A város első villanyszerelője aztán maga mellé vette a fiát is, akit nem meglepő módon szintén Józsefnek hívtak. „Természetes volt, hogy így tesz, hiszen a ritka, megbecsült mesterség sok mindentől megóvta a családot. Mikor például bejöttek az oroszok, és fékevesztetten ünnepelték az úgynevezett felszabadítást, de elromlott a rádiójuk, ezért hirtelen félbeszakadt a mulatság, rögtön nagyapámékat hívták. Ők hamar dalra bírták az eszközt, hálából pedig olyan papírt kaptak, amely mentesítette őket a katonaságtól, így egyiküknek sem kellett bevonulnia.”
Az idős szakember megjegyzi, hogy magától értetődően vitte tovább nagyapja és apja mesterségét. „Mikor kisgyerekként megkaptam az első zseblámpámat, a dunyha alatt játszva elvarázsolt, ahogy a kezemet átvilágítja a fény, és kirajzolódnak a benne futó erek – emlékszik vissza a legkorábbi, elektromossággal kapcsolatos élményére. – Aztán tízévesen már apám vitt magával mindenhova. Adogattam a szerszámokat, kevertem a gipszet. Mi, Gomborok lettünk a fény hordozói.”
A belváros házai, a vár épületei, a templomok, a kórházak, az iskolák és a múzeumok – szinte nincs olyan 1900 előtti épület Veszprémben, ahova nem a Gombor família valamelyik tagja vezette be az áramot és kapcsolta fel először a villanyt. „A belvárosban állt a műhelyünk, onnan jártunk címről címre. Régen nem voltak konnektorok és hasonlók. A tisztaszobában függő lámpa jelentette a világítást a lakásokban. Egy bérház villamosításával egy nap alatt végeztünk is. A fény körül forgott az életünk. Világosságot vittünk az embereknek. Cserébe rengeteg kalandban volt részünk. Nemhiába a miénk a legszebb szakma” – nosztalgiázik József, majd néhány élményt mosolyogva fel is idéz.
Megesett például, hogy egy alföldi munkáját pénz helyett egy megtermett birkával fizették ki. A villanyszerelő jobb híján a Trabantja tetejére kötötte az állatot. A hosszú út során azonban pihenőt szeretett volna tartani, s betért egy fővárosi kávézóba. „Ahogy ott ültem, hirtelen beállított egy rendőr, és szigorú arccal kérdezte, kié a birka. Félve tettem fel a kezem, ő pedig rám parancsolt, hogy azonnal induljak tovább, mert a bámészkodó tömeg, ami a különös látványosság köré gyűlt, megállította a forgalmat.” Máskor egy hivatalban dolgoztak, ahol épp buli volt. „A csinos hölgyek szépen felöltözve, körömcipőben járkáltak, az urak pedig tálcákon vitték a jó illatú, friss húsokat. A társam kérlelt: tegyünk valamit, mert ő nem akarja csupán nézni, amint mások szórakoznak. Úgy döntöttünk, lekapcsoljuk az áramot. Hirtelen sötét lett, elhallgatott a zene, a hölgyek pedig siránkozva jöttek oda hozzánk, kérleltek, hogy tegyünk valamit. Végül beadtuk a derekunkat, és megígértük, megnézzük, mit tehetünk, majd visszakapcsoltuk a feszültséget. Olyan hálásak voltak, hogy rögtön meghívtak a mulatságra. Egész este etettek, itattak, táncoltattak” – eleveníti fel a fiatalkori csínyt.