Kijövünk a pincéből, leülünk a fa alá, nézzük a tőkéket, érezzük a vidéket, a ránk váró kadarka mellett nagy kosárban sörkiflik sorakoznak. Vera, a borász felesége készítette elő, hamarosan érkezik a három Márkvárt csemetével együtt. Ő is szőlőközelben, a Ság-hegy lábánál nőtt fel, férje mellett pedig szinte minden munkafolyamatból kiveszi a részét. Adminisztrál, kapál, tetejez, műveli a birtokon lévő biokertjüket, gazdája a kiskertben kapirgáló csirkéknek. A család otthona néhány kilométerrel arrébb, a kertvárosban található, de sok időt töltenek együtt a Gyűszű-völgyben is. „A gyerekek jöhetnének sűrűbben – teszi hozzá a borász –, de más generáció, nem erőltetem. Van, hogy egy pléden heverésznek, hintáznak, élvezik a természet közelségét, és van, hogy besegítenek, én pedig, értékelve a munkájukat, meg is fizetem nekik.”
Szinte a családhoz tartozik Matyi, a borász egyetlen alkalmazottja is, aki már érkezésünkkor biztosított afelől, hogy „kevés olyan igazi kézműves borászt tudna említeni, mint Jani”. Márkvárt János szerényen csitítja, kóstoljuk inkább ezt a finom bort, biztat, ő meg elmeséli, hogyan teremtődött mindez körülöttünk. „Igazi lokálpatrióta vagyok, egyéves korom óta ugyanabban a családi házban lakom. Leginkább talán nagyapám életét élem, édesapám többdiplomás villamosmérnökként sosem akart a földdel foglalkozni, édesanyámmal hamar különváltak az útjaik. Öt éve, a nagypapa kilencvenedik születésnapjára elkészíttettem a családfánkat, amiből kiderült, az ősök még Marqwartnak nevezték magukat, és az 1700-as évek közepén érkeztek a vidékre.” A nagyrészt mezőgazdasággal foglalkozó családban a nagypapa volt az, aki mindig igyekezett több lábon állni: mivel semmiképp nem akart betagozódni a téeszrendszerbe, a földek és az állattartás mellett maszek fuvarosként dolgozott. Lóval ám, nem autóval, mondván, túl későn kezdett vezetni, jobb ez így.
„Engem pedig már kisgyerekkorom óta a szőlőbe hordott. Nem mondom, hogy akkoriban szerettem, nem is kímélt a papa. Még tízéves sem voltam, szórtuk a műtrágyát kesztyű nélkül. Utólag nem bánom a kiképzést, jó az, ha az idősebbek életébe, munkabírásába belelát az ember” – meséli János. Végül csak felnőtt fejjel került közelebb a borászkodáshoz. A katonaság után rövid ideig távközlési technikumba járt, majd inkább vendéglátást tanult, aztán kocsmát üzemeltetett – a jó szíve azonban nem a haszon irányába terelte az üzletet. Bár már a kezdetektől más nézeteket vallottak, 1996-tól jó néhány évig a nagyapjával együtt dolgozott, ekkor kezdte mélységében felfedezni, megérteni a borászszakma szépségeit.
„2012 a szemléletváltás éve volt. Ekkor, az első gyermekünk születésekor kezdtem a saját utamat járni, különváltam a papától, elhagytam a gyomirtót, tudatosan a bioművelés felé vettem az irányt. A dűlők száma fokozatosan nőtt: jelenleg kékfrankosból kettő, kadarkából kicsit több mint egy, kiegészítőnek syrah, cabernet sauvignon és egy kis zweigelt található.” Minket azonban leginkább a híres, Sauli-völgyi ősöreg kadarka története foglalkoztat. „Annak valóban eszmei értéke van. Először béreltem, majd 2016-ban vásároltam meg a területet. A csaknem százéves ültetvényeken hatalmas odafigyeléssel, kizárólag kézi munkával dolgozunk. Nagy becsben tartom.”