Válás után az apák mennyire vesznek részt a gyermekeik életében?
Változó. Vannak olyan apukák, akik addig nem voltak túl aktívak, de attól kezdve, hogy ott van náluk a gyerek három napig, rájönnek, hogy már nem mondhatják azt, hogy élik az életüket, és valahol a háttérben még ott van a két gyerekük, hanem ezekben a napokban jelen kell lenniük. Az ő apaságuknak még jót is tesz. De vannak olyanok is, akik lassan elkopnak a család mellől.
Kényes téma válás közben, után a szülők közti kommunikáció…
Ilyenkor mindkét szülő tele van rossz érzéssel. Az is, aki megy, az is, aki marad. A dühtől a bűntudaton át a bosszúig mindenféle érzés kavarog bennük. Sok olyan dolgot találnak meg ilyenkor magukban – és a másikban is –, amiről nem is gondolták, hogy ott van. Ám ha a szülők ki tudják mondani, hogy a gyerek érdeke az, hogy legalább beszélő viszonyban maradjanak, akkor felül lehet ezen emelkedni. Nem kell szeretniük egymást, nem kell együtt karácsonyozniuk. Arra van szükség, hogy a gyermekük továbbra is mindkettejüket szerethesse. Ne próbálják meg aláásni a gyerekük másik szülővel való kapcsolatát, segítsenek abban, hogy a kicsinek maradhasson anyja is és apja is. Ha ezt megteszik, akkor már nagyon sokat tesznek a gyerekükért.
Egy olyan intim helyzetben, mint a válás, hogyan tud segíteni a közösség?
Nagyon jó, ha érzik a szülők, hogy nincsenek egyedül, nemcsak velük történik ez meg, hanem több százezer emberrel még egy ekkora országban is. Ezért is tud támaszt nyújtani az Egyszülős Központ. Aki ide betér, olyanokkal lehet együtt, akiknek nem kell elmagyaráznia, hogy milyen ez az élethelyzet, mert ők is tudják. Nem kérdezzük meg senkitől, hogy miért egyszülős, nem kezdjük el boncolgatni, hogy miért lett így, neki mi volt ebben a szerepe. Lelki segítségnyújtást is tudunk adni. Ez lehet segítő beszélgetés, pszichológus, coach vagy egy olyan csoport, amelynek tagjai ugyanolyan élethelyzetben vannak, mint ő, és el tudják mondani, hogy igen, ők is így voltak két vagy három éve, és azóta mi minden történt velük.
A közösség és a lelki támasz mellett milyen segítséget kaphatnak a szülők?
Mint említettem, az egyszülősség számos gyakorlati nehézséget is jelent. Újra kell tervezni, hogyan folyik majd tovább az élet, hol fog lakni a család, hogyan fogja tudni megtartani a munkáját a szülő, ha egyedül kell óvodába, iskolába vinni a gyereket. Sokat teszünk azért, hogy könnyítsünk ezeken a terheken. Az elmúlt évben több mint százhatvan szülőnek találtunk munkát, segítünk az önéletrajzírásban, az állásinterjúra való felkészülésben is. Négy év alatt több mint hetvenféle szolgáltatást nyújtottunk, és huszonhatezer családnak segítettünk. Emellett rengeteg gyerekprogramunk van, és gyermekfelügyeletet is vállalunk, amíg a szülőnek elfoglaltsága van, ügyeket intéz.
Utóbbi különösen fontos lehet, hiszen fárasztó a folyamatos mentális jelenlét és készenlét, még akkor is kimerítő, ha a szülők meg tudják egymással osztani a feladatokat.
Igen, az egyszülős családban nem az a kérdés, hogy ki kel fel a gyerekhez éjszaka. Az a feszültség pedig, ami az állandó százhúsz százalékos teljesítéssel jár, vissza tud ütni, ezért lényeges, hogy időnként ezek a szülők is el tudjanak menni pihenni.
Ebben is segíthet, ha van egy hely, ahol a szülő támaszt kap, hogy helyt tudjon állni. Ön mit tart a legfontosabbnak az Egyszülős Központban?
Nekem már az első központ is igazi csoda, arra, hogy most már két központunk van, nem is találok szavakat. Elindult egy olyan folyamat, amivel az egyszülős családok láthatóvá, fontossá váltak. Ebben a közegben minden értük van, értük dolgozunk. Amikor azt látom, hogy itt mennyire jó, mennyire otthonos nekik, és hogy tudnak itt örülni, az nagyon jó érzés. Ha nyugodtabban, békésebben, boldogabban megy ki egy szülő vagy egy gyerek, mint ahogy bejött, akkor érzem, hogy megérte megvalósítani.