Erre fogta magát, és körbekarikázta az országot?
Igen. Aztán Székelyföldet is. És mire visszaértem, a gondjaim is kisebbnek tűntek. Nem azért, mert elkezdtek megoldódni maguktól, ilyen nincs, az embernek mindig tennie kell azért, hogy új irányt vegyen az élete. Hanem mert más szemszögből tudtam nézni rájuk. A sporttól, a határaim feszegetésétől boldogabb és kiegyensúlyozottabb lettem; tulajdonképpen ma is folyton ezt az érzést kergetem.
Mégsem maradt csak a biciklinél, miért?
Mert néhány évvel később véletlenül kiderült, hogy a futás is egész jól megy. Ahogy a kerékpárnál Géza, itt Tibi barátom volt a szikra. Ő a fiatalkori formáját akarta visszanyerni, és mivel én is igen hiú vagyok, 2007-ben, egy áprilisi napon csatlakoztam hozzá. Első nap a focipályán izzadtunk körbe-körbe, másnap kikocogtam a három kilométerre lévő marhatelepig – visszafelé alig kaptam levegőt –, majd fokozatosan, napról napra növeltem a távot. Végigszaladtam a nyarat, aztán szeptemberben valahogy második lettem az első hazai tizenkét órás ultrafutó-bajnokságon. Innentől szó szerint nem volt megállás, mindenféle maratonokra meg ultramaratonokra beneveztem, és bár nem mindig kerültem az első háromba, a sok tíz, sőt száz kilométeres távok megtétele folyamatosan növelte az önbizalmamat.
És hogyan jutott eszébe a triatlon? Pláne, hogy a legenda szerint az első, hazai duplaironman-versenye előtt még úszni sem tudott rendesen.
Ez így igaz. Úgy kezdődött, hogy megismerkedtem a triatlonos Kiss Lacival, ő hívta fel a figyelmemet arra, hogy Magyarországon először duplaironman-világkupafutamot rendeznek Bonyhádon. Nagy kedvem lett a dologhoz, csak egy bökkenő volt: nem igazán tudtam úszni, a kötelező 7,6 kilométert a vízben meg nyilván nem lehetett volna csak úgy elalibizgetni. Az volt a szerencsém, hogy egy ismerősöm gyerekei, akinek a házát éppen felújítottuk, vízilabdáztak. Így kerültem a komáromi uszodába Sanyi bácsi keze alá, ahol heteken át napi több órát gyakoroltam. A versenyen huszonheten indultunk, az úszásnál utolsó előttiként másztam ki a medencéből, a biciklinél már feljöttem az összetett lista negyedik helyére, amit valahogy a futáson is sikerült megőriznem. A többi, kipróbált vasember meg csak nézett, hogy mégis ki ez az őrült, aki idejön negyvenhárom évesen, és rögtön az élen végez.
A többi meg, ahogy mondani szokták, már történelem. A családja hogyan viselte a felkészüléseket, a hosszú távolléteket?
Hazudnék, ha azt mondanám, hogy mindig jól. Amíg csak hétvégente futottam, úsztam, bicikliztem, elfogadták. De amikor, ráadásul nagyon hamar, magasabb fordulatszámra kapcsoltam, és az egész idő- és pénzrabló szenvedéllyé, komplett, mindennapi életformává vált, abba már értelemszerűen nem volt olyan könnyű sem a feleségemnek, sem a lányaimnak beletörődniük; sok más mellett ez is benne volt a válásunkban. A második feleségem, Szilvi viszont mindenhova jön velem. Nélküle biztosan nem, vagy csak sokkal nehezebben lettem volna képes ilyen teljesítményekre: mindent elintéz körülöttem, és ami nagyon fontos, elviseli a hosszú versenyek alatt igencsak hullámzó kedélyállapotomat. Nekem tulajdonképpen csak mennem kell előre, mint a gép.
Ahogy a futásra futással, a versenyekre is csak versenyekkel lehet felkészülni?
Szerintem igen. És én imádom ezeknek a hangulatát is. Minél hosszabbak a távok, nehezebbek a körülmények, annál kisebb, családiasabb a közeg. Nem is barátok vagyunk, hanem harcostársak, ott van az ultrások láthatatlan jele rajtunk, ami nemzetiségtől, vallástól, kortól függetlenül összeköt, járjunk bárhol a világon.
Vagy a látható: az ön jobb alkarján például egy bengáli tigris. Ez olyasmi, mint az olimpikonok
egy részénél az öt karika?
Igen. Vagy a börtöntetkó, csak pozitív értelemben. Én előbb farkassá váltam, aztán a harminc ironman után úgy döntöttem, tigris leszek.