A Bakonyi Bakancsosként ismert túravezetővel, a hegység útjainak és történeteinek legnagyobb ismerőjével a domboldalról leereszkedve a faluban találkozom. A bejárat mellé felfüggesztett két kirándulócipő jelzi, jó helyen járok. Az azonban korántsem mondható, hogy a férfi szögre akasztotta volna a lábbelijét. Még középiskolában a földrajztanára fertőzte meg a természet szeretetével, ő pedig harminchárom éve töretlen lelkesedéssel járja az országot. „Minden utamat túranaplóba rögzítem. Innen tudom, hogy ötvenkétezer-ötszáz kilométer van a lábamban. Ennek jó részét itt, a Bakonyban gyűjtöttem” – ad pontos választ a megtett távot firtató kérdésre. Mintha végigjárta volna az Egyenlítőt, és már javában róná a második kört.
Ez után a szám után már nem is csodálkozom, amikor megtudom, több mint kétszáz túraútvonalat ismer a hegységben. Legtöbbször azonban nem egyedül járja ezeket. Épp tíz éve szervezte az első vezetett túráját, amire akkor még csak egyetlen vállalkozókedvű természetjáró jelentkezett. Az egyből aztán lett kettő, majd öt és tíz, ma pedig hétvégenként már hatvan-hetvenen lépdelnek a nyomában.
„Semmi nem könnyebb, mint a Bakonyban eltévedni” – mondják. S noha vannak, akik tényleg emiatt csatlakoznak a csoportos kirándulásokhoz, a legtöbben más okokból érkeznek. „A túrázás megnyitja a résztvevőket. Időt és teret ad a kapcsolódáshoz. Vannak párok, amelynek tagjai itt ismerkedtek meg, régi barátok, akik hosszú idő után nálam találtak újra egymásra – magyarázza Mésznek Viktor, miért tartja közösségi élménynek a természetjárást, majd hozzáteszi: – Sokan néznek, mégsem látnak igazán. De a természetben el lehet engedni a tekintetet, csak kell valaki, aki megmutatja az embereknek, hová fordítsák.”
A Bakonyi Bakancsos a hegyi utakat járva a múltra irányítja a hozzá csatlakozók figyelmét. A kirándulások egyben időutazások is. A Szent Gellért óta eltelt évezred ugyanis újabb és újabb legendákkal, mondákkal szőtte át az erdőket. E történeteknek a sokasága jó időre a rejtőzködés, a kivonulás, az ellenállás, a szabadság szimbólumává tette a környéket.