Hogyan egészítette ki a „merj nagyot álmodni” mentalitást félig magyar származása?
Bennem a kettő összeért. Már édesanyám is Amerikában született, kint tanult meg magyarul, és ennek alapján nevelt minket a testvéreimmel. Tanárként fontosnak tartotta, hogy megfelelő oktatásban részesüljünk, ezért ingáztunk annyit. Pécsett jártam gimnáziumba, ahol ének-zene tagozatosként is jóval erősebb, inkább elméletfókuszú oktatást kaptam, mint a tengerentúlon. Később nagy hasznomra váltak a kontrasztok.
Olyannyira, hogy Amerikában alapított egy céget, amit aztán a rendszerváltás utáni Magyarországra költöztetett.
Húszévesen kitaláltam, hogy hanglemezből készítek szemüvegeket, ez lett a Vinylize. Jó kapcsolódási pontnak tűnt, hogy bárki magán viselheti a zenét. Annyi volt a bökkenő, hogy először senki nem vett komolyan: voltam Kínában, Olaszországban, Amerikában elindítottam ugyan a vállalkozást, de ténylegesen egy esztergomi gyártó karolt fel külhoni ösztöndíjasként.
Könnyebb volt itt megvalósítani a Tipton Eyeworksöt?
Nem mondanám, a magyarok valamiért különösen szeretik a papírmunkát. Ha csak a pénz mozgatott volna, Amerikában maradok, és valahogyan kiszervezem a gyártást Kínába. Viszont időközben rájöttem, hogy a számomra ideális életstílust csak Magyarországon tudom megvalósítani.
Ettől függetlenül javarészt külföldi piacra készítik a hanglemezen kívül kávékapszulából, filmszalagból, akár töltényből előállított, fenntartható és egyedi szemüvegeket.
Egyelőre kilencven százalékban exportra gyártunk, de úgy fogom fel a dolgot, hogy egy nagyon erős mezőnyben építettünk egy versenyautót, amivel az összes futamot meg kell nyernünk. Szeretek kísérletezni, de nem feltétlenül a megújulásra törekszem – a szemüveg elsődleges funkciója, hogy pozicionálja a lencsét a szem előtt. Ehhez kell a profi csapat által létrehozott minőségi termék és az ország legjobb gépparkja. Azonban van még egy fontos részlet, amit a bemutatótermünk képvisel: az élmény.
Ha már élmények, voltak nagy találkozásai? Elvégre világsztárok viselik a termékeit.
Hogyne, értek emberi oldalról kellemes és kellemetlen csalódások is. Rájöttem, hogy olyanokkal érdemes együtt dolgozni, akikkel megértjük egymást – ebből lesz kölcsönös kapcsolat.
Jól kikalapálta azt a fémdarabot Seattle-ben, ugyanis a Tipton sokak szerint világmárka lehet. Ennyi év után mi az, ami a mindennapokban motiválja?
Ez egyszerű. A feleségem!