Keresés
Close this search box.

A híd lábától a világ végére – az Oscar-díjas ZAX csokoládémanufaktúra története

Szöveg: Meszleny Zita
Fotó: Máth Kristóf

Érezték, hogy egyszer az életben még válthatnak, és így is tettek. A komáromi Varga Zsuzsa és Ferenc huszonhét év után döntött úgy, hogy belső terek helyett apró, festett bonbonokat álmodik meg. Bátorságuk és tehetségük jutalma pedig Oscar-díj lett – a csokoládéké. A Zax manufaktúrában jártunk.

Ötvenkilenc évesen, három évtizedet becsülettel végig­dolgozva, stabil egzisztenciával, ha már a gyerekek is kirepültek, az ember nyugodtan kifújhatja a levegőt – gondolhatnánk. De van, akit hajt a soha meg nem elégedés vagy a kalandvágy, és ilyenkor inkább egy újabb nagy lélegzetet vesz. Ahelyett, hogy büszkén nyugtázná, célba ért, bátran feláll ismét a startmezőre. Így tett a komáromi Varga Zsuzsa és Ferenc is. A házaspár a tervezőasztalt cserélte konyhapultra, amikor a jól menő építészvállalkozását maga mögött hagyta, hogy festett prémiumcsokoládék készítésébe fogjon.

„Mindketten Komárom melletti kis faluban születtünk, és több mint negyven éve élünk Észak-Komáromban. A rendszerváltozás után az első lehetőségeket megragadva kezdtünk el dolgozni egy építészcégben, ott találtunk egymásra. Huszonhét évnyi belsőépítészettel töltött év után váltottunk 2019-ben” – fog bele lendületesen történetük elmesésébe Ferenc, amint belépünk a komáromi híd alatt álló épületbe. Ez a Zax manufaktúrája és üzlete is. Szinte csak átsuhan az agyunkon, mennyire nem így képzelnénk kívülről egy mesékből ismerősen csengő csokigyárat, de a bolt pultjában sorakozó színes, fényesen csillogó, ékkövekre hasonlító bonbonok már a Wonka című film mágikus édességeit juttatják eszünkbe. Ha bárki azt mondaná, innen szerezték be a mozihoz a varázserejű kellékeket, egy percig sem kételkednénk. Barna, fehér, fekete – ezek a bevett színek, ha csokiról van szó, itt azonban a rózsaszín, a kék, a zöld, a sárga, a vörös és az arany legkülönfélébb árnyalatai keverednek, és nem túlzás azt mondani: ragyognak. „A dizájn és a merészség talán az egyetlen kapocs a régi és az új szakmánk között” – folytatja Ferenc, miközben próbáljuk befogadni a látványt.

A két mesterség között mi sem nagyon találunk más hasonlóságot, de akkor mégis hogyan jelent meg az építészek életében a csokoládé, majd követelt egyre több időt és helyet magának? „Tizenkét éve karácsonyi ajándékként kaptam egy csokoládékészítő workshopot a családomtól. Megtetszett a dolog, így elvégeztem még egy képzést, meg még egyet, majd a Csokoládé Akadémiáét. Aztán kitört a járvány, aminek számunkra volt pozitív hozadéka is. A világ legnagyobb tehetségei kezdtek el online kurzust tartani” – emlékszik vissza Zsuzsa. Amerikai, japán, orosz, spanyol mesterek kínálták szinte tálcán a tudást, úgy, hogy a lelkes tanítványnak még a konyhát sem kellett elhagynia. Igaz, az időeltolódás miatt sokszor éjszakákon át kavargatta a töltelékeket, öntött és temperált. „Imádtam csinálni, és a családom is szerette, amit készítek. Ráadásul ha az ember a szeretteire főz, semmi sem drága neki. Állandóan kísérleteztem, és folyamatosan jöttek a sikerélmények, a kedvező visszajelzések” – idézi fel.

Egyre több ismerős kért tőle csokoládét, majd amikor a dolog odáig jutott, hogy Zsuzsáék egy karácsonykor már száz helyre szállítottak csomagot, érezték: válaszút elé érkeztek. „Tudtuk, hogy ez így nem mehet tovább. Vagy visszafogjuk ezt, és folyik tovább az életünk az eredeti medrében, vagy egy éles kanyarral a csokoládé felé vesszük az irányt. Éreztük, hogy még egyszer tudunk váltani az életben” – vázolja a döntés pillanatát Ferenc. „Nem nagyon kellett győzködnünk egymást. Nagyjából egyszerre jutottunk el oda, hogy lépjünk” – meséli Zsuzsa. „Hiszen a változatosság gyönyörködtet” – toldja meg a férje. „Ez igaz, de én azért nagyon féltem, Feri bevállalósabb ilyen tekintetben – vallja be a feleség. – Az építészszakmában inkább én támogattam őt, most viszont fordult a kocka, és ő tesz meg mindent azért, hogy biztos hátterem legyen az alkotáshoz. Jó döntés volt belevágni, de nem könnyebb, mint gondoltuk. A nulláról építeni fel magunkat újra, majd eljutni az emberekhez óriási kihívás.” „Így van – helyesel Ferenc. – A csokoládékészítést szinte bárki meg tudja tanulni, de akár egyet is eladni már bonyolultabb feladat. Mi eldöntöttük, hogy világmárkát építünk, és ezt a célt sosem téveszthetjük szem elől.”

És hogy miként lehet a szlovák–magyar határról világ­márkát álmodni? Zsuzsának és Ferencnek erre is van receptje. „Elég édesszájúak vagyunk, mindig is nyitottak voltunk a gasztronómiára, de innentől elkezdtünk a csokoládéra fókuszálni. Rengeteget utaztunk New Yorktól Lyonon át Milánóig, üzleteket, mestereket látogattunk, kóstoltunk, és figyeltük a trendeket. Néztük, merre megy a világ, és hol van a helyünk benne. Ekkoriban tört be a festett csokoládék divatja, dizájnra fogékony emberként pedig egyértelművé vált: festett prémiumcsokoládékat, elsősorban bonbonokat, másodsorban táblacsokikat és drazsékat fogunk készíteni.”

Így is tettek, sorra készültek a csokoládécsodák, amelyekkel a házaspár is elégedett volt. „A legjobb bonbonokat kóstoltuk Párizsban, és egyszerűen tudtuk, hogy Zsuzsáé van olyan jó, mint azok” – mondja Ferenc. Vágytak azonban arra, hogy ezt a meggyőződésüket a szakma is visszaigazolja.

„Négy hónapja volt vállalkozásunk, mikor 2020 februárjában beneveztünk a csokoládék világversenyére a londoni Academy of Chocolate-hoz, és rögtön két ezüstdíjat kaptunk. Idén, mikor ötvenöt országból ezernégyszáz mintát küldtek be, öt csokoládénkkal öt díjat hoztunk haza. A legnagyobb sikerünket azonban 2022-ben, a Great Taste Awardson értük el. Ott négy beküldött csokoládénkból négyet díjaztak, a passiógyümölcsös bonbonunk pedig három csillaggal a világ legjobbja lett. Ide száztizennégy országból tizennégyezer termék érkezett, nem mind csokoládé, de alapszabály, hogy három csillagot csak az ételek egy százaléka kaphat. Ebbe kerültünk bele mi is. Elhittük, hogy a világ legjobb csokoládéját készítjük, és ez beigazolódott” – büszkélkedik a férj. „A versenyek, az, hogy megmérethetjük magunkat a világban, engem is inspirál – veszi át a szót Zsuzsa. – A laikusok nem érzik a hibákat, de a szak­emberek igen. A visszajelzések hatására pedig jobb és jobb lehet a csokoládénk.” A passiógyümölcsös bonbonjukra például először két csillagot kaptak, aztán a meglátások alapján addig-addig finomították a receptet, míg meglett a három. „Mindenki áradozott az egyensúlyról, amit eltaláltuk vele. Mert a csokoládéban is az egyensúlyra kell törekedni, csakúgy, mint az életben. Na, de klassz dolog beszélni a csoki­ról, kóstolni viszont még jobb – zárja a világversenyek témáját Ferenc, majd kesztyűt húz, és néhány bonbont tesz elénk, miközben figyelmeztet: – Kicsit melegednie kell, hogy épp jó hőmérsékletű legyen.”

Először egy zöldben és rózsaszínben pompázó, márvány­mintázatú csokit kóstolunk. „Ez egy százötven éves japán kertből érkező maccsatea-keverékkel és egy különleges ázsiai gyümölccsel, a juzuval van töltve. Mindig odafigyelünk az arányokra és arra, hogy aki megkóstolja a bonbonunkat, kiérezze, mivel is van dolga, ne kelljen elolvasnia a hátlapról vagy beleképzelnie az adott töltelék ízét” – magyarázza Zsuzsa. Bár a juzura mi nem tippeltünk volna, ez csak annak tudható be, hogy eddig a gyümölcs létezéséről sem tudtunk.

Ezt követően férje a világelső bonbont teszi elénk. A tűzpiros, narancs és sárga színek kavalkádja mintha izzana előttünk, aztán meglepő lágysággal olvad szét a szánkban. „A savasság és az édesség harmóniája, a roppanós külső és a krémes belső, a kellemes illat az, amivel kiemelkedhet egy csokoládé a többi közül” – mesél olyan részletességgel az ízekről Ferenc, ahogy borokról vagy kávékról szoktak beszélni a szakértők. Mi pedig gyakorlatlan csokikóstolóként is biztosan állíthatjuk, hogy a passiógyümölcsös bonbon nem érdemtelenül ért fel a világ csúcsára.

A harmónia mellett persze az összetevők is alapvető fontosságúak a sikerhez. A Zax édességei francia és olasz prémiumcsokoládékból, tartósítószer nélkül készülnek, mert ahogy Ferenc mondja: „a legjobb csokoládé a friss csokoládé”. Ha pedig minőségi alapanyagról van szó, nem ismernek határokat. Dél-Amerika és Afrika országaiból, Madagaszkárról, Piemontból, Szicíliából és Franciaországból érkeznek hozzávalók, köztük százszázalékos gyümölcspürék. Bár a házaspár örömmel dolgozna hazai termelőkkel, sajnos többek között az éghajlat miatt nem lenne garantálható az egyforma minőség, márpedig itt grammra kimért receptek szerint készül az édesség, elengedhetetlen a kiszámíthatóság. „Tavaly három tonna csokoládé fogyott a manufaktúrában, amiből kétszázötvenezer bonbon készült. Abból a kétszázötvenezerből kétszázötvenezernek kell tökéletesnek lennie” – szögezi le a férj.

A kóstolás után az üzletből közvetlenül nyíló, a nagy számhoz képest meglepően kis helyiségbe lépünk, ahol azonban hatalmas a sürgés-forgás. „Tizenegyen dolgoznak velünk. A kézművescsokoládé-készítés nagyon emberigényes feladat. Itt a festékek, a precíz minták és a bonyolult formák miatt még a mosogatás is legalább négy részfolyamatból áll, és kézzel végezzük” – említi Ferenc, miközben végignézzük, ahogy az egyik munkatársa több rétegben fest meg egy formát, hogy aztán beleöntse a csokit, ami a bonbon burokrétegét képezi majd. „Ezt például visszaolvasztjuk, mert túl vastag lett – mutat egy kis gúlára Ferenc. – Minél vékonyabb a burok, annál jobb, annál több töltelék fér bele. Vannak, akik azzal spórolnak, hogy alig hagynak helyet a drága krémnek, de mi nem így működünk. Ha ez kész, jön a kézi töltés, majd egy kis gép kirázza belőlük a légbuborékokat, és következhet a talpalás, vagyis a bonbon lezárása, aztán a díszítés. A teljes folyamat két napot vesz igénybe. És akkor még nem beszéltünk a csomagolásról, ami egy prémium­terméknél legalább olyan fontos, mint maga a tartalom. Ez már csak abból is látszik, hogy a bolt és a manufaktúra egy-egy helyiségben üzemel, a csomagoláshoz viszont négyre van szükség” – vezet végig a gyártási folyamaton Ferenc, majd visszatérünk Zsuzsához, aki addig a boltba betérő vevőket szolgálta ki.

Ugyan a Zax főleg cégek megrendeléseire épít, szerencsére vannak vásárlók bőven, még ha ide véletlenül nem tér is be az ember. Zsuzsa bevallja: „Párizsban azért más lenne csokimanufaktúrát működtetni, de annak is van előnye, hogy itt az üzem. Közel van Pozsony, Bécs, Budapest. Európa közepén vagyunk, mindenfelé nyitni tudunk.” „Meg hát az emberek felkapják a fejüket hogy egy kis országból, egy kis városból is lehet valaki a világ legjobbja” – lép felesége mellé Ferenc.

Mikor már búcsúzóban arról faggatjuk őket, mi a harmonikus közös munka titka, mosolyogva egymásra néznek, majd a férj válaszol: „Harminc éve együtt dolgozunk, ez jól működik közöttünk. Nálunk nincs olyan, hogy az ember nem viszi haza a munkát. Otthon is beszélünk a bonbonok ízesítéséről és a boltban is a szerelemről. Lendülettel dolgozunk és élünk, nem kényelmesedünk el. Élvezzük, ami adatik, mert rosszkedvűen nem lehet csokoládét készíteni.”

Hasonló tartalmak

A weboldalon "cookie-kat" ("sütiket") használunk, hogy a legjobb felhasználói élményt nyújthassuk látogatóinknak. A sütikről bővebben az Adatkezelési tájékoztatóban olvashat. Elfogadás esetén jóváhagyja az Adatkezelési tájékoztatót, illetve a sütik használatát.

Adatvédelmi beállítások elmentve!
Adatvédelmi beállítások

Amikor meglátogat egy webhelyet az tárolhat vagy lekérhet információkat a böngészőben, főként sütik formájában. Itt beállíthatja személyes cookie szolgáltatásokat.


A weboldalunk fejlesztése érdekében nyomon követjük a felhasználói adatokat.
  • _ga

A Facebook segítségével nyomon követjük a kapcsolatokat a közösségi médiával.
  • _fbp

A weboldalunk fejlesztése érdekében nyomon követjük a felhasználói adatokat.
  • _ga
  • _ga_M1TCWC2EWM

Összes tiltása
Összes engedélyezése

KRoNIKA.HU Hírlevél

Légy részese a történetnek!