Hogyan bővült a gyűjtemény?
1978 végére a korábbi években épített, száz négyzetméteres kiállítószín megtelt stabilmotorokkal, mezőgazdasági gépekkel. Az építmény tetőtartó gerendáira, a gépszínbe a gyűjtött kovácsoltvas anyag, a kocsiszínbe a mezőgazdasági kéziszerszámok lettek felrakva. Az udvaron a vaslemez tetős lokomobilok álltak. Ez időre telítődött udvarunk, lakásunk és életvitelünk. Ugyanakkor nagy szükségét láttam a gyökerestül megváltozott világunkban, hogy a múltunkat végképp eltörölni igyekvő politikai törekvések ellenére is tárgyi emlékek maradjanak meg a vidéki életvitelből, a paraszti magángazdálkodás és a mezőgazdasági termelés eszközeiből, a mezőgazdaságigép-gyártás korai darabjaiból.
Mi volt az oka, hogy mégis átadták a gyűjteményt a Herman Ottó Múzeumnak?
A feleségemmel mindkettőnk fizetését a gyűjteményre fordítottuk, ám magánerőből egy idő után nem volt lehetőségünk a bővítésre. Amikor már elfogyott minden pénzünk, és a feleségem sírva fakadt, hogy egy vasunk sem maradt, elhatároztuk, hogy felajánljuk a magyar államnak a gyűjteményt, hogy azt a mi vezetésünkkel múzeummá fejlesszék. Az ügyünk a kulturális minisztériumhoz került, amely megvalósításra a helyileg illetékes Borsod-Abaúj-Zemplén Megyei Múzeumi Igazgatósághoz utalta. Ettől kezdve állami költségvetéssel gyűjtöttem tovább. A támogatásoknak köszönhetően a múzeum területe folyamatosan nőtt, mostanra hat paraszti udvaron terül el. Azóta felépült a matyó gazdaház, a Beller-udvari gépcsarnok, valamint a Beller-udvari vasvázas szín is. A folyamatosan gyarapodó gyűjtemény végül 2013 óta a Hajdu Ráfis János Mezőgazdasági Gépmúzeum nevet viseli.
Tervbe van véve a bővítés?
Ehhez már sajnos nincs erőm ilyen idősen.
Talált elhivatott utódot, aki gyermekeként kezeli a gyűjteményt?
A két éve itt dolgozó Lipusz Csaba múzeumőr hozzám hasonló elhivatottsággal, tudással, szorgalommal és szeretettel közelít a gépeinkhez, a barátainkhoz és a látogatóinkhoz, ő viszi tovább a munkát.
Mi ösztönözte önt arram hogy évtizedeken át annyi idejét és pénzét e gépekre áldozza?
Gyűjtőmunkám során sok-sok önzetlen, támogató segítséget és biztatást kaptam, ami bizonyította számomra, hogy sok ember szükségesnek látja e tárgyak megmentését, emlékezésül és tanulságul a jövő nemzedékeknek. Bármilyen sok volt is néha, úgy éreztem, a gyűjtőmunkát folytatni kell, mert társadalmi igény van rá.