Említette, hogy gyógyúszással kezdődött kapcsolata a medencével. Hogyan lett ebből versenysport?
Mint mondtam, az uszodai közegnek és benne az oktatónk, Málnai István „Pike” bácsinak az érdeme. Ő nemcsak az edzőnk volt, hanem a második apukánk is. Amint ötévesen leúsztam az első huszonöt méteremet, már be is nevezett egy országos bajnokságra. Sosem felejtem el, olyan magas volt a dobogó, hogy nem tudtam rá felmászni, ezért konkrétan feltettek a harmadik helyre. Amikor a hatalmas ünnepségen a nyakamba akasztották az érmet, és eljátszották a Himnuszt, bennem eldőlt, hogy versenyezni szeretnék. Pike bácsi mindenhová elvitt minket, egyre keményebb edzések és versenyek következtek. A legnagyobb élményem egy nyílt vízi hosszútávúszó verseny volt a Balatonon, amelyen tizenöt évesen vettem részt. Rengeteget készültem a több mint tizenkét kilométeres távra, hihetetlen agyi és fizikai munka volt öt órán keresztül úszni. Egy évvel később az Európa-bajnokságig jutottam, ahol hetedik helyen végeztem. Nem sokkal később aztán lemondtam a versenyzésről a tanulás javára.
Sosem érezte, hogy kihagyott emiatt valamit, hogy tartogatott volna még szép eredményeket a sport?
A paraúszásban aszerint vannak kategóriák, hogy kinek milyen fokú a sérülése, és az én csoportomban ahhoz, hogy valaki világviszonylatban sikeres legyen, olyan edzésmódra volt szükség, mint az épeknél. Sajnos ez már nem fért bele az életembe, hiába keltem mindennap hajnali négykor, és görnyedtem éjszaka az asztal felett. Kitartó voltam, sokat dolgoztam, de felismertem a határaimat. Abban az időben ráadásul a parasportolók még más megítélés alá estek anyagi és emberi elismerés terén is… Ettől függetlenül én mindenképp nyertem a sport által. Egész életemben profitálni fogok a versenyzői évekből.
Az edzősködésen nem gondolkodott?
Amikor néhány éve az edzőm váratlanul elhunyt, mindenáron tovább akartam vinni a munkásságát. Tudtam, hogy az oktatás szellemiségét, pszichológiáját nem lehet egyetemen elsajátítani, de ezt már – egyfajta ajándékként – megkaptam tőle. A papírért viszont elvégeztem a képzést, és biztosan eljön ennek is az ideje. Most egyelőre másban találtam meg magam.
Nem is egy dologban. A szülei után önök, a gyerekek vették át A Végtaghiányos Gyermekekért Alapítvány működtetését, kétgyermekes édesanya, emellett dolgozik is.
A gyermekkori sorsközösségből kialakult egy olyan társaság, amelynek tagjai között – bár a világ különböző részein élünk – hihetetlen az összetartás. Néhány évvel ezelőtt jutott el hozzánk a hír, hogy az alapítvány vezetősége feladni kényszerült a munkát. Mi, akik annyi mindent kaptunk ettől a szervezettől, az utolsó utáni pillanatban érkeztünk. Ma már viszont büszkén mondhatom, hogy működünk, méghozzá nagyon jól. Az egyik legszebb visszajelzést a szülőktől kaptuk, akik azt mondták, nekik rengeteg erőt ad, hogy látnak minket felnőttként, látják, hogy boldogok vagyunk, és így boldogulunk az életben. Számomra fontos volt, hogy a főállásomban is a sport szeretetéért tegyek – a Decathlonnál logisztikai hr-vezetői pozícióban dolgozom –, és közben édesanya is vagyok. Őszintén szólva keveset alszom, néha elfáradok, de a pörgés és a mozgás a lételemem. A sport pedig megtanított arra, hogy munka nélkül nincs eredmény.