rablás vagy betörés, és óránként tudtul adták a nem túl mélyen alvóknak, hogy hányat ütött az óra. Nem meglepő, hogy ennek az állásnak az egyik feltétele az erős hang volt, ezért a jelentkezőknek legelőször is egy hatalmasat kellett ordítaniuk a rendőrkapitány előtt.
A kulcsszó a részvétel
1914. június. Nyári napok a városban. Megérkezett Mezei Béla színtársulata, a kihelyezett plakátok szerint Lehár-operettel készülnek a komáromiaknak. Az Erzsébet-sziget árnyas fái alatt teniszverseny zajlik, a bencés gimnázium udvarán tornászok mérkőznek. Sokan készülnek a június 28-ára kiírt labdarúgó-mérkőzésre is, a Komáromi Football Club a budapesti Hellas Atlétikai Clubot fogadja. Aztán megérkezik a merénylet híre: lelőtték a trónörököst. A házakon fekete zászlók, hadüzenet, fogadkozások. Az Otthon kávéházban most a Himnuszt, a Rákóczi- és a Klapka-indulót húzzák, az iskolaudvaron már az egyenruhák próbája zajlik. A városházán, ahol hatalmas érdeklődéssel övezve 1895-ben zajlott az első polgári házasságkötés, most szinte futószalagon állnak a párok az anyakönyvvezető elé. Aschótz István éppen hogy elveszi Varjú Jolán tanítónőt, másnap már fel is száll a lelkesítő feliratokkal ellátott katonavonatra.
1870 és 1913 között harmincnyolc újság és folyóirat jelent meg Komáromban, nem csoda, hogy a Csehszlovák Köztársaság által megkaparintott városrész a határ túloldalára került magyarok kulturális központjává vált. Műkedvelő és vendégelőadások, hangversenyek, felolvasások váltották egymást. A kultúrpalota emeletén hetente háromszor kölcsönkönyvtár várta több ezer kötettel az olvasni vágyókat. A Jókai Egyesület tagjai még a csekély tagdíjból is kedvezményt kaptak. Amikor Móricz Zsigmond 1932-ben a városba látogatott, elragadtatott cikkben írta meg, hogy Hermann Endre Szent József-kápolna melletti könyv- és újságkereskedésében a legfrissebben kiadott könyvek is kaphatók, köztük az övéi.
Kiváló amatőr színházi életét egy házasságnak köszönhette a város. A győri színház primadonnája, Moly Margit ugyanis a komáromi Riszdorfer-drogéria tulajdonosához ment férjhez, és ideköltözése után jó néhány alkalommal fellépett. Mindegy, hogy a Bob hercegben vagy A denevérben mutatkozott meg, a nézők és a sajtó is rajongott érte. Amikor egy alkalommal összeégette az arcát a hajsütővasával, mindenki azt találgatta, mennyi ideig tartja távol a fellépéstől a baleset.
A két háború közötti kulturális élet kulcsszava a részvétel. Majdnem minden felekezetnek, közösségnek és szakmának saját énekkara volt. A város közvilágítást kapott, és 1928-ban a Klapka téren felállítottak egy hatalmas karácsonyfát, villanyégőkkel! A Vöröskereszt és a város jótékony nőegyletei bábáskodtak a faállításnál, és ők gondoskodtak arról is, hogy advent idején minden délután legyen valami műsor a tövében. Adományokat gyűjtöttek a rászoruló családoknak, érkezett is ajándék bőséggel. Télen bálokat tartottak, nyáron ott volt a dunai strandfürdő, de bármilyen olcsón adták a kabinjegyet, sokan mégis a szabadstrandot választották.
A két világháború között helyezték át Selye Hugót, az 5. Radetzky-huszárezred katonai orvosát Komáromba, és családjával hosszú időre megtelepedett a városban. Fia, János, a stresszelmélet megalkotója a bencésekhez járt gimnáziumba. Idősebb Selye nemcsak házat, de szanatóriumot is vett a városban, elsőrangú sebészi szaktudását sokan igénybe vették. A szülők egészen a második világháború végéig Komáromban éltek, akkor is, amikor fiuk már világhírű egyetemeken tanult. Ha hazalátogatott, készséggel tartott előadást a komáromiaknak. A helyi sajtóban így aposztrofálták: „Fiatal orvosföldink, Selye János dr., Selye Hugó dr. szanatóriumtulajdonos szép készültségű fia, aki a Rockefeller-alapítvány ösztöndíján az amerikai montreali egyetemen tölt be egyetemi tanársegédi állást.”
Kastély, kórház, marhavagon
A város kórházát is erről a szépreményű orvosföldiről nevezték el, s az épületnek is megvan a maga érdekes története. A szőnyi részen álló birtokot a bárói címet szerző, kiválóan gazdálkodó Solymosy László vette meg, majd a lányának, Irmának adta. Solymosy Irma Olga boldogtalan, rövid házasság után elvált asszonyként építtetett rá új kastélyt a kor jeles színház- és kastélyépítő cégével, a bécsi Fellner és Helmerrel. Az impozáns barokk épületben központi fűtés, telefon, villanyvilágítás, víz- és szennyvízvezeték is volt. Az 1913-as báli szezonnak már a kastély velencei tükrös nagyterme volt az egyik bázisa. A kastélyparkban vizslák és pulik szaladgáltak, hátul krikettpályát alakítottak ki a gyerekeknek, Alice-nak és Aladárnak. Különc édesanyjuk rajongott a Dunáért, nyaranta a folyó egyik kis szigetén táborozott vagy két hétig, de szó sem volt robinsoni magányról, mert magával vitte szinte teljes személyzetét.
A bárónő mecénásként és jótékonysági ügyek támogatójaként a város jellegzetes figurája lett. Az első világháború után élelmiszert, sőt még házhelyet is osztott a rászorulóknak, igaz, úgy vélte, cserébe azt tehet a környéken, amit akar. Egy alkalommal minden egyeztetés nélkül kivágatott a település főutcáján tizennégy akácfát, amiből emlékezetes pereskedés lett. Nem az első és nem az utolsó. Solymosy Irma Olga, férjezett nevén gróf Gyürky Viktorné nemcsak a faluval vívta meg a harcát, hanem a fiával is, aki engedélye nélkül nősült, és polgárlányt vett feleségül. Fiával az esküvő után szóba sem állt, de Aladár beszélni akart az anyjával, és csak úgy tudta megállásra bírni, hogy kilőtte az autója kerekeit. Solymosy Irma Olga haláláig, 1942-ig lakta a kastélyt, majd jött a háború, a város megint kettészakadt, és mert a magyarországi résznek nem maradt kórháza, az üresen álló, kifosztott kastélyépületre esett a választás.
Komárom első kórházát a túlparton adták át 1902-ben, és ez lett a neve: Emberszeretet. Itt kapott műtőorvosi állást a harminckét esztendős Lipscher Mór, rajta kívül még két orvos dolgozott az épületben. Lipscher a következő évben feleségül vette egy helyi fakereskedő lányát, 1906-ban pedig már ő volt a kórházigazgató. Mielőtt Komáromra érkezett, már hatalmas eredményeket tudhatott magáénak. Ő végzett Magyarországon először agydaganat-eltávolító műtétet, még Budapesten. A komáromi évek is hoztak az ő nevéhez fűződő orvostörténeti eseményt: az első vérátömlesztést a mai Szlovákia területén.
A bátor és nagy tudású sebész még életében szobrot kapott a helybéliektől, de nem sokkal később, 1935-ben nyugdíjazták. Akkor még nem a származása volt az ok, hanem egy hálátlan tanítványa. Aztán jött 1944, amikor a komáromi zsidókat is összegyűjtötték. Nem tettek kivételt az akkor már hetvenhat éves, agyvérzés nyomán bénult férfival sem. Hordágyon tették fel az Auschwitz felé induló vonatra, feleségével együtt. A kétezer-hétszáz emberből mindössze háromszáznegyvenen jutottak oda élve, Lipscherék nem voltak köztük.
Komáromi kis krónikák | Magyar Krónika
A leghétköznapibb hírek és apróhirdetések száz év távlatából a korszellemet finom humorral megragadó egyperces novelláknak tűnnek.
Rövid hétvégi kikapcsolódást keresett, életre szóló elköteleződést és a valahová tartozás csodás érzését találta meg helyette.
Nemcsak használni, hanem hozzáadni, építeni. Ez Rátóti Zoltán hitvallása is, aki korábban polgármesterként, templomépítőként vett részt Magyarföld életében, ma pedig ott segít, ahol tud.
A Vendvidéken talált otthonra és hivatásra Oszlányi Kincső, aki a Kétvölgy Kertje kultúrtörténeti kávézó és szatócsboltjával a helyi termelők által létrehozott értékeket népszerűsíti.
Egyszerű, önfenntartó élet. Erre vágytak, és Belgiumból a véletlennek hála egészen az őrségi Rönökig jutottak, ahol ezt meg is teremtették maguknak. Jan Leen és Wijnants Wouter a Szedervirág Ökotanyán gyermekeket nevel, sajtot készít, állatokat tart és kertet gondoz. De ami a legfontosabb: boldogan él.
Amikor meglátogat egy webhelyet az tárolhat vagy lekérhet információkat a böngészőben, főként sütik formájában. Itt beállíthatja személyes cookie szolgáltatásokat.