Hogyan talált rá erre a feledésbe merült mesére?
Stílszerűen egy balatoni családi nyaraláson. Egy esti fürdőzés alatt a kislányom úgy érezte, valaki, talán egy tündér, megcsiklandozta a vízben a lábát. Ekkor jutott eszembe: tényleg, miért is nincs a Balatonnak tündére? Elkezdtem kutakodni, és kiderült, hogy nagyon is van, csak senki nem tud már róla. És valahogy rögtön küldetéstudatom keletkezett, hiszen földrajztanár végzettségű vagyok, és mivel addigra jelentek már meg gyerekmondókás könyveim is, egy általam újrafazonírozott, valós helyszínekkel operáló balatoni–bakonyi tündérmese tálcán kínálta magát. A nagy kérdés az volt, hogyan sikerül a mostani közönség számára érdekessé tenni.
És mi lett a válasz?
Tudtam, hogy nekem nem az újabb átdolgozás készítése a feladatom, ezért nem is Helka és Kelén szerelme foglalkoztatott igazán, hanem az ő közös életük folytatása. Ezért az én könyveim középpontjában a lányuk, Helka hercegkisasszony és az ő apródja, Ciprián áll, a trilógia zárókötete pedig egyfajta időutazás, amikor is Kamor varázsló végre felfedi a régmúlt titkait. De volt egy másik megfejtésem is erre a kérdésre.
Vagyis?
Arra gondoltam, hogy ha már a Balaton és a Bakony környéke eleve tele van mesébe illő helyszínekkel, akkor kutya kötelességem ezeket a természeti képződményeket a történet díszleteként valóban bele is illeszteni a mesémbe. Titkon már az elején abban reménykedtem, hogy ha a kiskamasz olvasóimat és persze a szüleiket is magával ragadják Helkáék varázslatos kalandjai, talán lesz kedvük felkerekedni a valóságban is egy kis országjárásra.
A kötetekben bőséggel szereplő szurdokok, lápok, barlangok, fennsíkok, vízesések mindegyikét valós helyszín inspirálta?
Igen, hiszen vagy tanultam a kialakulásukról, elhelyezkedésükről az egyetemen, vagy ténylegesen, a saját szememmel láttam őket. A Balaton környéki helyek különösen ismerősek voltak, mert a tótól ötven-hatvan kilométerre nőttem fel, így sokszor jártam arrafelé már gyerekkoromban is. Igyekeztem a lehető legtöbb valós helyszínt beleszőni a mesémbe, de úgy, hogy az dramaturgiailag is jól működjön. És az sem volt persze hátrány, ha egyik-másik izgalmas természeti képződménynek már volt kis mondabeli eredettörténete. De a legtöbb esetben magam találtam ki ilyeneket úgy, hogy Helkáék mesés történetéhez is illeszkedjen.