A hatvanas évek végén hozták létre a dél-vietnámi forradalmi árnyékkormányt, hogy ezzel segítsék elő a Vietkong nemzetközi elismerését, a zeneszerző -t pedig, aki hazafias dalok komponistájaként, illetve népdalkutatásaival szerzett nevet, kulturális és információs miniszterré nevezték ki. A miniszter asszisztensként alkalmazta Xuant. A hivatal Tây Ninh mellett, a kambodzsai határon húzódó őserdőben működött, egy önellátó táborban, s a hányatott körülmények dacára kiterjedt feladatkört látott el: hírszerzési és adminisztrációs központként színészeket, zenészeket foglalkoztatott, s arról is gondoskodott, hogy a vietkong regényírók szövegeit eljuttassa északra – Xuan munkájának nagy részét ezek legépelése jelentette. „Nagyon ügyeltek a miniszternek és munkatársainak a biztonságára, a táborunkat jó előre informálták az amerikai csapatok mozgásáról, a közeledő B-52-es bombázókról, ezért harci cselekményeket nemigen láttam: mire az amerikaiak lecsaphattak volna, mi már régen továbbálltunk. Egyszer viszont megleptek minket, és csak a szerencse mentette meg az életemet – meséli Xuan. – A titkársági munka mellett kivettük a részünket a tábor fenntartásához szükséges feladatokból: bunkereket ástunk, hatalmas kondérokban főztünk, fát vágtunk, vagy, mint azon a napon is, rizsszállítással bíztak meg bennünket. Épp hogy elindultunk a csapatunkkal, engem visszahívtak az irodába, hogy gépeljek le egy szöveget. Azokat, akik továbbmentek, kicsivel odébb bombatámadás érte, a legtöbbjük meg is halt.”
Xuant 1971-ben Észak-Vietnámba küldték tanulni. A híres Ho Si Minh-ösvényen vezetett az út, ami a partizánélete legkeményebb részének bizonyult: elkapta a maláriát, negyvenfokos lázzal menetelt három hónapon át hegynek felfelé, mindezt az esős évszak kellős közepén. És akkor az ismétlődő amerikai bombázásokról még nem is beszéltünk – Xuannak ismét szerencséje volt, a több kisebb csoportból álló menet élén haladt ugyanis, azt nem érte közvetlen támadás, a hátrébb haladók közül azonban sokan életüket vesztették.
1975-ben a kommunista észak győzelmével ért véget a vietnámi háború, abban az évben, amikor Xuan letette az érettségit. Egyike volt azoknak, akiket a rendszer kiválasztott arra, hogy új elitet formáljon belőlük, s ezért a keleti blokk egyetemeire küldte tanulni őket. A legtöbb társához hasonlóan Xuan arra vágyott, hogy a Szovjetunióba kerüljön, azt gondolta, ott vannak a legszínvonalasabb egyetemek, de éppúgy nem választhatta meg tanulmányai helyszínét, mint a tárgyát. Egy év nyelvi előkészítő után hetvenen-nyolcvanan indultak el Budapestre. „Vonaton utaztunk: Kína, Mongólia, Bajkál-tó, Moszkva, Budapest. Augusztus 20-án, a magyar nemzeti ünnepen indultunk, és szeptember 2-án, a vietnámi függetlenség napján érkeztünk meg Magyarországra” – hívja fel a figyelmet a szimbolikus dátumokra. A vietnámi államnak többek között agrármérnökökre volt szüksége, így Xuan a Gödöllői Agrártudományi Egyetemre került, és élte a fiatalok megszokott életét. Illetve élte volna, Vietnámban azonban – tartva attól, hogy sokan kint maradnak – szigorúan megtiltották nekik, hogy a magyarokkal közelebbi viszonyt alakítsanak ki, a törtetőbb vietnámi diákok pedig készségesen beszámoltak a bimbózó szerelmekről az otthoniaknak. Hiába azonban a sűrű fenyegetőzés, sok társához hasonlóan Xuan is beleszeretett egy magyar fiúba. Az ismerkedés nem volt a legegyszerűbb, együtt nem mutatkozhattak az utcán, minden randevújuk alkalmával további barátokat kellett szervezniük maguk mellé. A magyar évfolyamtársak mindenesetre ahogyan tudták, fedezték őket, és a fiatalok nem sokkal később összeházasodtak.