Tapasztalatai alapján világviszonylatban milyenek a magyar borok? Mert ugye mi úgy tartjuk, nagyhatalom vagyunk borban.
Tényleg így is volt. Termelési mennyiségünket és minőségünket tekintve biztos, hogy benne voltunk a világ első tíz bortermelő országában – természetesen Spanyolország és Olaszország mögött. De mára nagyon elment mellettünk a világ. Egy évvel ezelőtt megismerkedtem egy portugál borásszal, aki körbejárta a magyar borvidékeket, és kóstolt mindenhol. Így jött be hozzám is, és annyira jóban lettünk, hogy nyáron vissza is hívott, és kimentünk az ő pincéjébe. Az illető kiemelkedő borász a hazájában, rendkívül jó ízlése van, és szuper borokat készít. Szerinte fehérborban egész jók vagyunk, de a vörös nálunk katasztrófa, teljesen rossz az irány. Egyet kell értenem vele.
Mi az oka annak, hogy így elment mellettünk a világ?
Egyrészt Trianon. Az elcsatolt országrészekkel a szőlőterületeinknek csak kis részét vesztettük el, ám a fogyasztók jelentős részét. Aztán jött ötven év szocializmus, ami óriás kárt okozott ebben az ágazatban is. Nem tudtunk annyi bort előállítani, amit ne vett volna fel a szovjet piac, ám az iszonyatosan igénytelen piac volt, és az a minőség, amelyet akkor megszoktunk, Nyugat-Európában már nem elég. A rendszerváltás után ugyan elindult egy jó folyamat, olyan lassan érjük utol az európai trendeket, hogy az valami hihetetlen.
Mi lenne a jó irány?
Az említett portugál barátom azt mondta nekem: „Tudni akarod, mi a jó bor? Tegyél le két üveget címke nélkül az asztalra. Amelyik hamarabb elfogy, az a jó bor.” Ezt örökre megjegyeztem, ennél találóbban én sem tudnám megfogalmazni. Nem elrugaszkodott dolgokról van szó. Bárki eldöntheti, mi a jó bor, nem kell szakértőnek lenni hozzá. Említettem a nagyapámat. Ő nem palackoz, de nagyon jó borokat készít. Volt olyan év, hogy jobbat készített, mint én. 2015-ben sokkal előbb szüretelt, csodálkoztam is rajta, aztán kiderült: tökéletesen megérezte az időpontot, és olyan bort készített, hogy csak lestem. Arról van szó, mi esik jobban az embernek. Amit egyszerűen jó inni. Egy tizenhatos alkohollal bíró, óriási testű, fával agyoncsapott, iszonyatos tanninú, gyakorlatilag sav nélküli vörösbor senkinek nem esik jól. A harmónia a lényeg. Az a jó bor, amely egyensúlyban van, harmonikus, és kéred a következő pohárral.
És mi a helyzet a somlói borokkal?
A világ egyik legjobb borvidéke ez! Unikális. Szuper borokat lehet innen lehozni. De azért inkább rétegbor, nem fősodratú. Az ország legkisebb borvidéke vagyunk. És még nem is annyira ismert ez a vidék, hazai viszonylatban sem. De azért egyre többen fedezik fel, sokan kirándulnak erre. Bár ők nem ide jönnek kóstolni, hanem valamelyik kisebb pincészetbe térnek be, isznak egy fröccsöt, és hazamennek. Azért egyre több az is, aki kifejezetten a borok iránt érdeklődik, sőt érti is a borokat. Ilyen értelemben úgy érzem, el vagyok kényeztetve. Nagy öröm kóstoltatni.
Tényleg: somlai vagy somlói?
Ez nagyon érdekes dolog. Gyermekkoromban ha valaki somlóit mondott, az számunkra fura modoroskodó dolognak tűnt. Biztosan lehetett tudni, hogy az illető nem idevaló ember. A helyi ember mind somlai volt, és somlait ivott. Aztán ahogy sokan ideköltöztek, felhígult a hegy lakossága, átalakult a borvidék, a professzionalitás beszökött a hétköznapokba, szinte teljesen kikopott a somlai forma. Ma már inkább ez tűnik furának, archaizáló modoroskodásnak. Érdekes, hogy egy ilyen alapvető dolog is drasztikusan meg tud változni akár tizenöt-húsz év alatt.
Azt olvastam egy cikkben, hogy a korszakokkal változik a somlói bor. Márai tényleg mást ivott, mint Hamvas?
Nem tudom, mire gondolhatott a szerző, de az éghajlatváltozás az utóbbi tíz évben erősen érezteti a hatását. Korábban csak októberben szüreteltünk. Emlékszem, olyan hidegek voltak a vége felé, hogy forralt bort ittunk. Most a kései fajtákat is előbb szedjük. Szeptemberre már lezajlik a szüret. Sőt volt már olyan is, hogy augusztus utolsó heteiben szüreteltem olaszrizlinget, amit korábban október közepén. Brutális különbség! Ráadásul a szüret sokkal inkább ki van hegyezve, régen simán belefért, hogy azt mondtuk, még egy hétig fönnhagyom, és nem történt érdemi változás. Ma sokkal szélsőségesebb az időjárás, két hét alatt teljesen megváltozhat a szőlő. Nagy melegek vannak, és elégnek a savak, felszökik a cukor. Egyre precízebben kell meghatározni a szüret időpontját.
Hogy lehet együtt élni azzal, hogy ennyire ki van téve a környezetnek?
Ez minden mezőgazdasági munka velejárója. Még család nélkül, kisebb borászattal – csekélyebb téttel – nagyon kényelmes volt, mert megvontam a vállamat. Most már azért nagyobb a stressz. Mindig vannak kockázati tényezők. 2016-ban például egy jégveréssel elment a termény. Amikor meg túl sok csapadék volt, a gombabetegségek vittek el szinte mindent. Azt mondják, a borász akkor nyugszik meg, amikor a pincében van a bor. Ez rám nem igaz. Én sokkal többet idegeskedem azon, hogy a pincében jól működjön minden. Rémálmaim attól vannak, hogy előjön valami mikrobiológiai probléma, és nem úgy fejlődnek a borok, ahogy elképzeltem. Nekem ez sokkal nagyobb stresszt okoz, mert ez az én hibám, az én felelősségem, nekem kell tudnom megváltoztatni. Ha a jég elveri a szőlőt, akkor nincs álmatlan éjszakám, mert bár szomorú dolog, nem tudok rajta változtatni, akkor meg minek izguljak?