Hogyan kezdődött az önök őrségi története?
Muzsikus vagyok, a karácsonyi, újévi időszakban mindig koncerteztem, sokat voltam nagyon messze, Kínában, és olyankor a feleségem, hogy ne legyen egyedül, a barátainknál töltötte ezeket a heteket. Ők ugyanúgy miskolciak voltak, ahogy mi, és itt vettek házat maguknak. Ez így ment néhány éven át, és a feleségem mindig mondogatta, jöjjünk el ide együtt is, mert gyönyörű, látnom kell. Eljöttünk, és kiderült, hogy ez a ház, az András-porta eladó. Négyháznyira van a miskolci barátainktól. Akkor már gondolkodtunk abban, hogy nyugodtabb vidékre költözünk, a Balaton-felvidéket néztük ki magunknak, de ahogy mondják, meglátni és megszeretni egy pillanat műve volt.
Nem csoda. Ez a ház kívül is, belül is gyönyörű. A kemence a konyhában azzal a kék csempével…
Az a kilenckenyeres kemence a lelke a háznak, meg hozzá a sütők, a sparhelt. Ránk is nagy hatást tett, ahogy az egész ház és az udvar. És amikor beléptem a pajtába…!
Amivel, ha jól tudom, tervei vannak.
Én a kisközösségekben látom a jövőt, abban, hogy az ember tudjon adni valamit másoknak. Errefelé időnként megnyitják a portákat, lehet enni és venni, sokan kóstoltatnak helyi finomságokat. A kultúrában élek, muzsikálok, én ezt tudom adni. Ezért azt gondoltam, nálunk zenét lehet majd hallgatni. Három éve el is kezdtük, meghirdettük a nyitott portát másként, és a családi kamaraegyüttesünk, a Rácz Cello Quartett kis koncertet adott itt. Kialakítottunk egy kis sarkot, tettünk oda padokat, székeket, kínáltunk fröccsöt, szörpöt. Összejött ötven ember. Úgy tervezem, hogy a pajta ezt a célt szolgálja majd. Közösséget, közös élményt, kultúrát adni és kapni. Még nem tudjuk pontosan, hogyan, majd a gyakorlat kialakítja. Ötletünk van elég, a hely alkalmas koncertre, néptáncra, közösségi rendezvényekre. A szeres településszerkezet ihlette, hogy a Kovácsszeren belül létrehozzuk a Lélekhangszert.