A tárgyalások 24-én, hétfőn reggel újrakezdődtek, de a kormány küldöttei már a nyilvánvaló győztes pozíciójából diktálták feltételeiket: a királyi csapatok leteszik a fegyvert, amnesztiát csak a közkatonák kapnak, és a király lemond a trónról. Károly azonban kereken megtagadta a lemondást. A hírre újabb szórványos lövöldözés kezdődött, Károly tehát kiadta a parancsot a visszavonulásra. Közben Ostenburg-Moravek csapatát bekerítették, és néhány elmenekülő kivételével fogságba ejtették.
Károly abban bízott, hogy legalább elvi uralkodói jogait fenntartva sikerül elhagynia Magyarországot, ám két nap alatt a hátországa is összeomlott: a nyugati megyék helyőrségei visszatértek Horthy hűségére, a kormány pedig több helyen felszedette a síneket, így sikerült megakadályoznia a gyors távozást. Károly csapdába került. A volt uralkodót őrizetbe vették, és a tihanyi apátságba szállították.
A királykérdés ezzel eldőlt. Most már csupán annak eldöntése maradt hátra, hogy mit kezdjenek a kellemetlen fogollyal, aki nem teszi meg azt a szívességet, hogy önként lemond. A dolog annál inkább sürgető volt, mert a csehszlovák külügyminiszter, Edvard Beneš a kényes helyzetet kihasználva, a Habsburg-veszélyre hivatkozva példátlan magyarellenes hisztériakampányba kezdett. Követelte a Habsburgok trónfosztását, Magyarország nemzetközi elítélését és teljes leszerelését, a soproni népszavazás megsemmisítését, kártérítést Csehszlovákiának, amiért az „kénytelen volt” mozgósítani – holott arra valójában addig még sor sem került. Végül igényt jelentett be arra, hogy mindezen követelmények betartását csehszlovák és jugoszláv csapatok ellenőrizhessék Magyarországon, természetesen a magyarok költségére. Románia meglepő higgadtságot mutatott az ügyben, a szerbeket azonban sikerült bevonni a kampányba, és Belgrádban már Pécs újbóli szerb megszállását fontolgatták. A nagyhatalmak egy ideig arra sem szívesen vállalkoztak, hogy hivatalosan észrevegyék Beneš fenyegetőzését, de mivel az csak nem csillapult, ismételt nyilatkozatban szögezték le, hogy a legcsekélyebb mértékben sem osztják a csehszlovák külügyminiszter aggodalmait.
Beneš pontosan tudta, hogy Károly csupán azért van még mindig Magyarországon, mert nem sikerült számára alkalmas száműzetési helyet találni, amikor pedig Portugália kiadta befogadó nyilatkozatát, azon folyt a vita, hogyan szállítsák biztonságban Bajáig, ahol már várta egy angol cirkáló, hogy Madeirára vigye. De azt is tudta, hogy mindez csupán napok, talán órák kérdése, és ha Károly elhagyja Magyarországot, vele oda az ürügy is a támadásra. Csehszlovákia tehát ezúttal valóban mozgósított.
Szerencsére feleslegesen. Károly október 31-én végre elhagyta Magyarországot. Kínosan hosszú csomagolás és búcsúzkodás után a királyi pár este negyed kilenckor vonatra szállt, és másnap reggel megérkezett Bajára, ahol az angol Glowworm cirkáló várta. Legközelebb Madeira szigetén szálltak partra. Károly többé el sem hagyta a szigetet. Alig öt hónappal kudarcba fulladt trónralépési kísérlete után, 1922. április 2-án, harmincöt éves korában meghalt. Még megérte, hogy a magyar nemzetgyűlés törvényben mondja ki a trónfosztását.
Amikor született, messze állt attól, hogy valaha trónra kerüljön, és valljuk be, nem is volt uralkodónak való. A sors trónra emelte, hogy aztán két év múlva el is ragadja tőle. Megtapasztalta a mélységeket és a magasságokat, és nem volt ereje hozzá, hogy sorsát a saját kezébe vegye. Erba Odescalchi Sándor herceg szavai szerint „szegény Károly király bármit tett, minden jóakarata kudarcba fulladt. Ő nem volt hadvezér, nem volt politikus, nem volt népszónok, csak egy kötelességtudó, vallásos jó ember”. Egy pillanatra úgy tűnt, hogy a történelem egyik formálója válhat belőle, aztán kiderült, hogy nem egyéb, mint a történelem tragikus sorsú játékszere.
A visszatérési kísérletben részt vevő tisztek számára később Schäffer Ármin udvari fényképész műtermében fényképalbumok készültek. Cikkünk képei vitéz Kokas Ernő albumából valók.