A kevesebb több
A családi vállalkozás amennyire szabadságot és kötetlenséget, olyannyira tudatosságot és elkötelezettséget jelent, de Pálnak a legfontosabb, hogy azzal foglalkozhat, amit szeret. „Amikor egy délelőtti elfoglaltság miatt délután érek ki a mangalicafarmra, hogy előkészítsem füstölésre a húst, és este kezdek neki olajat sajtolni, arra nem mint megterhelő munkára tekintek, hanem mint olyan időtöltésre, amit szívesen végzek. Fantasztikus érzés, hogy egy-egy ötletből fel tudtam építeni mindezt, és ahogy immár az idő és a visszajelzések is azt igazolják, hogy jó úton járunk.”
Adódik természetesen a kérdés, hogy innen hova lehet továbbfejlődni, és egyáltalán érdemes-e. A férfit egy baleset döbbentette rá, hogy képessé kell válnia arra is, hogy meghúzza a saját határait. „Egyidőben az volt az álmom, hogy mindenhol kapható legyen a Batha-Porta olaja, legyen szó nagyáruházról, bioboltról vagy éppen drogériáról – meséli. – De rájöttem, hogy ilyen célt nincs értelme kitűzni, mert egyszerűen nem bírom megvalósítani.” Hét évvel ezelőtt történt az akkor szokásos mindennapjai egyikén, amikor egyszerre fektetett járólapot, újított fel prést és festett kemencét, hogy kimentek az erdőbe fáért, s úgy megsérült, hogy jó időre ágyhoz lett kötve. „Akkor gondoltam arra először, hogy vajon hova sietek. Nem játszom a gyerekeimmel, nem töltök minőségi időt a családommal, nem megyünk el nyaralni, nem ülünk le együtt az asztalhoz enni, nem beszélgetünk. Lehet, hogy az olajforgalmunk évről évre magasabb, de ennek súlyos ára van. Ott, az ágyban fekve már nem voltam biztos abban, hogy megéri. Akkor jöttem rá, hogy a kevesebb több, és nem akarom, hogy úgy nőjenek fel a gyerekeim, hogy nem vagyok valójában jelen az életükben.”
Pál ekkor éles váltással a kevesebb mellett döntött. „Addig egy év negyven-negyvenkét hétvégéjén távol voltam, rendezvényekre, vásárokra jártam úgy, hogy kora reggel indultam, s előtte éjjel kettőkor még olajat sajtoltam. Az autóban éltem. Most már nem megyek sehova hétvégén, és ha a gyerekeim focizni hívnak a rétre, nyomban megyek velük. Persze továbbra is tenni kell azért, hogy a portán minden működjön, de az igényszinteket úgy alakítottuk ki, hogy már nem kell megszakadni. A legfontosabb az lett számomra, hogy ha majd a gyerekeim visszagondolnak ezekre az évekre, arra emlékezzenek, hogy mi mindent éltünk meg együtt. Mindenkinek mást jelent az, hogy jól él. Nekem azt jelenti, hogy a családommal vagyok, és lehet, hogy itt a semmi közepén, az erdő szélén lakunk, de én így érzem jól magam velük, és nem vágyom másra.”