Mi segít, hogy az ember állandóan fel legyen készülve egy vészhelyzetre?
Például a versenyzés, a sport. Számos hazai és nemzetközi versenyen részt vettem már. Ha ki kellene emelni valamelyiket, a hazaiak közül az országos tűzoltósportversenyt mondanám, amelyen 2019-ben bajnokok lettünk a csapatkapitányként általam vezetett baranyai válogatottal. Ez azért is különösen fontos, mert a verseny történetében először velünk nyert aranyat Baranya. A nemzetközi versenyeknek hála pedig lassan körbejárom a világot, Franciaország, Belgium, Kazahsztán, Kína csak néhány példa. A legkedvesebb számomra a 2019-es Grimpday kötéltechnikai mentő-világbajnokság volt, ahol a Hunor csapatával a második helyen végeztünk. Meghatározó szerepet tölt be az életemben a sport is. Ebben szintén sokszínűségre törekszem. Az ökölvívást több mint tizenöt évig űztem, manapság főleg futok, kerékpározom, kajakozom, kondizom és úszom. A hivatásos életem mellett vállalkozóként veszélyes fák kivágásával és ipari búvárkodással foglalkozom, és szerencsés vagyok, mert legyen szó bármelyikről, mindegyiket szívvel-lélekkel végzem.
Vezetőként nemcsak a bajban lévőket, de a csapatot is segítenie kell. Ebben a szerepben mit tart a legfőbb feladatának?
Maximalista vagyok a magánéletben és a munkában is. Az embereimmel szemben is elvárok egy minimumszintet, aminél lejjebb sosem lehet adni, sem szakmailag, sem fizikailag, sem emberileg. Emellett éles helyzetben a hatékonyság mellett mindig figyelek arra, hogy olyan mentési technikákat válasszak, amelyek az adott szituációban a legbiztonságosabbak a csapatomnak. Szerencsés vagyok, mert a legjobbaktól tanulhattam, és tanulok a mai napig. Ebben a szakmában, ahogy a civil életben is, elengedhetetlen a folyamatos fejlődés.
Ha jól tudom, a felesége szintén az életek mentését választotta hivatásul.
Igen, Loretta mentőtiszt. Elég extrém az időbeosztásunk, nemegyszer megtörtént, hogy egész nap csak akkor láttuk egymást, mikor egy káresetnél együtt mentettük a bajbajutottakat. De számos előnye is van annak, hogy így alakult. Megértjük, átérezzük egymás munkahelyi problémáit, traumáit, és segítünk a feldolgozásukban.
Vezérli valamiféle felelősségérzet, hogy elsősorban a szülővárosa lakóinak segít?
Abszolút, ezért is vagyok büszke rá, hogy 2021-ben karitatív jelleggel megalapítottuk a Mohácsi Speciális Mentő és Önkéntes Tűzoltó Egyesületet, ahol parancsnokként veszek részt a munkában. A speciális szaktudást igénylő mentések végrehajtásában vállalunk szerepet. Idesorolhatók például a magasból vagy mélyből kötéltechnikával végzett,valamint a Duna közelsége miatt a vízi, illetve a víz alatti, búvárképességet igénylő mentések. Ilyenkor a legfontosabb szempont az idő, a gyors reagálás. Ilyen jellegű mentési segítség nélkülünk csak mintegy ötven kilométerről érkezhetne. Emellett rengeteg tervem van, s egy szemlélet biztosan összeköti őket: aktívan szeretnék segíteni a bajbajutottakon.