„Annyira jó nézni a gyerekeket, figyelni a játékukat, ahogy fejlődnek és egyre ügyesebbek lesznek. Különleges élmény a gyerekek közötti lét, szinte egy szempillantás alatt elrepült az a tizenöt év, amit itt töltöttem, sok játékkal, élménnyel, szeretetben. Huszonketten vagyunk a csoportban, de minden évben állandó a túljelentkezés. Ez talán annak is köszönhető, hogy nemcsak egyházi, de hagyományőrző szemlélettel is nevelünk, ami a mai világban valódi érték. Az esztendő menete szerint haladunk, az egyházi ünnepek, népszokások, jeles napok és a természet változásai határozzák meg a programjainkat, a foglalkozásokat” – meséli Beáta. Mint mondja, céljuk a múlt értékeinek átörökítése, éltetése és megélése. „Ősszel szüreti mulatságot tartunk, Szent Ferenc napján az állatkertbe látogatunk, adventben elcsendesülünk, és saját készítésű zsákokkal várjuk a Mikulást, Luca-búzát ültetünk, gyertyát mártunk, a háromkirályjárást pedig még a templomunkban is el szoktuk játszani. Farsangkor fánkot sütünk, majd megint elcsendesülünk húsvétig, aztán a pünkösdölőt is eljárjuk, és így tovább”– mondja, majd egy zöld dossziéból előkerülő fényképanyagon keresztül teszi átélhetőbbé az elhangzottakat. Bea néni nem csak mosolyog a fotókon, mint megtudjuk, a programok nagy részének szervezéséért is ő felel.
„Salgótarjánban születtem, majd Kecskeméten tanultam a szakmámat, innen Budapestre jöttem dolgozni, hogy a munkám mellett minél többet táncolhassak – ugyanis a néptánc nagyon fontos az életemben. Minden szabadidőmben táncoltam, tanultam és tanítottam is néptáncot. Vizsgáztam mint táncházvezető, néptáncoktató és -előadó, majd megszereztem a Népművészet Ifjú Mestere címet is. A gyerekeim születésével elcsendesedett a »táncos életem«, de egy új korszak kezdődött, amelyben nagyon boldogan neveltem otthon őket. Ekkoriban még egy csődbe ment építkezés miatt albérletben laktunk Békásmegyeren. A jelenlegi otthonunk egy vasárnapi mise utáni pillanatnak köszönhető. A templomból kifelé jövet láttam meg egy eladó sváb parasztházat, úgy éreztem, minket várt. Felsétálhatunk majd, amíg a gyermekek kint játszanak az udvaron” – ajánlja fel az óvónő.
„Szőlő csoport, pakolás, jön a gyümölcs” – szakítja félbe kedvesen a beszélgetést és a körülöttünk zajló játékot Orsi néni, a közben megérkező váltótárs. A gyerekek talán egy kicsit kevesebb lelkesedéssel, de nekilátnak a pakolásnak. „Lányok, rendet kéne rakni, ki játszott a babaszobában?” – kérdi Bea néni egy szőnyegen üldögélő gyerekcsapathoz fordulva. A felszólított kislányok közül az egyik, aki a feladatot nem igazán érzi a magáénak, csendesen odasétál hozzánk. Nem hiszi, hogy segítenie kellene, neki nem is arra volt dolga – mondja. „Csak akkor menj, ha szeretnél segíteni, nem kötelező, de talán jól fogod érezni magadat tőle. Tudod, amiről a mai bibliai történet is szólt” – válaszol szelíden Bea néni, hozzátéve, a szokásos hétfői áhítaton épp az irgalmas szamaritánus történetével ismerkedtek. „A szomszédunkban zajló háború, a Szent József-plébániára befogadott menekültek kapcsán mostanában a segítség fogalmát járjuk körül. A gyerekeknek is van ilyen élményük, amikor segítenek egymásnak öltözködéskor, ágyazáskor, fogmosáskor és a játékok pakolásakor. A nagyobbak sokat segítenek a kicsiknek és nekünk is. Tulajdonképpen az egész napunkat átöleli a gondoskodás és a szeretet” – mosolyog.
Miután a gyerekek kivonultak az udvarra a váltótárssal, az óvónő otthona felé vesszük az irányt. „Bea néni, hová mész? Mikor jössz vissza?” – kérdik sorra az udvaron fogócskázó gyerekek. „Nem szokták meg, hogy csak úgy eltűnök, de tényleg gyorsak leszünk, közel lakom. Ez már itt mindjárt a plébánia épülete. Régebben minden pénteken táncházat tartottunk itt. Csoda dolog volt: amikor valakivel együtt táncolsz, teljesen ki tudod ismerni” – meséli, majd vált pár szót egy szembejövő, ismerős anyukával. „Tehát ott tartottam, hogy a táncházban mély barátságokat kötöttünk, sok népszokást felelevenítettünk, gyakran együtt voltunk-vagyunk a plébániai programokon is, és ez megőriz minket mint közösséget” – folytatja, s közben meg is érkezünk a gyönyörű sváb parasztház bejáratához.