Olyannyira, hogy a szerbek ellen sikerült megnyerni a döntőt, amihez az utolsó néhány másodpercben, Aleksandar Šapić lövésekor egy óriási Szecska-bravúr is kellett. Én meg addigra, legalább a fél országgal együtt, többször majdnem infarktust kaptam a tévé előtt.
Az biztos, hogy őrült mérkőzés volt, egyszer vezettünk csak, a végén, eggyel, de az éppen elég volt a győzelemhez. És lehet, hogy kívülről úgy tűnt, néha elbizonytalanodunk a vízben, végig tudtuk, hogy csak a miénk lehet az arany. Ezt már Sydney-ben megbeszéltük.
Athént?
Igen. A győzelmünk után leültünk, és megegyeztünk benne, hogy sok köztünk a fiatal, jók vagyunk, Athén is biztosan a miénk lesz.
Szerencsére így is történt, aztán, szinte törvényszerűen, újabb hullámvölgy következett.
Igen. Dénes, aki nélkül el sem jutottunk volna idáig, mondhatni, egymás feltételei voltunk, ezután úgy döntött, kísérletezésbe fog, a harmadik olimpiai bajnoki címhez frissíteni, váltani kell, emberekben és koncepcióban is. Ekkor kicsit megrendültünk, és a világversenyek elődöntőit, döntőit rendre elvesztettük: négy ezüst- és egy bronzérem volt a mérlegünk. Itthon egyre több kétkedő hangot lehetett velünk kapcsolatban hallani, volt, aki úgy engedett el minket Pekingbe, hogy már a bronz is csoda lenne. A hitünk és az önbizalmunk minden nappal egyre fogyott.
Hogyan sikerült átkapcsolni?
Helyben valahogy megjött. Sokat segített benne a nemzetközi média, amely egyértelmű esélyesként bánt velünk. És persze az is, hogy a válogatottból egy időre egészségi problémák miatt kiszálló Benedek Tibor újra stabilan velünk volt. Az ő tudása, higgadtsága, szellemisége nagyon kellett. Mert Tibi sokkal több volt, mint a világ legjobb balkezese: példakép, akit egyszerűen csak követni kellett. Az enyém is személyesen, ezt már 2002 környékén megfogalmaztam magamnak. És persze a barátom is. Hiába volt időm rákészülni a halálára, a mai napig nem tettem túl magam rajta. Egyet tudok csak, folytatni azt az örökséget, amit ránk hagyott aktív sportolóként, később szövetségi kapitányként és az Újpest edzőjeként. Nem nehéz, mert mindketten ugyanabban hittünk, hiszünk: munka, munka, munka, és megjön az eredmény. A civil életben ugyanez a szabály.
Ahol manapság lassan többen ismerik Szécsi Zoltánt agrárvállalkozóként, mint háromszoros olimpiai bajnokként. Hogyan lett az újlipótvárosi műszaki menedzserből egri lakos és kömlői birtoktulajdonos?
Ez sem rövid történet. Egerhez régóta kötődöm, kétszer is játszottam itt hosszabb ideig, közte volt egy kis Fradi meg egy év Olaszország, és a második feleségem is egri. Ezért amikor 2018-ban hívtak, hogy kéne jönni segíteni újjáépíteni az Egri Vízilabda Klubot, nem sokat haboztam. Alapból is szeretem a kisvárosi létet, annak minden előnyével és hátrányával. Itt aztán tényleg nem lehet észrevétlen maradni, bármit csinálsz, öt perc múlva mindenki tudja, cserébe jó a levegő, és a kisfiamat is sokkal kényelmesebben el lehet juttatni egyik helyről a másikra, nem kell órákat ülni a rakparton a dugóban. A nagylányom, Julcsi is itt tanul, az egyetemen, grafikusnak készül. Ő és a nagyobbik fiam, Marci az első házasságomból születtek.
Itt tegyünk egy kis kitérőt, Szécsi Marcell neve ugyanis kezd szintúgy elég jól csengeni a vízilabdások között.
Igen, ahogyan a másik kettőre, úgy rá is nagyon büszke vagyok. Tavaly világbajnokságot nyertek az U18-asokkal, pont a szerbek ellen ötméteresekkel. Akkor még az UVSE-ben játszott, jelenleg a Los Angeles-i UCLA-en tanul sportösztöndíjjal.
Kapus ő is?
Nem, hála Istennek, így elkerüli az állandó összehasonlítgatást. Centerként, azt mondják, nagy jövő áll előtte, de nem akarom elkiabálni. Egyébként Biros Péter fia, Samu is tagja ugyanennek a válogatottnak, és még sok igen ügyes fiatal; szóval lehet, hogy az új aranycsapat születésének vagyunk éppen tanúi.
Vissza Kömlőre. egyszer csak gondolt egyet, és ha már úgyis áttette a családi székhelyet Egerbe, vett a közelben egy birtokot?
Eszem ágában sem volt ilyenekkel bajlódni, a mezőgazdasághoz meg nyilván semmit nem értettem. Az első nagyobb földet egyszerűen megörököltem. Édesapám innen, Kömlőről származott. Az egri Dobó-gimnáziumba járt, egészen addig, amíg ötvenhatban ki nem rúgták komoly felforgató tevékenység miatt. Egy barátjával meg két hölggyel éppen 23-án kimentek egy kicsit a völgybe, és ugyan nem tudták, hogy aznap Budapesten kitört a forradalom, mivel a kollégiumból mégiscsak kimaradtak aznap, sürgősen távozniuk kellett. Édesapám így került előbb Mosonmagyaróvárra, majd a fővárosba a Műegyetem mérnöki karára; biztosan tőle örököltem ezt a reálos-praktikus vonalat. A nagymamám 1956 után szintén Pestre költözött – a nagypapám 1942-ben eltűnt a Don-kanyarban –, majd a rendszerváltás után sikerült visszaigényelnie a család egykor elvett negyvennégy hektárját. Igaz, nem maga gazdálkodott rajta, hanem bérbe adta. Amikor 2012-ben meghalt, és sajnos előtte nyolc évvel a nővérem is váratlanul, én örököltem az egészet. Gondoltam, úgy, ahogy van, eladom az egészet, az árát meg szépen beforgatom valami értelmesebbnek látszó dologba.
És miért nem tette?
Lehet, hogy szentimentálisnak tűnik, amit mondok, de a természet eldöntötte helyettem a dolgot. Az év októberében kihoztam a potenciális vevőt egy kis határszemlére, már elő volt készítve a szerződés, csak alá kellett volna írnunk. Ballagtunk a táblák között, innen előbukkant egy fácán, onnan egy őz meg egy vaddisznócsapat, közben a fák levelein átsütött az őszi nap. Na, ott egy óra alatt eldőlt a sorsom.
Sajnos vagy szerencsére?
Én mindig azt gondolom, hogy szerencsére, a feleségem néha máshogy látja. Bak vagyok a bakban, ha úgy döntök, beleállok valamibe, azt százszázalékosan csinálom. Az elmúlt tíz évben elvégeztem az aranykalászosgazda-képzést, a mezőgazdasági technikusit meg mindenféle, a témába vágó tanfolyamot. És a Google-t is folyamatosan túrom, nézegetem, mik a régi, bevált vagy éppen ellenkezőleg, a korszerű módszerek a talajművelésben.