Hogyan bukkant rá az alig százfős településre?
Kisgyerekkoromban édesanyámnak volt erre egy kis földje, de én csak párszor jártam itt. Meg is feledkeztem róla, mígnem 2017 karácsonyán a férjemmel a környéken túráztunk, és – ahogyan az ránk jellemző – nem foglaltunk szállást. Egy közeli szállodában találtunk végül helyet, majd másnap átutaztunk Kétvölgyön is. Ekkor jutott csak eszembe, hogy egykor itt volt anyukám kis telke. A következő pillanatban megláttunk egy eladó házat – és már nem is mentünk innen sehova.
Ez meglehetősen hirtelen döntésnek tűnik.
Az első pillanattól olyan volt, mintha hazaérkeztem volna, pedig a világ jó részét bejártam már, többször végiggyalogoltam az El Caminót, és sok helyen laktam. Mégis, amikor ide megérkeztem, akkor éreztem először azt, hogy végre nincs bennem semmi bizonytalanság, olyan helyen vagyok, ahol maradni szeretnék.
Hogyan teremtették meg a maradás feltételeit?
Egy hónapig a kis szállodai szobában laktunk, ezalatt a férjem rendbe hozta a házat, amelyben addig fürdőszoba sem volt. Kétvölgyi történetünk következő mérföldkövéhez 2020 elején értünk, amikor a helyi kocsma és kisbolt tulajdonosa megbetegedett, így felvetette, hogy mi vegyük át a munkáját.
Könnyedén alakította át a kocsmát és kisboltot kultúrtörténeti kávézóvá és szatócsbolttá?
Sose voltam sem kereskedő, sem vendéglátós, de régóta élt bennem a vágy, hogy legyen egy kis szatócsboltom. Toszkánában láttam, hogy minden faluban van egy pici üzlet, amely helyi termékeket kínál, én is ilyenre vágytam. A szatócsboltban a környékbeli termelők portékáit – sajtot, füstölt árukat, lekvárt, házi szörpöt – kínáljuk, de fontos szempont, hogy az itt élőknek is biztosítsuk az alapvető élelmiszereket. A termékeknél nem a mennyiségre, hanem a minőségre helyezzük a hangsúlyt. A pékárut mi készítjük, mindennap sütünk kovászos kenyeret. 2021-ben pedig, egy pályázatnak hála, felújítottuk és kibővítettük a boltot, azóta működik a cukrászműhelyünk és a melegkonyhánk. Az Őrség, a Vendvidék és Szlovénia bizonyos területeinek fogásait készítjük, ilyen például a vasi dödölle vagy a gibanica.
Gibanica?
Igen, más néven százrétű rétes. Amikor kevés alapanyag állt rendelkezésre ahhoz, hogy egy egész rétest készítsenek, egymásra halmozták a különböző, mákos, meggyes, túrós, diós vagy almás rétegeket, így egy új édesség született.