Ötven évvel ezelőtt halt meg a franciák nemzeti hőse, Charles de Gaulle, aki 1940. június 18-ai londoni rádióbeszédében reménytelennek tűnő helyzetben hirdetett ellenállást a megszálló németekkel szemben. Felhívásának sok Franciaországba szakadt magyar is eleget tett – így Yves de Daruvar, aki később Trianon igazságtalanságát igyekezett feltárni a nyugati közvélemény előtt.
Bene Krisztián, a pécsi bölcsészkar francia tanszékének vezetője a francia ellenállás magyar tagjait összesítő tanulmányában 489 személyt sorol fel. Mint rámutat: az önkéntesek döntő többsége a belföldi földalatti ellenállás tagjaként küzdött a tengelyhatalmak ellen, kisebb részük a De Gaulle tábornok nevéhez fűződő külső ellenállás, vagyis a Szabad Francia Erők kötelékében teljesített szolgálatot.
A Franciaország felszabadításáért harcoló magyarok közül minden bizonnyal a két éve elhunyt Yves de Daruvarnak volt a legkalandosabb élete. Daruvar a De Gaulle által 1940-ben alapított és 1946-ban „lezárt” Felszabadítási Rend tagja volt – összesen 1038-an érdemelték ki ezt a kitüntetést, Daruvar halálával még öt életben lévő tag maradt, 2020 végén viszont már csupán egy kitüntetett, Hubert Germain van életben, miután november 20-án százéves korában meghalt Daniel Cordier, a francia ellenállás legendás hősének, Jean Moulinnek a titkára. Yves de Daruvar, vagyis daruvári Kacskovics Imre nemesi család sarja volt, a nemességet állítólag még Mátyás királytól nyerték el 1465-ben. Valamikor a Felvidéken telepedtek le, majd a család egyes ágai Somogy vármegyében és a Krassó-Szörény vármegyei Daruváron is birtokokat szereztek, innen az előnév.
Imre édesapja, Kacskovics Tibor a bécsújhelyi katonai akadémián végzett, az első világháborúban tüzérhadnagyként szolgált, verseskötetével viszont már a háború előtt némi hírnévre tett szert, Ady például így írt róla: „Nagyon szimpatikus nekem Kacskovich Tibor Béla, aki forr, de a maga borát forrja, s önmagát keresi”, a Bolond Istók nevű gúnylap viszont azt kívánta, hogy „ez a »mű« valahogy ne érjen szekundér, vagy épen tercziér kiadást”. „Przemyślbe tegnap a tavasz besurrant észrevétlen” – a galíciai városból, amelynek ostroma során bátorságával tűnt ki, ilyen Ady-ízű felütéssel írt költői helyzetjelentést, s bár a helyi tábori újságban is jelentek meg versei, azok borús-nyomasztó hangulatuk miatt nem voltak éppen alkalmasak a katonák feltüzelésére. (A Pesti Hírlap viszont éppen Kacskovics egy szerelmes versét idézve bizonygatta: „Jól vannak vitézeink az ostromlott várban, amely büszkén dacol az orosz áradattal”; „lám a derék harcosoknak olyan kitűnő a hangulatuk, hogy van kedvük még a lantpöngetéshez is”.)
Tibor az orosz hadifogságban megtanult törökül, majd – a Horthy-féle Nemzeti Hadseregben tett rövid kitérő után – Isztambulba került, ahol Kemal Atatürk törzskarának tagja volt, és az iszlámra is áttért. Feleségül vett egy osztrák–francia–zsidó származású nőt, aki ráadásul – mivel édesapja a sah tanácsadójaként dolgozott – iráni állampolgársággal rendelkezett. 1921-ben a török fővárosban született meg fiuk, Imre, a házasság azonban hamar tönkrement, s az anya vele és lánytestvérével Párizsba költözött, ahol a perzsa nagykövetségen kapott állást. Ilyen háttérrel nem csoda, hogy Yves de Daruvar élete alkonyán úgy fogalmazott: „Még ma is kutatok identitásom iránt.” Török állampolgárként anyanyelve a francia volt, iskolatársai így is mocskos fritznek csúfolták.