A Cholnoky nevet Veszprémben mindenki ismeri, de a név mögött rejlő történetekkel már kevesebben vannak tisztában. Ön hogyan kezdte el kutatni a család történetét?
Éppen tizenöt éve történt, hogy az egyetemen évfolyamdolgozatot kellett készíteni, a választható témák között pedig szerepelt a „lakóhelyem földrajza” is. Az anyaggyűjtés közben állandóan Cholnoky Jenő nevébe botlottam bele, akiről persze tudtam, hogy veszprémi földrajztudós volt, de sokkal több ismeretem nem volt róla. Karácsonyra megkaptam A csillagoktól a tengerfenékig című, négykötetes Cholnoky-művet, majd sorban beszereztem a többi könyvét is, ezzel pedig megkezdődött a máig tartó kutatás. Témák szerint dolgoztam fel az életét: a diákéveit, a barátságait, a tudományos munkásságát, később pedig már felkérések is érkeztek, hogy az életművének ezzel vagy azzal az aspektusával foglalkozzam. Időközben volt szerencsém megismerkedni Cholnoky Tamással, ő az utolsó családtag, aki még személyesen ismerte Jenőt – a nagyapját. Tamás olyan dokumentumokat adott át, amelyek alapján belevághattam az egész család történetének feltérképezésébe. Ennek a munkának lett a gyümölcse a két éve kiadott családtörténeti kötet. Ma már azzal viccelnek a leszármazottak, hogy többet tudok a családjukról, mint ők.
Igaz Cholnoky Jenő állítása, miszerint a családnak nemesi felmenői voltak?
Cholnoky Jenő a Horthy-kor jelentős figurája volt, reprezentatív körökben mozgott, nem meglepő tehát, hogy családja úri származását bizonygatta, sőt arról is meg volt győződve, hogy a Cholnokyak rokonai a Hunyadiaknak. A család valójában nem szerepel semmilyen nemesi összeírásban. A kutatásaim során iparos felmenőkre, cipészekre, szabókra akadtam. A Cholnokyak történetének nagyjából száz évig tartó veszprémi fejezete 1837-ben kezdődött, amikor a seborvos és „bábaságtudományi mester” idősebb Csolnoky Ferencet a városba helyezték. Az ő gyereke volt az ugyancsak orvosi pályát választó ifjabb Csolnoky Ferenc, akinek a nevét ma a veszprémi kórház őrzi, illetve Csolnoky László, az országosan is ismertté lett Viktor, Jenő és László édesapja. Ő ügyvédként dolgozott, a helyi társasági és politikai élet meghatározó alakjának számított, miniszterekkel tárgyalt, emellett szépirodalmi próbálkozásai is voltak. Markáns stílusú férfi volt, vagy nagyon kedvelték, vagy ki nem állhatták, legendás csínyeket és tréfákat ötlött ki. Nagyban élte tehát a kisvárosi, bohém dzsentriéletet, annak minden negatív velejárójával együtt: csalás- és sikkasztásgyanús ügyletekbe keveredett, a tartozásai a fejére nőttek, a gondok elől pedig az ivásba menekült. Végül eladni kényszerült a veszprémi házat és a család arácsi nyaralóját, majd feleségével Jenő fiuk pesti otthonába költözött, ott halt meg 1901-ben.
Tehát már nála felbukkan a Cholnoky-történet meghatározó motívuma: az alkoholbetegség.
Viktor és László híres alkoholisták voltak, a huszonegy évesen meghalt Endre öccsükről pedig azt jegyezte fel Jenő, hogy gyerekkorában egy arácsi gazda leitatta vörösborral, és olyan súlyos alkoholmérgezést kapott, hogy soha nem tudott igazán felépülni. Tegyük hozzá: ifjúkorában Jenő is megitta a magáét. Egyszer aztán mentora, a józan életű Lóczy Lajos választás elé állította: vagy a pohár, vagy a tudomány. Jenő az utóbbi mellett döntött, de az addikciót nem tudta hátrahagyni: munkaalkoholista lett belőle. Előadásokat tartott, órákat adott, könyveket és megszámlálhatatlan mennyiségű cikket írt, ha pedig mindez nem lett volna elég, társulatok tucatjaiban vállalt szerepet, és protokolleseményeken vett részt. Az érdi Magyar Földrajzi Múzeum őrzi a határidőnaplóit, ezekben jól látni, milyen elképesztő sűrűn be voltak osztva a napjai. Hogy miért kísértette ilyen erősen a szenvedélybetegség a családot, nehéz megmondani. Bizonyára genetikai alapja is volt ennek, s átöröklődött egyfajta szuicid hajlam: Jenő testvérei közül László, illetve Ferenc is öngyilkos lett, de a család nem veszprémi ágaiban is megfigyelhető az önpusztító attitűd. Ezt a hajlamot erősíthette fel a korban megszokott duhajkodó dzsentriéletvitel. És persze nem lehetett könnyű megbirkózni azzal a tehetséggel, ami adatott nekik.