„Nem volt papucsom, nem volt pizsamám, míg én voltam a lelkész, hiszen mindig naprakésznek kell lenni és rendelkezésre kell állni, készenlétben a gyülekezet számára” – emlékszik vissza Ferenc, s felelevenít egy esetet, amikor kiskorában Botond egyszer bejelentkezett hozzá a hivatali időben, hogy tudjanak beszélgetni. „Az én gyerekeim is ugyanezt teszik – kapcsolódik mosolyogva apja szavaihoz Botond –, ha az ember elvállalja ezt a hivatást, és becsülettel akarja végezni, akkor a saját életéből is sokat bele kell raknia. Olykor akár mindent. Hiszen mikor lehet gyülekezeti alkalmakat, ifjúsági hittant, bibliaórát, imakört tartani? Esténként, amikor az emberek ráérnek. És erre mind készülni is kell. De édesapám munkájában azt láttam, hogy ha lelkiismeretesen végzi, és odaadja magát a közösségnek, akkor azt meghálálja az élet. Hisz ahogy a gyülekezet növekszik, és egyre erősebbé válik, a közösség tagjai már egymást is tudják segíteni, így nem egyedül a lelkésznek kell működtetnie mindent.”
A lelkészlakból a templomba megyünk, mikor az elmondottak fényében rákérdezek, vajon a hivatása egyszemélyes munka vagy inkább amolyan családi vállalkozás. „Ha családi vállalkozás, az a lehető legjobb” – szögezi le az idősebb lelkész, majd elmeséli, felesége gyógyszerészi pályáját hagyta el, s lett a gyülekezet adminisztrációs munkatársa, kántora és az ő legfőbb támasza. „Amikor építkeztünk, a feleségem húzta, én toltam a talicskát. A gyerekek meg hordták mellettünk a kis dömperrel a földet.” Bár nem általános, hogy a református gyülekezetekben lelkész és lelkészné együtt dolgozzon, Botond a közösség mostani vezetőjeként nemcsak a lelkészlakot, amelyben felnőtt, de ezt a munkamegosztást is örökölte. Hitoktató felesége a gyermekeik születése után nem ment vissza tanítani, hanem átvette a hivatal adminisztrációs feladatait Botond édesanyától, mikor férje után ő is nyugdíjba ment.
Arra a kérdésemre, mennyire volt egyértelmű Botondnak, hogy apja után ő is lelkész legyen, egyszerű feleletet kapok. „Sokan úgy mennek el lelkésznek, hogy nem tudják, valójában milyen életformát választanak. Mivel én lelkészcsaládban nőttem fel, nekem csak az volt a kérdés, hogy amit láttam, azt tudom-e, merem-e, akarom-e vállalni, bele tudom-e helyezni a családomat – mondja Botond. – Én azért gondoltam, hogy folytatom édesapám hivatását, mert azt látom, hogy bár a háború után, a kommunizmusban felnövő generáció körülményei teljesen mások voltak, mint a maiak, az emberek lelki igénye ugyanaz most is, mint régen. A mai világ ugyanúgy szétforgácsolja az embert. Nincs idő semmire, rohanunk, hogy megfeleljünk a mindenfelől ránk nehezedő elvárásoknak. Mintha két világban élnénk egyszerre: Istenhez is tartozni szeretnénk, de a hétköznapok forgatagában is vennünk kell az akadályokat. Ebben kell valami eligazítás az embereknek, hiszen a lelki egészségünk nagyban hozzájárul ahhoz, hogy milyen az egész életünk. És amikor ezt beláttam, akkor tudva, mi vár rám ebben a szolgálatban, nagy levegőt vettem, és azt mondtam: nem lesz egyszerű, de vállalom. És megpróbálom mai eszközökkel eljuttatni ugyanazt az üzenetet az emberekhez, amit az édesapám.”