Dolgozott sokat, azt mondta, amit gondolt, betartotta az ígéreteit, nem beszélt mellé, a művészkedést meg kifejezetten utálta – emlékszik vissza apjára Makovecz Benjamin. A tíz évvel ezelőtt elhunyt építész ismeretlen arcát néhány éve könyvben – Száztizenegy lábjegyzet Makovecz Imréről – mutatta be legidősebb gyermeke, lapunknak most családi emlékekről, saját sokrétű életpályájáról és az otthonában tartott rókákról is beszélt.
A konyhában ülve a nagy papagájketrec, a könyvek, ásványok és rengeteg egyéb tárgy között is kitűnik egy kis méretű fotó a falon: Makovecz Imre sétál át egy ház előtt, a teljesen hétköznapi pillanatban a világ minden magányossága összesűrűsödik. Honnan a felvétel?
Apám halála után kapta anyám ímélben; azóta sem derült ki, hogy hol és ki készítette. Elég rejtélyes kép, máig megrendít.
Gyakran előkerülnek hasonló dolgok?
Erre nem nagyon tudok válaszolni, mert ha igen, azok a Makovecz Imre Alapítványhoz futnak be. Annak idején úgy határoztunk a testvéreimmel, hogy azt ők ketten vezetik, az építészirodát pedig én viszem tovább. Úgyhogy az alapítvány archívumának bővülését tekintve nem vagyok naprakész.
Grafikus-tanár-műfordítóként miért pont önnek jutott a Makona iroda?
A családból kellett találni valakit, és úgy adódott, hogy erre én voltam a legkevésbé alkalmatlan. Korábban már irányítottam iskolát, rövid ideig még egy közintézményt is. És ahogyan az űrkutatást sem okvetlenül csillagásznak kell igazgatnia, egy építésziroda élére sem szükséges mindenáron építészt állítani; fontosabb valamiféle áttekintőképesség és az emberekre meg persze a gazdasági, szervezeti ügyekre való odafigyelés. Túl nagy bajt mindenesetre nem csináltam.
Azért kellett a családból választani, hogy ne vesszen el a – hívjuk így – Makovecz-szellemiség?
Nem. A Makovecz-szellemiség megőrzi magát, még akkor is, ha sokan már nem emlékeznek rá, vagy csak az érvényesülés lehetőségét látják benne. Persze egy családtag nyilván éberebben őrzi, meg az sem árt, ha az ügyvezető ezt a veretes nevet viseli. Apám halálakor szörnyű állapotban volt az iroda. Az utolsó években sokan kihasználták a betegségét: becsapták, meglopták. Súlyos hiány támadt, szóval nagyon nehéz volt az az első néhány év. Mostanra rendbe jöttünk, a szobákat felújítottuk, szép bútorok vesznek körül, és jó számítógépekkel dolgozunk. Ma már legalábbis a közeljövőtől nem kell tartanunk, és ez nem kevés. Jövő tavaszra tervezem, hogy búcsút mondok ennek a feladatnak.
Belefáradt mégiscsak: vinni tovább a nem egészen maga választotta örökséget?
Apámnak volt egy nagyon kedves története Henry Fordról, aki remek vezető volt. Egyszer állítólag felvett egy főmérnököt az egyik üzemébe, majd fél év múlva hosszú szabadságra küldte, hogy kiderüljön, működnek-e nélküle is a dolgok, azaz alkalmas a vezetésre vagy sem. Mert ha nélküle összeomlik az üzem, akkor nem jól építette fel. Szóval már van egy remek építész fiú, aki képes lesz vezetni is az irodát. Nem kellek már oda.
Bár a történet tőle való, Makovecz Imre mintha a gyakorlatban nem alkalmazta volna ezt az elvet, egyszemélyes intézmény volt, és az maradt a halála után is.
Hatalmas fa volt, nehéz volt körülötte fényhez jutni. Nem mintha szándékosan el akart volna nyomni bárkit, hanem mert a nagysága egyben óriási árnyékot is vetett. Szeretett mindent maga kézben tartani, kontrollálni, a saját, kifogyhatatlannak vélt erejével, lendületével működtetni. Ebben az árnyékban pedig nem nőnek túl magasra a fák.
Legidősebb gyerekként mennyire volt küzdelmes ennek a hatalmas fának az árnyékában felnőni? Lehetett például otthon ellentmondani?
Nagyon ritkán. Kevés sikeres szembeszegülésre emlékszem. Az egyik például, hogy az elviselhetetlen sárgaborsó-főzeléket nem kellett megennem. Annyira utáltam, hogy azt még apám is elfogadta, és felmentést kaptam az „amit eléd raknak, fiam, az az ebéd” szigora alól. Azóta kétszer megkóstoltam a sárgaborsó-főzeléket, egyszer 1978-ban a katonaságnál, egyszer meg 2016-ban Szigligeten, kíváncsiságból, hogy tényleg olyan iszonyatos-e. Hát, tényleg…