Az új adminisztrációnak hálátlan szerep jutott: alá kellett írnia a trianoni békediktátumot, ami politikai öngyilkossággal ért fel – bár ezzel mindenki tisztában volt. A ratifikáció után a kormány legmeghatározóbb politikusa, a külügyminiszteri tisztséget betöltő Teleki Pál alakíthatott kabinetet. Az ígéretes indulást azonban elsöpörte az első királypuccs, amely során megmutatkozott Teleki legitimista hozzáállása, így Horthy Bethlen Istvánt nevezte ki helyette. Az új miniszterelnök IV. Károly második visszatérési kísérletekor a budaörsi csatával bizonyította a kormányzónak, hogy bízhat benne, ezek után pedig levezényelte a Habsburg-ház trónfosztását is.
A teljes zűrzavarból kiemelkedve Bethlen a belpolitikai viszonyok rendezésével látott hozzá a munkához. Először a baloldali ellenzéket, a szociáldemokratákat pacifikálta. A párt magas árat fizetett azért, hogy parlamenti ellenzékké válhasson: 1921. december 22-én a színfalak mögött aláírták a Bethlen–Peyer-paktumként emlegetett egyezményt, amelyet a kormányfő és a Magyarországi Szociáldemokrata Párt elnöke, a kommün alatt a szakszervezeti ellenállás egyik irányítója, Peyer Károly kötött. Utóbbi a tanácsköztársaságtól való távolságtartása miatt már a Peidl-kormányban belügyminiszteri tisztséget töltött be, majd a Huszár-kabinetben a munkaügyi és népjóléti tárcát kapta.
A szociáldemokrata vezetők és orgánumok jelezték a kormánynak és a nyilvánosságnak, hogy készek az ország érdekeit és céljait a magukénak tekinteni és teljes erővel részt venni a nemzet újjáépítésében. Hangsúlyozták azonban: elvárják cserébe, hogy az ellenforradalmi rendszer a megtorlás helyett a megbékélés politikájára térjen át. Így a tárgyalások célja egy olyan helyzet megteremtése lett, amelyben a szociáldemokrata munkásság együtt dolgozna a nemzet többi rétegével bel- és külföldön egyaránt – olvasható az egyezmény jegyzőkönyvében. Ennek fényében a tárgyalások a szociáldemokraták által a miniszterelnökhöz benyújtott, sérelmeiket tartalmazó petíció alapján indultak el.
Az MSZDP vállalta, hogy támogatja a kormány külpolitikai törekvéseit, és felhagy a köztársasági eszme nyílt hirdetésével, illetve nem szövetkezik a liberális polgári ellenzékkel. Ennél súlyosabb vállalásnak számított, hogy lemondott a közalkalmazottak, vasutasok és postások körében való agitálásról, nem alapított mezőgazdasági munkásokat tömörítő új szervezeteket, továbbá politikai sztrájkokat sem hirdetett. Ezekért cserébe a kormány ígéretet tett arra, hogy engedélyezi az MSZDP és a szakszervezetek működését, és a pártlapoknak is szabad utat enged, a korábban elkobzott helyiségeket visszaadja, a kivételes intézkedéseket megszünteti, és fejleszti a munkásbiztosítás rendszerét. Az eredeti követeléseknek részét képezte az internálások teljes megszüntetése is, de ebbe Bethlen István nem volt hajlandó beleegyezni, csupán azokat engedték szabadon, akikért a párt felelősséget vállalt, így a kommunisták és a terroristaként elítélt elemek internálása folytatódott.
A kormány eleget tett az ígéreteinek, és megszüntette a gyorsított bűnvádi eljárást, továbbá visszaállította a gyülekezési szabadságot azzal a kitétellel, hogy a politikai jellegű gyűlésekhez és felvonulásokhoz a hatóságok előzetes engedélyére volt szükség. Amennyiben eltértek az előre bejelentett tervtől, a hatóságok feloszlathatták a rendezvényeket. A sajtóellenőrzést már a tárgyalások ideje alatt megszüntették, de a kivételes cenzúrára lehetőséget adó törvényrészek érvényben maradtak. Nem lehet azt mondani, hogy a sajtószabadság teljes lett volna, de az ellenzéknek lehetősége nyílt kritikát megfogalmazni a parlamenten kívül a sajtóban is. Végül fontos még megemlíteni a karácsonyi kormányzói amnesztiát, amely kiterjedt azokra is, akiket a polgári forradalom és a tanácsköztársaság alatt elkövetett tetteik miatt öt évnél rövidebb börtönbüntetésre ítéltek el.