Ebbe a teremtő munkába Tamás is hamar bekapcsolódott, mégpedig a néptánc által. Mivel a mozgásművészet mindig az élete része volt, hamarosan elment a helyi néptáncklubba. „Kiderült, hogy akik odajárnak, többségében hasonszőrűek, művészek vagy pedagógusok, így hamar beszélgetések kezdődtek, abból pedig barátságok és ötletek születtek. A barátság a legtöbb kezdeményezés alapja. Sokan vannak, akiknek igazán fontos ez a hely, és szívesen beteszik tudásukat és energiájukat a közösbe. Rengeteg a program, és szinte mindegyikből tudna születni egy új” – vázolja, miközben barátságosan köszönt egy épp belépő vásárlót.
A pantomimművész ötlete volt például a Monosztori névre keresztelt beszélgetőest: „Rájöttem, hogy meglepően sok ismert ember él a szigeten, és még több olyan, aki bár nem széles körben ismert, a története elmesélésre érdemes.” Ennek szellemében kezdte megszervezni időről időre az eseményt. „A Monosztori által én is másként kezdtem nézni a körülöttem lévőkre. Feladatomnak éreztem, hogy felhívjam a figyelmet arra, milyen értékes emberek élünk itt együtt. Ha úgy tetszik, én így politizálok. A közügyek számomra nagyon fontosak, de azt nem szabad összekeverni a pártpolitikával. A lényeg, hogy a közösség erős legyen, ismerjük és ne megbélyegezzük egymást. Itt, helyben egymás felé fordulva tudunk a jövőért a legtöbbet tenni” – vallja.
A Monosztori mellett Tamás a fő szervezője a PirosLábos fesztiválnak is. Az ötlet, hogy egy fesztivál által fel kellene tenni Szigetmonostort Magyarország turisztikai térképére, a faluvezetéstől származik, de mivel a pantomimes jártas a kulturális életben, örömmel állt a kezdeményezés élére. A kezdeti cél, hogy a falubeliek kinyissák egymás előtt a portáikat, megmutatva, ki mivel foglalkozik a kapuk mögött, hamar kinőtte magát. „Egyre többen jöttek az országból a sziget által kicsit elvarázsolódni. De nem szabadott elfelejtenünk, hogy amitől elvarázsolódnak, azok mi vagyunk. A helyi termelők, az itt alkotók, az itt élő művészek. Az a létforma, ahogy mi itt a hagyományokat kortárs módon éljük tovább” – jelenti ki a fő szervező. Úgy véli, a siker kulcsa a helyiek és a látogatók igényének összehangolása. A világban zajló események miatt az idei PirosLábos elmarad, de Tamás ebben is igyekszik a jót keresni. A zajos forgatag helyett kisebb léptékű szomszédolást álmodott meg, amely visszatér a fesztivál gyökereihez.
„Kezdetben szerettük volna felhívni magunkra a figyelmet. De talán az sem jó, ha túl hangosak vagyunk, és azáltal elveszítjük azt a rejtettséget, amit úgy szeretünk – mondja elgondolkodva. – Egyre több a kiköltöző, pezsgőbb az élet. Szigetmonostor, noha zsákfalu, nem elnéptelenedik, hanem benépesedik, ami ma már ritka jelenség, és szuper dolog. De nem szeretném, ha teljesen meghódítaná és bekebelezné Budapest. Az ismerősömtől, aki itt él, és szállodában dolgozik, megkérdezte az egyik külföldi vendég, hogy merre lakik. Mikor azt válaszolta, hogy nem messze a fővárostól egy szigeten, leesett az álla, mert ezt a luxussal és a gazdagsággal kötötte össze. És mi itt tényleg gazdagok vagyunk, még ha nem is úgy, ahogy a külföldi gondolta. Az, hogy ilyen természeti környezetben élhetünk, ilyen közösségben, igazi gazdagság.”