És honnan tudta, ezt hogyan kell?
Először elmentem a szentendrei skanzenbe körülnézni. Ott találkoztam Sabján Tiborral, ő adott egy telefonszámot Márton László gyergyószentmiklósi mesterhez, aki több másik mellett a skanzenbeli vízimalmot is építette. Szent Miklós ugye a malmok, molnárok, hajósok, vízen járók védőszentje – nálunk, ortodoxoknál legalábbis, a katolikusoknál Nepomuki Szent János. Megkerestem, kérdezte, van-e pénzünk, mondtam, hogy nincsen, mire ő: nem baj, azért ha legközelebb erre jár, benéz. És tényleg, amikor jött Harkányba gyógyfürdőzni, átugrott, felmérte az épületet, közölte, hogy ehhez hárommillió forint kéne, és minimum tíz-tizenkét hónap. Abban maradtunk, hogy rendben, akkor szólok, ha valami csoda folytán meggazdagszom. Nagyjából egy év múlva jelentkezett, és hála a Fennvalónak, addigra pénzünk is adódott. Így történt, hogy 2009 óta újra van működő vízimalom-berendezésünk. Mellé öt év múlva, szintén Laci bácsival, építettünk egy taposómalmot is. Mindkettő alkalmas őrlésre is, bár a vízimalom – mivel nincs víz – inkább a látványt szolgálja.
A kapcsolat azóta is megmaradt?
Olyannyira, hogy kinőtt belőle egy másik mániám.
Micsoda?
Az úgy kezdődött, hogy hiába lett végre egy archaikus malmunk, a belső tér még mindig nagyon üres volt, ki kellett valahogy tölteni. Azt gondoltam, megpróbálok a malomiparral, az őrlés fejlődésével, fázisaival kapcsolatos eszközöket gyűjteni, és egyfajta múzeumként is funkcionálni. Hála rengeteg jó szándékú embernek, ma a gabonafeldolgozás történetének esszenciája látható itt a nyolcezer éves őrlőkőtől – a fiam focizta ki a ház mögötti szántóföldön – a különféle szerszámokig, alkatrészekig, berendezési tárgyakig. Ezek mind megfoghatók, kipróbálhatók, nincs kordon, vitrin meg ilyesmik. Igaz, táblagép sem, hogy az interaktivitás jegyében azt nyomkodják a gyerekek.
Viszont liszteszsákok igen, a falon, a ládában, a szekrényekben és a fiókokban – bő ezer darab.
Na, ez az a bizonyos másik mániám. Amióta az első a főnököm révén – az ő nagyapjáé volt – hozzám került, azóta kutatom ezeknek a zsákoknak a „vonalkódjait”, könyvet is írtam róla.