Van egy fényképem ezerkilencszázhuszonhétből. A szülői ház egyik ódon szekrényének fiókjából került elő. Ezt az ódon szekrényt apai nagyapám készítette, aki asztalos volt. Olyan bútorokat csinált, amelyek még most is kifogástalan állapotban vannak. Azok a bútorok viszont, amelyeket alig egy évtizeddel ezelőtt vettünk, sorra szétestek már. A képen négyen állnak egymás mellett. Testvérek. Jobbról a második anyai nagyanyám. Tizenöt éves. Valószínűleg már ekkor ismerik egymást a nagyapámmal, de csak évek múlva házasodnak össze. Még nem látják, mi jön, mit hoznak a következő évtizedek. Nagyanyám még nem látja, hogy a második világháború utolsó évében ott marad egyedül két kisgyerekkel, mert a nagyapámat a bevonuló Vörös Hadsereg málenkij robotra hurcolja. Három éven keresztül azt sem tudta, él-e egyáltalán. Csak utólag tudta meg, hogy a nagyapám megpróbált megszökni, de nem jutott messzire, mert menekülés közben keresztüllőtték a lábát. Egy földbe vájt üregbe lökték be büntetésül, egy német hadifogollyal együtt. A német nem bírta, megfagyott, nagyapám csontra soványodva kibírta, hazajött. De már nem volt a régi, alig hatvanévesen meghalt a magával hozott sérülések következményeként. Mindezt nem látja még. Ahogy azt sem látja még, hogy a bevonuló Vörös Hadsereg egy olyan rendet is magával hoz, amely megfosztja őket a földjeiktől. Azoktól a földektől, amelyek évszázadok óta a megélhetésüket biztosították. Amit meghagynak nekik, az legfeljebb arra lesz elég, hogy még inkább fájjon az, ami elveszett. Oda a szőlő, oda a málnás, oda a kaszáló, oda az erdő. És azt sem látja még, hogy miután két agyvérzést szinte lábon kihordott, a harmadik fogja elvinni. A kórházi ágyból is az unokáihoz akart hazajönni. Nagyon szerettem, mit szépítsem. Ezt ott a képen még nem tudhatta, most már, remélem, mindörökre tudja. Az egyik – később elrabolt – földjük közelében állnak ők négyen. A hajdani málnás végében, ott, ahol már gyümölcsfák szegélyezték az utat. A Hatlópatak-völgyben, Nagymaros és Kismaros között.
Aztán évtizedekkel később már csak én jártam arra. Magányos séták voltak ezek, rég halott vizslám kísért el olykor. Bolyongtam ebben az elhagyatott völgyben, szinte öntudatlanul is nyomokat kerestem. A nyomaikat, nagyszüleim nyomát. A völgy aljában, ahol a mélyút kezdődik, ismeretlen magyar katona sírkeresztje áll. Anyám testvére a háború után innen hurcolt haza eldobált fegyvereket, sisakokat, gázálarcokat. Egy rémes anekdota szerint egyszer még egy katonai bakancsot is hazahozott, amelyben benne volt néhai tulajdonosának leszakadt lábszára is.
Miután elvették tőlük a Hatlópatakot, nagyanyám soha többet nem ment ki oda. Nem tudta volna elviselni a látványt. De itt, ezen a képen, ezerkilencszázhuszonhétben mindebből még semmit nem sejt. Egy szép, fiatal lány a testvéreivel, ünneplőben, talán húsvét lehetett. Előtte az élet, ahogy mondani szokás. Mi tagadás, tényleg előtte volt.