Az altöttingi országgyűlés kapcsán a rendszerváltás előtti szakirodalomban és sajtóban gyakorta felmerült a nyilas összeesküvés vádja. Az Igaz Szó című lap 1961-ben átfogó cikket írt kisbarnaki Farkas Ferenc karrierjéről, ebben azt állítják, hogy elhelyezési kormánybiztosként „14-15 éves magyar leventéket tízezrével hurcoltatott ki Németországba, vagy pedig a frontra dobta őket, értelmetlen áldozatként”. Ezek után kifejtették, hogy „már 1947-ben hozzálátott Nyugaton a szervezkedéshez. 1947-ben Altöttingben magyar államfővé akarta magát választatni. Később létrehozta a Magyar Szabadság Mozgalom nevű fasiszta emigráns szervezetet”. Nehezményezték azt is, hogy alelnöke, illetve katonai vezetője lett az Anti-Bolshevik Bloc of Nations nevű nemzetközi „neofasiszta” szervezetnek. A lap szerint „szolgálataiért az amerikaiak mellett, a Gehlen nyugatnémet hírszerző szerv is pénzeli”.
Kisbarnaki Farkas Ferenc személye valóban ellentmondásos, ám az altöttingi országgyűlés tagjairól azt állítani, hogy (mind) fasiszták lettek volna, nem felel meg a tényeknek. Pontos adatokkal nem rendelkezünk, de feltehetően ötven-hatvan képviselő jelent meg az országgyűlésen. Ennek egy 1952-es német külügyi jelentés mond csupán ellent, e szerint százharmincöten vettek részt, de ez a szám valószínűleg pontatlan. A megjelentek közül huszonöt képviselő kiléte ismeretes, négyen felsőházi tagok, ugyancsak négyen behívott képviselők voltak, továbbá tizenhárom Magyar Élet Pártja-tag, egy a Magyar Megújulás Pártjának tagja, valamint három valamely nyilas formáció képviselője. Ebből látható, hogy bár korábbi nyilasok is megjelentek, a résztvevők döntő többsége a Horthy-rendszer elkötelezett, nem szélsőséges híve volt. Az esemény végül rendben lezajlott, a részt vevő képviselők a következő nyilatkozatban foglalták össze törekvéseiket: „Az országgyűlés tagjai nem akartak egyebet, mint megőrizni a független magyar állameszmét, a magyar alkotmányosság, a magyar szuverenitás elvét, gondolatát és erkölcsi tartalmát, hogy mindezt egy jobb jövőre átmentse, annak töretlen folytonosságát fenntartsa és az abban rejlő erőit tisztán adhassa át a magyar népnek, minden fenntartás és haladék nélkül, mihelyt szabad országban, szabad népként veheti át tőle.” Ezenfelül megválasztották miniszterelnöknek, illetve ideiglenes államfőnek kisbarnaki Farkas Ferencet, ő pedig aznap délután, feltehetően már Altöttingben, bemutatta kormányát, majd az országgyűlés feloszlott. A kormány tagja volt a kivégzett Bajcsy-Zsilinszky Endre öccse, Gábor iparügyi miniszterként, valamint Nyirő József író is, aki a nemzetnevelésért felelős tárcát kapta. Farkas magának tartotta fenn a külügyi és a honvédelmi miniszteri posztot is.
Az emigráns parlament úgy döntött, hogy Horthy Miklóst mindenképpen tájékoztatni akarja az eseményekről. Nyirő József és az igazságügyért felelős Máté Imre a bajorországi Weilheimbe utazott a volt kormányzóhoz, de nem találták ott, így Horthy István özvegyének, gróf Edelsheim-Gyulai Ilonának adták át a nyilatkozatot 1947 decemberében. Horthy a menyén keresztül jelezte, hogy az adott történelmi helyzetben az államfői jogköröket nem lehetséges gyakorolni. Bármit tervezett is a kormány, nem állt módjában huzamosabb ideig folytatni tevékenységét, ugyanis az amerikai vezetés álláspontja csakhamar megváltozott. 1947 szeptemberében betiltotta az emigráns kormány működését, helyette a hatalomban maradó demokraták által támogatott, New York-i székhelyű, főként a többpárti átmenet végével távozó emigránsokat egybegyűjtő Magyar Nemzeti Bizottmányt támogatta. Utóbbi szervezet egyébként elítélte az altöttingi országgyűlést, egy nyilas banda politizálásaként értékelte.
Kisbarnaki Farkas Ferenc és kormánya 1949 május végén lemondott. Az Altöttingben megválasztott miniszterelnök 1959-ben így értékelte a Szabad Magyarság című lapnak a történéseket: „Abban az időben az volt az általános hangulat, hogy legkésőbb 1948-ban otthon lehetünk. S így látták akkor az amerikaiak is. (Pár hónappal később már más véleményen voltak és a szovjet közbelépésére az akciót nem támogatták.)”
A cikk többek közt Nyári Gábor tanulmányai alapján készült.