Ha nem egyértelmű, hogy hol zajlott az ütközet, akkor miért Mohácsról nevezték el?
Számos olyan csatát ismerünk a történelemből, amely nem azon a területen zajlott, amelyről a nevét kapta. Az elnevezés inkább egy indikátor, hogy valamihez kössük az eseményt, ebben az esetben azért Mohácshoz, mert az volt a környéken a legnagyobb település. Ha szőrszálhasogatók akarnánk lenni, akkor a csata keltezését is megváltoztathatnánk, hiszen csillagászati értelemben szeptember elején történt, nem pedig augusztus végén. A dátumozás változtatásának egyébként már csak azért sem lenne értelme, mert a források is augusztus 29-éről beszélnek, Brodarics István püspök például leírja, hogy Keresztelő János fővétele napján esett meg az ütközet. 1526 óta egyébként jelentősen megváltozott a környék településszerkezete, több helység elpusztult, és újak is létesültek a térségben.
A kutatásaik alapján hová tennék a csata helyszínét?
Egy, a mai Majs falu határában található, mára már elpusztult település tágabb környezetébe, amelynek egyik elődje a középkorban Nagymajsa néven volt ismeretes. Ha megnézzük a csatáról készült korábbi rekonstrukciókat, nem találunk két egyformát, ami közös bennük, hogy túlnyomórészt az írott források alapján készültek. Ebből is látszik, hogy ezek a szövegek nem elégségesek még a helyszín megállapításához sem. Brodarics István például Földvárt jelöli meg a csatatérhez legközelebb eső településként. Szerintünk esélyes, hogy a királyi kancellár a falu nevét eltévesztette a krónikájában, de a környezet leírása egyébként helyes. A Mohácstól délre fekvő, egészen a horvát határon túl eső vidékekig, nagyjából hatvan négyzetkilométeres környéken belül találgattak eddig a kutatók. Ami ezeket az elképzeléseket a fizikai valósághoz kötheti, azok a régészeti leletek. Persze önmagukban utóbbiak is kevesek, ezért kell a kettőt egyben kezelni, így juthatunk el a legvalószínűbb verzióig. Úgy vélem, nem járunk messze a megoldástól, folyamatosan konzultálunk történészekkel is, igyekszünk összeadni, amink van. Abban kezd konszenzus kialakulni, hogy a kutatócsoportunk által megjelölt helyszín a csatatér része volt. B. Szabó János történész például nincs meggyőződve arról, hogy a teljes ütközet itt zajlott le, úgy véli, sokkal nagyobb területet ölelt fel, amely átnyúlhatott Horvátországba is. Ezzel szemben én úgy gondolom, hogy ez a fő összecsapás helyszíne, amiről a legtöbb szöveg szól. Abban egyetértek vele, hogy máshol is folyt küzdelem, hiszen a török lovasság egy része lesben állt, és bizonyos szemtanúi utalások alapján úgy tűnik, hogy már a csata vége előtt feldúlták a magyar táborokat, ami nagy valószínűség szerint szintén fegyveres összecsapás lehetett. Egyébként a táborok helyszínét sem ismerjük, így az ütközet ezen oldalágáról sem tudunk többet.
Milyen bizonyítékokra alapozzák az elképzelést, hogy Majs környékén történt az összecsapás?
Fémkeresőkkel átvizsgáltuk a falu tágabb környezetét, ahonnan eddig nagyjából kétszázötven lövedék, valamint egy puskacső és három puskaalkatrész került elő, amelyek a 16. század elejéről származnak. Ebben az időszakban csak a mohácsi csata zajlott ezen a környéken. Elvégeztünk egy olyan tesztkutatást is, amelyben szinte négykézláb mászva aprólékosan vizsgáltunk át egy kisebb területet, majd ennek az eredményeit felszoroztuk nagyjából a teljes területre. Ezzel a módszerrel már ezres nagyságrendű számokat kapunk, ami megfelel a csata léptékének. Persze nem tudjuk, hogy a törökök, illetve a táborukat követő nép, valamint a környéken élők mit gyűjtöttek össze és mit hagytak hátra. Elmondható, hogy minél több tárgyat találunk, ami keltezhető és köthető az eseményekhez, annál biztosabban tudjuk állítani, hogy megtaláltuk a helyszínt. 2026-ra már több intézmény is bejelentkezett, hogy szeretne kiállítást a tárgyakból, illetve mi magunk is szeretnénk a Janus Pannonius Múzeumban és az emlékhelyen is összeállítani egy megújult tárlatot.
Akkor eddig nem is ástak, csak fémdetektoroztak?
Egy-két területen, ahol sűrűsödnek a lövedékek, tárgyak, valószínűleg ásatási szelvényt is fogunk nyitni, mert jelentősebb harcokra utalhatnak a leletek. Emellett a falu néhány házának, épületének környékére is szeretnénk ránézni.