Keresés
Close this search box.

Aki a szervezetet gyógyítja – beszélgetés a kaposvári kórház igazgatójával

Szöveg: Meszleny Zita
Fotó: Hölvényi Kristóf

Sugallat hatására orvos lett, és mikor megérkezett Kaposvárra, tudta, hogy a hivatását itt kell kiteljesítenie. Moizs Mariann a Somogy Megyei Kaposi Mór Oktató Kórház főigazgatójaként több mint háromezer emberért felel. Elhivatott vezetőként missziója, hogy a hatalmas szervezetet közösséggé formálja, amely a test és a lélek egészségét is megőrzi.
Különleges ez a december, hiszen tíz éve ilyenkor vette át a kórház igazgatását. Hogyan tekint viszsza erre az évtizedre?

Azt, hogy egy vezető mit tett le az asztalra, inkább utólag tudja megítélni a külvilág, belül pedig rengeteg minden kavarog az emberben. Úgy érzem, a szüleim hatása az egyik kulcsa annak, hogy magam is megértsem, miért úgy irányítok, ahogy. Apám nagyon határozott egyéniség volt, édesanyám pedig egy végtelenül kedves úriasszony. Ezt a kettősséget hordozom, de vezetőként főleg az apámtól örökölt oldalam látszik. Az egészségügy és a felső vezetés férfiak által dominált közeg, ráadásul egy megyei centrumkórház élén háromezer-ötszáz emberért felelek. Ahhoz, hogy ezt bírjam, az elmúlt tíz évben tudatosan meg kellett keményítenem magamat, máshogy nem ment volna. Otthon azonban azt láttam, és a munkában is azt képviselem, hogy noha fontos a határozottság és a következetesség, mindenekelőtt embernek kell maradni.

Van lehetősége arra, hogy valahol megmutassa az édesanyjától hozott oldalát is?

Régen a gyógyításban éltem meg a nőies, gondoskodó énemet. Most inkább az láthatja, aki mélységében ismeri a munkámat, hiszen már évek óta nem praktizálok.

Miért nem?
Mert a vezetés és a gyógyítás is feltétlen odaadást kíván, az ember pedig csak egy helyre teheti oda magát teljesen.
A hivatását is a szülőktől örökölte?

Nem, legalábbis nem direkt módon, de hiszem, hogy minden okkal történik, létezik predesztináció, és nem véletlenül kerültem oda, ahol vagyok. Apai ágról tősgyökeres ormánsági, református földműves, anyai oldalról határon túli, katolikus vasutascsalád hagyományait hozom. A szüleim Budapesten ismerkedtek meg, ahol közgazdásznak tanultak, aztán Pécsre költöztek, hogy a mecseki uránbányászati vállalatnál dolgozzanak; vezetők lettek. Szerencsés vagyok, hogy ilyen szerteágazó gyökereim vannak. Egy embert a genetikája határoz meg, illetve a közeg, ahol felnő. Rengeteg értéket hozok magammal a sejtjeimben és a neveltetésemből fakadóan is, ez pedig olyan stabilitást, erőt és szabadságot ad, hogy talán emiatt is mertem hallgatni arra a sugallatra, hogy orvosnak kell lennem.

Egyszerre beszél predesztinációról és szerencséről. Melyikben hisz inkább?

Mindkettőben, szerintem nem zárják ki egymást. Hiszek abban, hogy folyamatosan kell tanulnom, és bátran jelen kell lennem a helyzetekben ahhoz, hogy fel tudjam ismerni a váratlanul adódó lehetőségeket, és élni is tudjak velük, de a végeredmény, ahova mindez vezet, nem a véletlenek műve.

Volt olyan, hogy elbizonytalanodott abban a bizonyos sugallatban, és ezáltal a hivatását illetően?

Hiába volt otthon erős a közgazdászvonal, és teremtettek olyan miliőt a szüleim, ahol a zenétől kezdve az irodalmon át a történelemig mindenben elmélyedhettem, biztosan tudtam, hogy engem ez az irány vonz. Aztán a Pécsi Orvostudományi Egyetemen, majd belgyógyászatra szakosodva szerte az országban a magyar orvoslás nagyjaitól tanulhattam. Olyan karizmatikus szakemberek mellett lehettem, akik nemcsak oktattak, hanem tanítottak, lendületet, víziót, célokat adtak. Nélkülük ma nem lennék itt, nem lennék hiteles. Nekem még lehettek példaképeim, ami kiváltság. Ezt hiányolom alapvetően a mai képzésből.

Ha sosem volt kérdés, hogy szakorvos szeretne lenni, és tizenegy egyetemi év eredményeként végre gyógyíthatott, miért kezdett el újra tanulni?

Nagyon szerettem a hivatásomat, de ahogy telt az idő, utat talált bennem a szülői örökség. Nem az orvoslást akartam magam mögött hagyni, hanem rájöttem, hogy azt közgazdaságtannal és menedzsmentismeretekkel kiegészítve még többet tudok adni a szakmámnak. Ez a gondolat hajtott.

Méghozzá elég lendületesen, hiszen jó magasra jutott a ranglétrán.

Ez sok-sok év megfeszített küzdelmének és tapasztalatának eredménye, ugyanis az egyik leghierarchizáltabb ágazat a miénk. Alulról kezdtem beosztott bel­gyógyászként Pécsett, majd lassanként a tanulás mellett feljebb és feljebb lépkedve orvosigazgató lettem. Ekkor adódott a lehetőség, hogy részt vegyek az ország nyolc póluskórháza közül az egyik, a kaposvári fejlesztésében és megszervezésében. Így kerültem ide.

Könnyű volt a váltás Pécsről Kaposvárra?
Mikor megérkeztem, tudtam, hogy nekem ide kellett jönnöm. Úgy éreztem, itt, ebben a befogadó közegben termékeny talajra talál és kiteljesedik mindaz a tudás, amit magammal hoztam, és amit itt bővíthettem. Emlékszem, a szüleim először nem értették, miért hagyom el a szülőhelyem, de szokásuk szerint mindenben támogattak. Végtelenül hálás vagyok azért, hogy olyan helyet hoztunk létre munka- és vezetőtársaimmal, ahol betegségükben is a legjobb kezekben tudhattam őket.
Ennek azonban az is az ára, hogy, miként mondta, kórházvezetőként nem praktizál. Nem hiányzik a fehér köpeny?
Hiányzik, de én most is gyógyítónak tartom magam, csak épp a közösséget gyógyítom. Az egyén helyett a szervezetet. A hivatás maradt, csak a dimenzió változott.
Hogyan lehet jól gyógyítani a közösséget?

„Jót s jól! Ebben áll a nagy titok” – Kazinczy mondása az egyik vezérelvem. Csakis minőségi munkára lehet törekedni mindig és mindenhol, ennek érdekében pedig nem szabad félni, amikor döntést kell hozni. A legrosszabb vezető az, aki hezitál, illetve az, aki hatalmi kérdést csinál a pozíciójából, hiszen az igazgatás alázat, áldozat és szolgálat, mint a szülőség. Nekem nem született utódom, de a kórházért, a kórházban dolgozókért úgy vállalok felelősséget, mint a gyermekeimért. És azt sem szabad elfelejteni, hogy a vezetés legalább annyira szól a csapatról, mint a vezetőről. Úgy működünk, mint egy zenekar. A munkatársaim hagyják, hogy karmesterként vezessem őket, és közben teszik a dolgukat, ebből pedig megszületik a harmónia. De nincs harmónia, ha nincs egység. Büszke vagyok minden munkatársamra, de különösen a nővérekre és a szakdolgozókra, talán ők értik ezt a legjobban. Az individualizmus korát éljük, a kórházban viszont a közért kell tennünk. Egyik misszióm ezért az, hogy közösséget építsek, a kórházon belül és kívül is.

Mivel lehet erősíteni a belső összetartást?
A közösségteremtéshez fontos az identitásképzés, amiben fontos szerep jut a múltnak. Kevesen tudják, hogy a magyar egészségügy történetét Kaposvár és Somogy kiváló orvosokkal gazdagította. Ott van például a helyi születésű Kaposi Mór, kórházunk névadója, aki Semmelweis Ignác után a legismertebb magyar orvos. Világhírű bőrgyógyász volt, az AIDS-hez gyakran társuló Kaposi-szarkóma első leírója. Itt alkotott Csorba József, kórházunk alapítója, az első magyar akadémikusok egyike, aki már az 1830-as években a magyar közegészségügyért dolgozott, vagy a szintén kórházigazgató Töltényi János, az 1848–49-es szabadságharc egyik orvosvezetője, illetve Szigeti-Gyula János és Sándor. Apa és fia ketten egymás után hatvannégy évig igazgatták a kórházat a 19–20. század fordulóján. Fontos rácsodálkozni ezekre a zseniális elődökre és értékekre, hangsúlyozni őket, mert ha nem ismerjük a múltunkat, hogyan építünk jövőt? Vezetőként ezt vallom, és fel is vállalom könyvkiadással, kórházi domborműfallal, kórháztörténeti gyűjteménnyel. A belső közösségépítés alapítottunk továbbá kórust, van múzeumunk, művészeti galériánk, ökumenikus kápolnánk és közel száz önkéntesünk.

„A belgyógyászathoz van szükség az egyik legátfogóbb, szintetizáló tudásra. Ezen a területen az orvosoknak teljes képük van a páciensekről, és sokirányú kapcsolatot tudnak fenntartani a társ- szakmákkal. Mivel döntően krónikus betegségeket kezelnek, kevesebb a sikerélmény, de kórképek helyett történetekkel dolgozhatnak, és a megelőzéstől kezdve a gyógyításon át az utánkövetésig kísérhetik a beteget. Nehéz, de az egyik legszebb szakterület” – magyarázza az igazgató, miért a belgyógyászatot választotta egykor

És a kórházon kívüli közösségszervezéssel mi a helyzet?

Vallom: nem igaz, hogy az egészségügy romokban hever. Vannak strukturális, finanszírozási, ellátási gondok, küzdelmek, nem vagyunk elegen, de akik itt vannak velünk, azok jó szakemberek, akik nem ölbe tett kézzel várják, hogy a beteg belépjen a kórház ajtaján. 2008 óta tudatosan megyünk ki munkatársaimmal az intézményből, edukációs és szűrő-egészségmegőrző programokat, rendezvényeket szervezünk megyeszerte pedagógusoknak, diákoknak, családoknak, egyházi közösségeknek; elsődleges célunk a prevenció hangsúlyozása és az egészséges életre nevelés.

Sikerrel járnak?

Magyarországon sajnos még mindig inkább gyógyítunk, sőt sokszor megkésve gyógyítunk, mintsem megelőzünk. Mi saját komplex szűrő- és életmód­programokat, szűrőbuszos vizsgálatokat és egyéb kampányszűréseket is szervezünk a megyében, de még most sem megfelelő a részvétel ezeken, mi pedig nem tudjuk időben kezelni, aki egyáltalán nem figyel az egészségére, és nem tesz semmit érte. Ezen csakis korán kezdett neveléssel és folyamatos kommunikációval lehet változtatni, valódi sikert pedig csak közösen, az egyénekkel, a családokkal és az iskolákkal együtt érhetünk el.

Ha bármit megváltoztatna az orvosok és a betegek mentalitásában, ez lenne az?
Feltétlenül, illetve jó lenne, ha minél többen felismernék, olyan szinten gyorsult fel a világ a hatékonyság érdekében, annyi mindent hajszolunk, hogy tulajdonképpen ebbe a pörgésbe halunk bele idő előtt. Ez elképesztő paradoxon. Le kellene lassulnunk, különben a saját életünket rövidítjük meg. Ott tartunk már ebben a felfokozottságban, hogy az orvosok sokszor csak leleteket értelmeznek, és papírok tömkelegével találkoznak, ahelyett hogy a beteget ismernék meg egészében. Pedig nemcsak az adatokkal, hanem magával az emberrel kell törődni, aki test és lélek összessége. A kettőt egyszerre kell kezelni, és ennek a modern világ által szétzilált egységét kell újrarendezni.

Hasonló tartalmak

Előbb farkas lettem, most már tigris vagyok! – Interjú Szőnyi Ferenccel

Komárom versenygépe, Szőnyi Ferenc a negyvenes évei közepén pattant kerékpárra, hogy nem sokkal később üstökösként robbanjon be az ultrasportolók elitjébe. A nemzetközi sporttársadalomban Racemachine néven ismert sokszoros bajnok ma szerte világon példakép, és nem is csak a hihetetlen sporteredményei miatt.

Pém Bálint máktermesztő: Részese lehetek a csodának

Pat Szlovákia legdélibb pontja. Itt építette fel Pém Bálint családi gazdaságát, ahol különböző fajtájú és színű mákokat termeszt és dolgoz fel, s közben újabb és újabb közösségi összefogásra épülő terveket sző.

Polgár Sándor méhész: Sosem fogyunk ki az ötletekből

Kava Komárom központjától északra fekszik, itt alakította ki Polgár Sándor a méhészetét. Betérve hozzá hamar megértjük, nemcsak azért talált itt otthonra, mert eszményi helyszín a méhészkedéshez, hanem mert ez az a hely, ahol önmaga lehet.fere

A weboldalon "cookie-kat" ("sütiket") használunk, hogy a legjobb felhasználói élményt nyújthassuk látogatóinknak. A sütikről bővebben az Adatkezelési tájékoztatóban olvashat. Elfogadás esetén jóváhagyja az Adatkezelési tájékoztatót, illetve a sütik használatát.

Adatvédelmi beállítások elmentve!
Adatvédelmi beállítások

Amikor meglátogat egy webhelyet az tárolhat vagy lekérhet információkat a böngészőben, főként sütik formájában. Itt beállíthatja személyes cookie szolgáltatásokat.


A weboldalunk fejlesztése érdekében nyomon követjük a felhasználói adatokat.
  • _ga

A Facebook segítségével nyomon követjük a kapcsolatokat a közösségi médiával.
  • _fbp

A weboldalunk fejlesztése érdekében nyomon követjük a felhasználói adatokat.
  • _ga
  • _ga_M1TCWC2EWM

Összes tiltása
Összes engedélyezése

KRoNIKA.HU Hírlevél

Légy részese a történetnek!