A hely, amelyről már az első találkozásnál tudta, visszavárja, újra lehetőséget kínált Róbertnek a termőfölddel való munkára. Az építkezési munkálatok mellett szőlészeti ismeretekre is szert tevő férfi a pincéhez hamar szőlőt is vásárolt a hegy legrégebbi dűlőjén, a Tarányin, majd Ruppert Márton borásszal közösen belevágott a borkészítésbe.
„Már huszonévesen beleszerettem a borba – magyarázza –, de a saját pince mutatta meg számomra, milyen fantasztikus alkotói folyamat, ahogyan a föld terméséből termék készül, amelyet aztán el kell juttatnom a megfelelő helyre, legyen az egy üzlet kiemelt polca vagy egy nívós étterem. Ez a komplex tapasztalat foglalkoztat azóta is.” Alkotásra pedig ma már bőven van hely, Gilvesyék tizenöt hektárnyi területen dolgoznak, 2014 óta minden ültetvényt organikusan művelnek.
Fő fajtáik a rajnai rizling, a furmint, az olaszrizling és a sauvignon blanc. Most van egy kis kadarkájuk is, és szeretnének többet telepíteni, hogy legyen vörösboruk is. Róbert szerint az a legfontosabb, hogy minden borban szépen, őszintén megmutatkozzon a hegy jellegzetessége. Úgy tartja, „bort lehet szigorú szabályok alapján alkoholos italként készíteni, de úgy is, mint egy pohárba töltött érzést, amely tükrözi a borvidéket”.
A világlátott Gilvesy Róbertnek ajándék, hogy egy külföldi szemével is láthatja és láttathatja a magyarországi borkultúra helyzetét. Szerinte alapvetően borszerető nemzet vagyunk, s bár még mindig kissé zárt a piacunk, a fiatalabb generáció – amely sokat utazott, és látott más borfogyasztási trendeket – változást hozhat ebben. „Egy borásznak azt is el kell döntenie, hogy kinek készíti a palackokat, otthonra vagy külföldre szánja – figyelmeztet. – Ha ez megvan, nem szabad idegenkedni a marketingtől: fel kell tudnunk hívni magunkra a figyelmet.”
Emiatt határozta el azt is, hogy kis országunk nagy vulkanikus területeit megismerteti a világgal. A Volcanic Wines of Pannonia nevű kezdeményezése által összefogja a hozzá hasonlóan gondolkodó borászokat. „Túl vagyunk néhány eredményes bemutatón, előadáson, de a sikerhez jóval több forrásra van szükség. Hiszek benne, hogy összefogással képesek vagyunk növelni a magyar borok iránti keresletet. Ezt jól mutatja, hogy az utóbbi fél évben egyre nagyobb a külföldi érdeklődés” – mondja bizakodóan.
Az öröm és összefogás erejét a Bohém Légyott rendezvényeken érezhetik meg a látogatók. A birtokon készülő Bohém cuvée első évjáratától megtartott fesztivál a kultúra, a gasztronómia és a közösség ünnepe. Gilvesy elégedett mosollyal meséli, hogyan hozta el a sokaknál csupán a nyárhoz kötődő vidámság, a gondtalan, bohém kikapcsolódás lehetőségét a vidékre. „Szeretem a művészeteket, a jóízű fogásokat és beszélgetéseket, na meg a zenét a jazztől az operán át a handpanig. Ezeket együtt élvezni egy új, vagány helyszínen, a hegy lábánál, Nemesgulácson a borkultúra égisze alatt felemelő – ezért is próbálunk általában teliholdnál összegyűlni. A fénye még jobban látni engedi a vidéket.”