KADHAFI CSIKÓBŐRÖS KULACSA
Az 1956 utáni magyar diplomácia aktívan orientálódott a harmadik világ országai, így a dekolonizáció lázában égő Afrika felé is. E téren Budapest viszonylag autonóm módon járhatott el, miközben az „antiimperialista internacionalizmus” kellő ideológiai fedezetet szolgáltatott a déli nyitáshoz. A harmadik világos politika gyökerei már a Kádár-rendszer előtti időkre visszanyúlnak: Magyarország például az első államok között volt, amelyek 1955 és 1956 fordulóján elismerték Szudán függetlenségét, s hazánk csakhamar követséget is nyitott Kartúmban. Négy évvel később a két ország árucsereüzleti megállapodást kötött 1,25 millió dollár értékben: az afrikai országból pamut érkezett hozzánk, mi cipőt, textilt, méterárut, paradicsompürét szállítottunk. Szépen fejlődtek a magyar–egyiptomi kapcsolatok is, mint azt Szarka Károly külügyminiszter-helyettes 1957. augusztusi kairói látogatása is mutatta. 1962-ben a minisztertanács elnökhelyettese, Kállai Gyula vezetésével magyar delegáció látogatott Guineába, Maliba, Dahomey-ba (a mai Beninbe), Ghánába, Nigériába, Algériába, illetve Marokkóba – ennek az útnak nyomán született döntés arról, hogy bővítik az afrikai diákoknak szánt magyar egyetemi ösztöndíjas helyeket –, majd négy évvel később ugyancsak Kállai látogatta meg Etiópiát, Tanzániát és Egyiptomot. A déli nyitásban fontos szerepet játszott Sík Endre külügyminiszter, Sík Sándor piarista szerzetes öccse, aki Moszkvában pártutasításra afrikanistává képezte ki magát, és 1958-tól 1961-ig tartó minisztersége után Fekete-Afrika történetéről négykötetes – igaz, a szakma által nem nagyra tartott – munkát is kiadott. Később Losonczi Pál, az elnöki tanács elnöke, a kádári Magyarország mezőgazdászból lett protokollarca utazta be keresztül-kasul Afrikát, az egzotikus elemekben bővelkedő utakról, a virágkoszorúval felékített államfőről érdekes sajtófotók maradtak fenn.
1961-ben Kwame Nkrumah ghánai elnök, 1964-ben pedig Hailé Szelasszié látogatott Magyarországra. Az etióp császár a tárgyalások mellett koszorúzott a Hősök terén, megtekintette a Bábolnai Állami Gazdaságot és a Magyar Optikai Műveket. (Vajon találkozott ismét Mészáros Kálmánnal?) 1978-ban a Moszkvával barátkozó líbiai diktátort, Moammer Kadhafit fogadta a magyar főváros, látogatásának emlékezetes mozzanata volt, amikor a rákosmezei termelőszövetkezet dolgozói csikóbőrös kulaccsal ajándékozták meg. Kadhafi három évvel később is tiszteletét tette nálunk.
Az ötéves tervek által biztosított segélyprogramok, a technológiai és felsőoktatási együttműködés, magyar szakértők afrikai kiküldetései mellett exporttermékek özöne (Ikarus buszok, Globus konzervek, Hajdú mosógépek, az Egyiptomban hosszú időn át magarinak becézett MÁV-mozdonyok) erősítette hazánk jelenlétét a fekete kontinensen. Fontos megemlíteni még, hogy a rendszerváltás után az ENSZ képviseletében magyar békefenntartók voltak jelen Afrika több konfliktuszónájában, így Namíbiában, Angolában, Mozambikban, Nyugat-Szaharában is.