A hazai orvosképzés kétszázötvenedik jubileumának záróakkordjaként a Semmelweis Orvostörténeti Múzeum rendezett tárlatot 2020-ban. Az egyetem életében a nagy társadalmi mozgásokkal párhuzamosan bekövetkező változások és az egymásra épülő tudományos felfedezések mögött álló emberek arcképei tették igazán érdekessé e nagy ívű tablót. A gyógyítás hőseinek, elhivatott tanároknak és kutatásaikkal magánéleti tragédiába sodródó orvosoknak sora vonult fel a kiállításon, hiszen a tudomány elválaszthatatlan művelőjétől, az embertől.
A koronavírus-járvány belobbanásakor az orvosi egyetem névadójának, Semmelweis Ignácnak a portréja a Google főoldalán díszelgett. És nem a jeles évforduló kapcsán, hanem mert a tudományos fejlődés ellenére újra figyelmeztetni kellett a közvéleményt: fertőzés ellen legjobb védekezés a kézmosás. A 19. század közepén a betegvizsgálati protokollban paradigmaváltásként bevezetett kézmosás – amelynek fontosságára Semmelweis pusztán gyakorlati és nem mikrobiológiai vizsgálatok alapján döbbent rá – valóban az egyik legfontosabb felismerése volt a hazai orvoslásnak. De nem az egyetlen: az egyetem professzorai, kutatói, tanítói mind hozzátették a magukét ahhoz, hogy a képzés nagy ívű utat járjon be, miközben a társadalmi változások, elvárások éppolyan elemi erővel követelték ki a tudományos újításokat, mint a kutatószobákban folyó elmélyült tudományos munka, a szakmai összjáték szinergiája.
A magyar orvosképzés 1770-ben indulhatott el Nagyszombatban, hála Mária Teréziának, aki a magyar tudóstársadalom kérlelő folyamodványait megelégelve – és persze látva a közegészségügyi állapotokat – végül méltóztatott rányomni pecsétjét az alapító okiratra. „Az alapítás után villámgyorsan kiépült az intézményi struktúra. A nagyszombati városi kórházban azonban kevés lehetőség adódott a betegágy melletti gyógyításra, ami azonnal modern szemléletű követelményként jelent meg a képzésben. Hasonlóan csekély lehetőség volt arra, hogy a hallgatók az élettani jelenségeket boncolás közben figyeljék meg, ezért az orvosi kar hét év után a dinamikusan fejlődő Pestre költözött” – magyarázza Szabó Katalin főmuzeológus, a tárlat kurátora.
Nem sokkal később megjelent az óhaj, hogy magyarul tanulhassanak az orvostanhallgatók, Rácz Sámuel pedig papírra vetette A physiologiának rövid sommája címmel az első magyar nyelvű orvosi tankönyvet. A lassan liberalizálódó képzésbe csak bő száz évvel később kapcsolódhattak be a nők: Hugonnai Vilma volt az első magyar asszony, aki – igaz, nem itthon, hanem Svájcban – orvosi diplomát szerzett 1879-ben. Trefort Ágoston vallás- és közoktatási miniszter ellenezte, hogy itthon is elismerjék a végzettségét, mondván: felforgatná az államot, ha a nők tudományos téren egyenjogúak lennének a férfiakkal. Egy uralkodói rendelet vetett véget a hosszúra nyúlt históriának, így Hugonnai tizennyolc évvel a diplomája átvétele után, 1897-ben juthatott itthon orvosi engedélyhez. Az első hazánkban végzett orvosnőt már a forrongó, új gondolatokkal, világmegváltó eszmékkel teli 20. század első esztendejében avatták fel diplomás gyógyítónak.
Az egyetem életébe a történelem és a sarkos ideológiák jelentősen beleszóltak: számos intézményi struktúraváltás és vargabetű után az orvosi kar 1950-ben elhagyta a klerikális Pázmány Péter nevet, 1951-ben önállósodott, és szovjet mintára eltörölt olyan hagyományos külsőségeket, mint az orvosok doktori címe vagy az egyetemi díszöltözetek. Semmelweis Ignác nevét – talán a hagyományokhoz való visszatérés jeleként – 1969-ben vette fel az egyetem.