Baksa Eszter, vagy ahogy Nagyrákos polgármesterét és kedvenc sajtosát mindenki szólítja, Eszti néni elintegeti a sorban előttünk álló vásárlóját, majd kitárja narancssárga-fehér árus autójának ajtaját, és betessékel. Szerdán Őriszentpéteren nem olyan zsúfolt a piac, de azért ne számítsunk nyugodt beszélgetésre – figyelmeztet. Nem is húzza az időt, kihasználva, hogy épp senki nem bámészkodik a négy keréken guruló kirakat előtt, kérdés nélkül magyarázni kezdi az imént látott jelenetet.
„A férfi falumbéli volt, jól ismerem őt meg az apját is. De egyébként is tudom Nagyrákos mind a kétszáznyolcvan lakosának a születési idejét, és tudom mindnek az anyja nevét is. Higgyék el, falun teljesen más polgármesternek lenni, mint városban; nekem az emberekkel kell törődnöm. Egy alig háromszáz fős településen is van mindenféle ember az akadémikustól a postáson át a parasztig, és nekem az összessel szót kell értenem. Ez a feladatom, én meg szeretem csinálni. Hozzám mindig lehet jönni, akár sajtért, akár polgármesteri ügyekkel, akár csak úgy. Ha valakinek valami gondja van, megkeres telefonon, személyesen, vagy üzen, hogy menjek át, és megyek. Huszonöt év hivatal után ez már magától értetődik. Ismerjük, megszoktuk egymást. Meg aztán itt, falun egyébként is mindenki belelát a szomszéd lábosába, sőt a tányérjába is. Ez nem jó vagy rossz, ez természetes. És bár Nagyrákost csak kevesen lakják, borzasztó nagy a szétszórtság. Budapesten egy nagyobb panelben élhetnek ennyien, itt viszont öt szer van. A völgyben fekszik Alsószer. Mellette, a patak túloldala már Nemesszer. Azért Nemesszer, mert őrálló őseink közül ott éltek legtöbben, olyanok, akik az Őrvidék őrzéséért nemesi címet kaptak. Pankasz felé van egy csak öt-hat házból álló szer, neve pedig Devecserszer. Hogy a név honnan ered, senki nem tudja. Aztán ne maradjon ki még Belsőszer és Csárdaszer se. Így vagyunk mi, ez Nagyrákos. Szanaszét, egymástól jó messzire állnak a házaink. Képzelhetik, hogy az infrastruktúrát nem volt könnyű kiépíteni. De sikerült. Mindenhol van gáz, villany, víz, szennyvízcsatorna, le vannak aszfaltozva az utak, gyönyörű, virágos, rendezett a környék. Ez mind-mind sokkal nagyobb kihívás itt, mint egy átlagos településen, ahol egy utcára vannak fölfűzve a házak. De hát ez őrségi sajátosság, ezt kell megoldani.
Én egyébként örömmel intézem ezeket a dolgokat. Mindig közéleti szereplő voltam. Érdekelt, mi történik a faluban. A rendszerváltáskor, amikor a tanács helyett önkormányzati képviselőtestület lett, testületi tag is lettem, aztán 1998-ban már engem választottak polgármesternek, és azóta egyfolytában. Az utolsó három választáskor már ellenfelem sem akadt. Sőt, volt, aki megkérdezte tőlem: »Eszti néni, akarsz-e indulni? Mert ha igen, akkor nem fogok, minek is tenném.« Én meg indulok. Ugyan már hetvenhat éves vagyok, amíg bírom, nem akarom kiadni a kezemből a gyeplőt, mert azt nem szeretném megélni, hogy amit összeraktam, szertefoszlik. Nem tudom, mi kell hozzá, hogy ezt ennyi ideig hagyják nekem. Szerencse? Rátermettség? Vagy csak nincsen más? Bármelyik igaz lehet. Én mindenesetre bízom benne, hogy azért választanak meg újra és újra, mert tudják, hogy olyan vagyok, aki sajátjaként szereti a falut.”
A beszélgetés megszakad, hiszen egyre látványosabb tömeg gyűlik az autó köré. Van, aki sajtért jön, más csak a történetekért. Eszti néni egyikkel sem fukarkodik.