Miben volt más az ön megközelítése?
A tanult Spitaler-módszernek – amely a professzoromról kapta a nevét – az a lényege, hogy az ültetvényen egy év alatt újratelepítés nélkül lecseréljük a fajtát, például hárslevelűből furmint lesz. Az oltás speciális vágási, illesztési, rögzítési eljárást kíván, rendkívül precíz munka, számomra valójában alkotás a természetben. Sőt, mára egyfajta kulturális feltöltődéssé is vált, mivel munka közben hangoskönyvet, podcastot is hallgatok, amire otthon, a gyerekek mellett nincs időm.
Hegyaljához nem csak szakmai sikerek kötik, hiszen párja, Takács Lajos is a vidékről származik.
Először a természetközeli hozzáállás kapcsolt össze minket. Lajos a megismerkedésünk idején még egy kicsi, de az évek során annál jelentősebbé váló birtokot, a Hollóvár pincészetet vezette a Somló hegyen. Abba a présházba költöztem később, majd az első három gyermekünk is oda született. Ekkor már főállásban foglalkoztam szőlőátoltással, és a legtöbb megrendelésem Hegyaljáról érkezett, így a közös utunk is a Tokaji borvidékre vezetett vissza. Lajos hazaérkezhetett, én pedig otthonra találtam, hiszen itt már együtt alakítottuk ki a tereket, a kertet és a munkánkat is.
A nyolcszáz éves település nyolcszáz fős lakossága hogyan fogadta a szőlész-borász család érkezését?
Talán épp azért, mert „kívülről” érkeztünk, hamar megláttam a vidék legnagyobb problémáját. A fiataloknak nincs erős helyi identitásuk, elvágyódnak. Kevés a beköltöző, és többen mennek el. Lehetőség egyre több van, de kellenek a helyiek is, akik élni tudnak vele. A kör csak akkor tud bezáródni, ha az intelligens, tenni akaró fiatalság is jelen van a vidéken. Nem baj, ha máshol gyűjtik össze a szellemi és anyagi tőkéjüket. A cél, hogy hazahozzák, itthon fektessék be, és itt alapítsanak családot. Véleményem szerint ezt akkor tudjuk elérni, ha megerősítjük a kötődésüket a szülőföldjükhöz. A változást célzó munkámat először talán sokan furcsállták a faluban, de ma már megtérülni látszik a befektetett energia.
Miként fogott neki ennek a nagy vállalásnak?
Nem egyedül, hanem az akkor még utcabeli Bodó Judittal, a Bott Pince vezetőjével kezdtünk el együtt gondolkodni, majd dolgozni is a közösséget érintő kérdéseken. Régóta ismertük egymást, rengeteg párhuzam van az életünkben: hasonló a viszonyunk a szőlőhöz, megfordultunk Dél-Tirolban, és ugyanolyan tenni akarás jellemez minket édesanyaként és a szakmánkban is. Egyetértettünk abban is, hogy a saját otthonunk területén jól érezni magunkat kevés. Egy ilyen csodálatos vidéken akkor formálódunk egységgé, ha megismerjük a körülöttünk élőket, odafigyelünk egymásra, és felelősséget is vállalunk egymásért.
Milyen módon vált gyakorlattá az elképzelés?
Az első közös kis program a Reggeli a tölgy alatt elnevezést kapta. A Bodrogkisfalud főterén álló öreg tölgyfa árnyékában helyi termelők portékájából kínáltunk reggelit, és vásárt tartottunk a borvidékre látogató vendégeknek. Aztán a közös nagy program a jótékonysági, „dűlőszelektált” farsangunk megrendezése volt. Ebbe be tudtuk vonni a falu és a környék kamaszait, hiszen az eseményen egy bmx-pálya létrehozására gyűjtöttünk. Ma a pálya jelenti a fiataloknak a találkozóhelyet, a „grundot”. A gyerekeknek megtetszett az általunk hozott pezsgés, így rajtuk keresztül nyitottak felénk a felnőttek is.