Ez az emlék idéződött fel benne évekkel később, 2000 nyarán, amikor a Balatonon egy német férfival hosszú kihagyás után újra pingpongasztalos „tétmeccset” vívott. A Borsányi győzelmével végződő mérkőzés egy fontos felismerést hozott: ha valahogy meg lehetne hajlítani az asztalt, a játék sokkal folyamatosabb, így élvezhetőbb lenne. Mégis több mint tíz évnek kellett eltelnie ahhoz, hogy a gondolatból valóság legyen. 2012-ben Borsányi Gáborhoz előbb Huszár Viktor, a BME futszalcsapatának elnöke, majd Gattyán György üzletember csatlakozott.
Az eredmény szupergyorsan meghódította a világot: a száz százalékban magyar fejlesztésű teqball – értendő ez a javarészt Biatorbágyon gyártott évi tízezer, speciális felületű, hajlított asztalra, a szabályrendszerre és a különféle edzéstervekre is – ma már egyre népszerűbb szabadidős, illetve versenysport a föld számos pontján. És nagyon is reális esélye van rá, hogy a világ leggyorsabban fejlődő sportágaként a 2028-as Los Angeles-i vagy a 2032-es brisbane-i olimpián már hivatalos versenyszám legyen. A több mint száz klubot tömörítő magyar szövetség mellett a 2017 márciusában megalapított Nemzetközi Teqballszövetségben (Fiteq) ma 114 ország képviselteti magát. 2022-ben az ázsiai strandjátékokon, 2023-ban az európai játékokon pedig már éremátadó sportként is bemutatkozik a teqball – ezek mind az ötkarikás fellépés előszobái.
Ha bárki megkérdezi, mi a sportág sikerének titka, azt szoktuk mondani, hogy amilyen egyszerű ötletre épül, olyan sok variációs lehetőség van benne. Az asztal mint multifunkciós sporteszköz nemtől, kortól és tudásszinttől függetlenül bárki által használható, összecsukható változata ráadásul könnyen szállítható. És nem csak „focizni” lehet rajta, a teqballal együtt öt teqsport, valamint négy parasport művelésére alkalmas, ezek a röplabdaalapú teqvoly, a kézilabda-alapú qatch, a speciális ütővel művelt teqis és a teqpong.
A teqball remekül beépíthető a futballedzésekbe is, nem véletlen, hogy világszerte rengeteg asztalt adunk el focikluboknak és labdarúgó-szövetségeknek. A Magyar Labdarúgó Szövetség már hat éve vett hatszáz darabot, s a Manchester United, a Chelsea, a Real Madrid, a Paris Saint-Germain központjaiban szintén megtalálható jó néhány. Sok sztár otthonra is szerzett magának egyet: Lionel Messi Instagram-oldalán például ma is látható az a videó, amelyen a kertjében a kisfiával fejel az asztalnál. A cég reklámarca egy hasonlóan nagy focista, a brazil világbajnok Ronaldinho, aki évek óta óriási lelkesedéssel vesz részt a népszerűsítésben.
Minderre ugyanolyan büszkék vagyunk, mint arra, hogy a teqball nemrégiben kiemelt nemzeti érték lett, ami csak egy lépés a hungarikummá válástól. Ha tényleg ott leszünk az olimpián, még inkább szeretnénk majd tudatosítani mindenkiben, hogy Magyarország nem csupán az éremtáblázaton szerepel rendszeresen a top tízben, de egy teljesen új sportágat is adott a világnak.