Festetics György fia neveléséről sokkal konkrétabb elképzelésekkel rendelkezett, amit Takátsnak is meghagyott. Leszögezte, elsődleges célja, hogy fia a „jó erkölcsöt és természetes igazságot mindenkor önnön magáért szeresse s kövesse”. Rousseau társadalomból való kivonulásával nem értett egyet, fiát a közösség hasznos tagjaként, főúri örökségéhez méltónak akarta látni. Egyértelműen kifejezte akaratát afelől, hogy gyermeke a „maga Kötelességének mint ember, azonkívül pediglen a Polgári Társaságnak mint Polgártárs, és Jószágbirtokos eleget tenni tudjon és akarjon, és igy magának és másoknak boldogságára fog élni, és teremtetésének nyomos célját ekképpen el fogja érni”. Rousseau-hoz hasonlóan a boldogság elérését jelölte meg legfőbb célként, de ezt a társadalomban betöltött, családtól megörökölt szerep által gondolta megvalósíthatónak.
Ennek fényében azokat a tudományokat ítélte fontosnak, amelyek segítették fiát abban, hogy arisztokrataként és földbirtokosként egyaránt megállja a helyét. Ilyennek számítottak a pénzügyi ismeretek, hogy tudja „mit nyer, mit veszt, mivel tartozik, mire köteleztetik egy ember”, valamint a jogi és az államigazgatási tudás is. Mivel fiára a jószágokkal és a birtokok igazgatásával való foglalkozás várt, az ehhez használható gyakorlati tudás megszerzését is kívánatosnak tartotta: „szükséges lesz néki a Természet adományinak ismerete”, ugyanis az megkönnyíti a „mezei gazdaság gyümölcsös űzését”, továbbá „tudni kell néki a föld mívelésének mesterségét, az Agriculturát s Agronomiat, és az ezek által szerzett termésnek jó elkészítését, a Technologiát” – jegyezte fel. Ehhez kapcsolódóan a matematikai és mérnöki ismereteket is szükségesnek érezte. Ha mindez önmagában nem tűnne elég letaglózónak, a nyelvek ismeretét sem hagyta ki az apa, nem csupán a latint, de a németet, a franciát, az olaszt, sőt a tót és esetleg az angol nyelv elsajátítását is előírta. Ezenkívül pedig a társasági életben segítségként az esztétika, a heraldika és a diplomatika, valamint a titkosírások és a fiziognómia tudásának átadását is meghagyta Takátsnak. Végül a hadtudományokkal való barátkozást is feltette az igencsak hosszú listára.
A testi nevelést a gróf szintén elengedhetetlennek ítélte fia oktatásában, ám ezen a területen csak annyival egészítette ki a Takáts által leírtakat, hogy a lőfegyverek és a kard használatának is helyet kell kapnia a tantervben. Végül meglepő módon jóváhagyta a tanár azon tervét, hogy az ifjú Festetics Lászlót a kertészkedés és az asztalosság fortélyaira is megtanítsák, ami egy arisztokrata esetében igencsak szokatlannak számított.
A Festetics György által előírtakból láthatjuk, hogy nem a katonai pályát szánta fiának, hanem az arisztokraták udvari életére, valamint a birtokok igazgatására akarta felkészíteni. És hogy mennyiben járt sikerrel? Festetics László, folytatva apja törekvéseit, a család vagyonából jócskán áldozott a tudomány és a nevelés megerősítésére. Többek között a Ludovika és a Magyar Tudományos Akadémia létrejöttét is jelentős összeggel támogatta. Emellett egy könyvtáralapítási programot is megpróbált elindítani, de ez nem járt sok sikerrel. A pénzzel nem bánt jól, de egyre rosszabb anyagi körülményei ellenére sem záratta be az apja által alapított első európai mezőgazdasági felsőfokú intézményt, a Georgikont. Az intézményben 1839-ben bevezette a magyar nyelvű oktatást, illetve a színvonal emelésésére elrendelte, hogy gimnáziumot végzett hallgatókat vegyenek fel.
Ami a magánéletét illeti, a közvetlen környezetéből ránk maradt feljegyzések arról árulkodnak, hogy folyamatosan bosszankodó, nehezen elviselhető személyiség lehetett, aki furcsa elképzelésekkel terhelte beszélgetőpartnereit. „Festetics Laci nagy malcontent, sok szamárságot beszél” – írta naplójában egyik rokona, Zichy Adél. Az egyszerű személyiségnek ugyancsak nem mondható unokatestvére, Széchenyi István sem kedvelte túlzottan: „Laci azt ajánlotta, hogy töltsek nála néhány hónapot. Inkább cukrot finomítanék a gyarmatokon. Egy második ilyen bolond nincsen a földön. Egészen bizonyos, hogy eltángálnám, ha egy hétig szorosan vele kellene élnem. Felesége, Istenemre, rászolgált a mennyországra.”