Majsai Mór értesülhetett az épület sorsáról, mert még sokáig élt. Börtönévei után a pasaréti rendházban kapott beosztást, és Szűz Mária életének és tiszteletének kutatója lett. E témába éppoly szenvedéllyel vetette bele magát, mint egykor a templomépítésbe. Tanulmányokat és cikkeket írt, amelyekből néhány megjelenhetett a Vigiliában és más egyházi lapokban, és egy könyv társszerzője is lett. A mariológusi munka azonban csak nagyon kis fókuszváltást kívánt tőle, vagy talán még azt sem. A Szentföld Szűz Mária élettörténetével összefüggésben is kutatásai része maradt, az írásain átsugárzó hevület pedig semmit nem csökkent az eltelt évtizedek alatt.
Az Új Ember 1972 augusztusában megemlékezett arról, hogy Erminio Roncari OFM, szentföldi kusztosz oklevelet küldött Majsai Mórnak szentföldi biztosi kinevezése negyvenedik évfordulójára. A lap rövid interjút közölt a szerzetessel, és ő megragadva az alkalmat, adatdús összefoglalást adott a biztosi hivatal több évszázados hátteréről és feladatairól, végül kijelentette: „A szentföldi biztos kötelessége gondoskodni a szent sír és a szent helyek őreinek anyagi ügyeiről, megismertetni és megszerettetni országa lakóival a Szentföldet és segíteni a Szentföld ügyeit alamizsnával, apostolkodással és imával.” A megtörhetetlen szerzetes ugyanazon a hangon szólalt meg, mint negyven éve, amikor megfogalmazódott benne a templomépítés gondolata. 1973-ban újra eljutott a Szentföldre, utazásáról a Vigiliában számolt be. „Az ó- és újszövetségi isteni kinyilatkoztatásnak, különösen az Úr Jézus életének és kínszenvedésének, halálának és megdicsőülésének ez a helye ma is mindnyájunk érdeklődésének központjában áll” – írta. A beszámolóból kiderül, hogy a szentföldi ferences jelenlét mindennapi apró történéseit, az ott folyó ásatások eredményeit és a legújabb szakirodalmakat részletekbe menően és naprakészen ismerte.
A levéltár 2004-ben kiköltözött az épületből, a templomtorzó röviddel utána műemléki védettséget kapott, új funkciójának keresése szakadatlanul zajlik, ötletpályázati kiírásokra és talán a hely szellemének vonzása miatt tervek és diplomamunkák sora születik a hasznosítására. Sikerültebb, jó szándékú ötletek (közgyűjteményi raktárközpont, a Csontváry-művek kiállítótere, művésztelep, rehabilitációs központ, digitális archívum és kiszolgálóterei) és szomorú-abszurd elképzelés (urnatemető kialakítása) egyaránt felvetődött. A pusztuló épület azonban őriz valamiféle méltóságteljes ellenállást az alapkoncepció teljes tagadásával születő tervekkel szemben, amelyek mindegyike szükségképpen, olykor vállaltan is, félmegoldás – a legtöbb, amit megcéloznak, a tisztelgés Molnár Farkas életműve előtt.
Az Új Ember újságírója 1986-ban feltette a kérdést a Margit körúti rendházban élő, kilencvenöt éves, nagybeteg szerzetesnek, akadna-e olyan rendtársa, aki folytatná a Magyar Szentföld építését. „Aki nem ismeri a Szentföldet, hogyan folytassa? Én bejártam az egészet… és ez sok tanulmányt és szeretetet kíván. Ott látni igazán, hogy mekkora az Úr Jézus élete… Aki nem járt ott, nem is érti” – válaszolta a szentföldi biztos. Molnár Farkas és Majsai Mór templomának befejezetlenségére, befejezhetetlenségére ma sem találunk más magyarázatot: részletes tudás, mély elkötelezettség és erős vágy híján a Magyar Szentföld felépítésére nincs esély.