„Pedig így lesz – biztosít minket az időközben befutó Szabó Mátyás, azaz B-Boy Tailor breaktáncos és sportedző, a Budapest Breaking Sportegyesület vezetője. – Egy-két ember jelezte, hogy késni fog, de tudják, hogy a saját idejükből veszítenek ilyenkor.” Mátyást már első látásra sem gondolnánk vasszigorral fegyelmező típusnak, ezt maga az elismert táncos is megerősíti: még a legkisebb neveltjeire is leginkább barátként tekint. „A sport közösséget kovácsol, alázatra tanít, és erősíti a küzdeni akarást, ami a breakben különösen fontos, hiszen nagy koncentrációt igénylő elemekkel dolgozunk. Ezért alapvető célkitűzésem, hogy a nálunk elsajátított tudást, valamint a vele járó önfegyelmet a csapatom az élet többi területén is kamatoztatni tudja” – ismerteti a mindennapjait meghatározó mozgás hasznát. S hogy honnan tudjuk, hogy szó szerint a break körül forog az élete? „A hiphopkultúra életstílus, tehát gyakorlatilag minden időnket meghatározza. Az utánpótlás esetében is az a cél, hogy a sport szeretete összefonódjon a gyerekek életével. Ma már nem is annyira az utcáról, inkább a képernyő elől kell megmenteni a fiatalokat” – fejti ki. Érzékeli, nem véletlenül firtatjuk a pályaválasztását, a breaktáncot ugyanis az átlagember nem feltétlenül érti vagy értékeli. „A sportág megítélése leginkább Magyarországon kérdéses, a laikusok sok esetben csak annyit látnak, hogy utcagyerek-külsejű fiatalok hangos zenére pörögnek a hátukon. Pedig hazánk öt évig világelső volt a sportágban az ezredforduló környékén. Bejárjuk a világ cirkuszait, színházait, filmek és videóklipek hátterét alkotjuk” – magyarázza Mátyás.
A kérdésre, hogyan indult a ma már szintén világjáró békásmegyeri break, nem is olyan messze, Üröm környékén találjuk a választ. „Pilisborosjenőről származom, tizennyolc éves koromig válogatott kajakos voltam. Édesapám olimpikonok edzője volt, így nálunk a kajak egyfajta erősen ajánlott sportágnak számított. Fiatal felnőtt koromban azonban már a saját utamat kerestem, így kerültem közelebb a már régóta foglalkoztató hiphopkultúrához. Egy kedves barátom ajánlására látogattam el az ürömi művelődési ház breakedzésére, és szépen ott is ragadtam. Rábóczki Zsuzsa, az intézmény akkori vezetője hamar felmérte a breakesek többségének anyagi helyzetét, így amikor csak tudott, termet adott nekünk a napi két-három órás edzésekhez. Miután később a Békásmegyeri Közösségi Ház igazgatásával bízták meg, a mi utunk is itt folytatódott” – meséli a ma már vezetőedzőként tevékenykedő Mátyás.
Megosztja velünk a „breakes nevek” eredetét is. „Nevünkben a B előtag egyfajta kötelező elem, mivel a breaktáncot b-boyingnak vagy b-girlingnek is hívják. Ezt követi a becenév, amely jellegzetesen a személyiségre épül, esetemben mondjuk leginkább a megértésre, mivel külföldön nem igazán tudtak mit kezdeni a nevemmel” – magyarázza.