És hogy ez miért olyan fontos, arra ismét János válaszol, miközben autóba ülünk, hogy kilátogassunk az egyik, a településtől pár kilométerre eső földjükre. A lankás dombon elterülő, zöldellő búzamezőről csodás kilátás nyílik a Zsámbéki-medencére. „Gondoljanak bele: ötven év alatt sokszorosára nőtt a hozam, addig nemesítettük a fajtákat, amíg ide jutottunk. Ám ennek ára van. A növények elvesztették az ellenálló képességüket, és egyre több permetezést igényelnek. Nehéz elhinni, hogy ezek a vegyszerek eltűnnek a növényekből. Vagy ott van például a műtrágya. A nevében is benne van, hogy mű. De nem is csoda. Az én gyerekkoromban erre a környékre a mezőgazdaság, a gyümölcstermesztés, a borászkodás volt jellemző, akkoriban minden háznál volt állat, ma alig találni valahol. Honnan lenne hát szerves trágya? Az már szinte csak fogalom. Ennek is szembesülünk a következményeivel. Valamiből engedni kell. A kérdés csak az, mihez ragaszkodunk, milyen áldozatot hozunk meg.”
A malom tulajdonosai szerint az aggasztó tendenciák mellett sok kedvező folyamat is megfigyelhető. Egyre ismertebbé válnak például a hagyományos búzafajták, mint például az alakor, amelyek olyan ellenállók, hogy nem igényelnek vegyszert. Emellett úgy látják, a vásárlók évről évre tudatosabban táplálkoznak. „Olyan szélsőségbe csapott át a tömegtermelés, hogy az embereket rádöbbentette arra, milyen messze jutottak a természettől. Amikor egy kenyér összetevőinek listáján – amin elég lenne a liszt, a só, a kovász és a víz – aszkorbinsav, fél évig elálló folyékony kovász, térfogatnövelő szerepel, az azért sokkoló.” A pár úgy látja, a covidjárványnak is volt örömteli hozadéka. „Pécsről, a Balaton mellől is érkeztek hozzánk vevők, s többen közülük azóta is nálunk vásárolnak. Sokan rájöttek, milyen törékenyek a megbonthatatlannak hitt láncolatok, mennyivel megbízhatóbb és stabilabb a termelő és vevő közötti személyes viszony. Szeretem, hogy van a vásárlóinkkal kapcsolatunk. A tudat, hogy egyesek akár száz kilométert is utaznak, pedig a szomszédjukban is megvehetnék a lisztet, fantasztikus dolog. Nem könnyű munka ez, ahogy öregszik az ember, minden kiló kicsit nehezebbé válik, de a visszajelzés előrevisz” – vallja a molnár.
Mikor a jól megérdemelt pihenés mikéntjéről kérdezősködünk, Éva mosolyogva megjegyzi: hétvégente a lelki békéjük érdekében nem frissítik az Időképet. „Hiába ad bele mindent az ember, van, ami nem rajta múlik, és ezt tudomásul kell venni, különben nem lehet kikapcsolódni” – mondja. „Nekünk csak az időjárás a főnökünk, és ez a kihívások mellett hatalmas függetlenséget ad – teszi hozzá János. – Engem egyébként már a földeken töltött idő is feltölt. Régen nem leltem benne semmi örömöt. Most kijárok a mezőre, és boldog vagyok, hogy egyáltalán kihajt a búza, figyelem, ahogy szó szerint beérik a munkám.”