Nyolc év alatt mi volt a legmeghatározóbb élménye?
Egy huszonhetedik hétre született pici lány feküdt az inkubátorban, az édesanyja teljesen érthetően zaklatott állapotban volt. Nem merte megérinteni a lélegeztetőgépen lévő gyermekét. Nem tudta elképzelni, hogyan tudok hozzájárulni egy szál gitárral a babája gyógyulásához, végül nehezen, de megengedte, hogy csukott ablakos inkubátor mellett énekeljek a kislánynak. „De jó a dió” – kezdtem a dalt, amikor is a kislány reagált, mozgolódni kezdett, a vitális paraméterei kicsit javultak. Az édesanya eddig messzebbről figyelt, de most odalépett, hogy ő is ismeri ezt a dalt. Akkor már ketten énekeltük nyitott inkubátor mellett, potyogtak a könnyei. Odalépett hozzá az orvos és az ápoló, hogy szeretné-e a karjában tartani a lányát. Egy ilyen drámai pillanatban a szülő megérti, hogy ő is tehet a kisbabája gyógyulásáért. Egyetlen dal fontos oldást indított el egy krízisben lévő szülőben.
Milyen változást hozott a perinatális intenzív centrumokban (PIC) végzett munka az ön életében?
A szolgálatunk alázatosságra és tiszteletre tanít. Sokkal nagyobb bennem a hála és az öröm, ha a saját életemre gondolok. Annyi jót kapok a Jóistentől! Nekem is adnom kell belőle azzal a képességgel, amely mások támogatásához megadatott.
A Kodály-módszer az alapja a kisgyermekes családokat célzó Mit énekelj otthon? foglalkozásainak és a PIC-ekben végzett munkának is. Mit nyújt Kodály módszere a koraszülött babáknak?
Legyen a zene mindenkié! – ez Kodály gyönyörű koncepciójának lényege. Olyan gazdag repertoárt adott, olyan dalkincset, hogy bőven tudnak belőle meríteni ma is az anyák. Erre a gondolatra épül az óvodai zenei nevelés és az általános iskolai énekórák is. A PIC-en olyan népdalok, gyermekdalok csendülnek fel a leggyakrabban, amelyek a szülők gyermekkori emlékeit idézik. Amit szívből énekelnek, azt a gyermekük is fogja szeretni.
Zeneterápiás szakdolgozat is született már a zene koraszülöttekre gyakorolt hatásairól, kifejezetten A te hangodat ismerem című, kapcsolatfókuszú perinatális zenei programról. Milyen igazolható hatása van az inkubátor melletti zenélésnek?
Éneklés közben más agyközponti területek kapcsolnak be, miközben a félelemközpont például blokkolódik. Egyszerre énekelni és félni nem tudunk. Ha dalra fakadunk, a stresszhormonok termelődése takaréklángra, ugyanakkor a kötődéshez, a stressztűrő képesség erősödéséhez szükséges boldogsághormonok előállítása – endorfin, dopamin, szerotonin, oxitocin stb. – maximumra kapcsol. Ezt számos kutatás, kísérlet igazolja. A kisbabák vitális paraméterei, az oxigénszaturáció, a pulzusszám, a légzésszám éneklés hatására egyértelműen javulnak.