A tévés pályafutásod egy szegedi tanárod kulcsmondatával kezdődött: „Judit, mit csinál maga esténként?” Akkor indult a szegedi körzeti stúdió, és bemondókat kerestek. Azért mondtál igent, mert egy tanár kérdezte, vagy kíváncsiságból?
Leginkább kíváncsiságból. És bizony a pénz is számított. Bika jegyű vagyok, vagyis anyagias, és akkor a szüleim már építkeztek Szentendrén, nehezen szorították ki a tanulmányaimhoz szükséges pénzt. Gondoltam, ez segítség lesz. Négy lányt hoztak Szegedről, hogy kiválasszák a bemondót, én az esélytelenek nyugalmával ültem a kocsiban. Annyival szebbnek, okosabbnak, alkalmasabbnak láttam a többieket, hogy arra gondoltam, nem baj, legalább láthatom belülről a televíziót. Nem voltam sem görcsös, sem ideges, talán ez segített, mert végül engem választottak. Ma sem tudom, mit látott bennem Fischer tanár úr.
Ő legendás pedagógus volt, biztosan meglátta a lehetőséget és azt, hogy szeretsz tanulni, hagyod magad formálni.
Így lehetett, mert nem tudott olyan feladatot adni, amit ne teljesítettem volna túl. Attól kezdve feljártam hozzá órákra, de úgy, hogy akkor még nem volt autópálya, tehát délelőtt tízkor beültem a Volgába Szegeden, délután kettőre értünk fel, és óra után vittek vissza.
Ennyire fontos volt, hogy megfelelően beszéljen a szegedi körzeti stúdió bemondónője… Akkoriban a rádióban, a tévében nem dolgozhatott senki, akinek a beszéde nem ért el egy színvonalat.
Nem volt teher a sok gyakorlás, az sem, hogy a tanár úr havonta egyszer behívott minket, és a jegyzeteiből elmondta, mit tapasztalt. „Judit, maga Göteborg nevét rosszul ejtette ki. Miért nem hívott fel, ha bizonytalan volt benne?” Törődést éreztem, és azt, hogy bármikor kérdezhetek, ha nem tudok valamit. Nemrég egy műsorvezető így ejtette ki Trockij nevét: trokkij. Nálunk ez nem fordulhatott volna elő. Már csak azért sem, mert minden tévébemondónak volt legalább egy diplomája, és beszélt egy vagy több idegen nyelven.
Gyakran úgy emlegetnek téged mint egykori bemondónőt, ami furcsa, hiszen rengeteg műsort vezettél a Hétvégétől a Kincsestárig, híradóztál, benne voltál az Ablakban, és még sorolhatnám.
Valóban bemondónőként ragadtam meg az emberek emlékezetében. A jelenségre emlékeznek, hogy volt egy kedves, fiatal nő a sima hajával, a szerény mosolyával. Az elején hányszor mondta nekem Fischer tanár úr, hogy „Judit, az Isten áldja meg, mosolyogjon!”. De hát én annyira mosolygok, feleltem, és mégsem volt elég. Riportokra, interjúkra már Szegeden befogtak, amikor pedig Pestre kerültem, gyorsan elkezdtek műsorokba hívni. Megjegyzem, szakmailag jóval nehezebb egyedül, a kamerával szemben ülve kialakítani a kapcsolatot a nézővel. Aki ezt lebecsüli, nagyot téved.
A hetvenes évek végén kerültél Szegedről a „királyi” tévé központjába. Felfedeztek?
Ez megint egy töréspont, amiből valami jó lett. A főiskola alatt férjhez mentem, a férjemmel együtt dolgoztunk a szegedi tévében. Jött egy stáb Pestről, voltak a helyiek, mi meg kettőjük közé szorultunk, és egyre rosszabbul éreztük magunkat az ellenségeskedésben. Ezért amikor egyszer feljöttem beszédórára, bementem a bemondók főnökéhez, és mondtam, hogy mi ezt akkor befejezzük. „Túl sokat fektettünk már beléd, hogy csak úgy elengedjünk – válaszolta –, akkor feljöttök mindketten Pestre.” És így lett. Aláírattak velünk egy papírt, hogy nem fogunk lakást igényelni, és jöhettünk. A szüleim akkor már Szentendrén laktak, a szuterénjükben éltünk egy ideig. Piros-fehérre festettük az öreg konyhabútort, rongyszőnyeget tettünk le, úgy éltünk ott, mint két diák.
Hévvel jöttél-mentél a tévébe?
Bizony volt, hogy fél hatkor keltem, mert fél nyolckor sminkben kellett várnom az Iskolatévé kezdését. Vezetni még nem tudtam, az később jött. Az esti adások után volt hazaszállítás, egy autóval vitték haza a bemondót, az operatőrt, az adásvezetőt, és volt, hogy előbb kimentünk Diósdra, aztán Csepelre és csak utána Szentendrére. Néha vittem magammal krémet meg vizes vattát, és legalább lesminkeltem. Azért egyszer megkérdeztem, hogy nem lehetne-e néha velem kezdeni…