A NAK TechLab mintegy katalizátora a Magyar Agrárium fejlődésének. Hogyan merült fel a program ötlete?
A Nemzeti Agrárgazdasági Kamara fő célja, hogy a hazai gazdálkodók munkáját segítse. A hálózatunkban működő szakértői gárda alapos szakmai tudása nagy segítséget jelent az agráriumban fejlesztők számára is. Munkánk során azzal szembesültünk, hogy a szektor digitalizációs szintje elmarad a többi ágazatétól, aminek egyik oka, hogy a fejlesztők nem látnak bele mélyebben az agráriumban zajló folyamatokba, a startupok más iparágban kamatoztatják a tudásukat. Számunkra ebből egyenesen következett, hogy a két oldalt össze kellene kötni, ezért célul tűztük ki, hogy hidat képezzünk az agrárium és az agilis fiatal fejlesztők között.

Mint az első hazai agrárinnovációs program elindítói milyen kihívásokkal néztek szembe?
A gazdatársadalom elöregedése nem segíti az újszerű digitális megoldások elterjedését, továbbá találkoztunk előítéletekkel az agrárnagyvállalatok és a startupok részéről is. A nagyvállalatok egy jó részénél úgy gondolják, hogy a startupper unatkozó egyetemista, aki a kollégiumi szobájában alkalmazást fejlesztget, a fejlesztők pedig elavult területnek tartják az agráriumot, ahol nincs elég nyitottság a digitalizációra. Az inkubátorprogramban szakértők segítségével közösen dolgozunk a két oldallal, és le tudjuk bontani ezeket a gátakat. Nagyon jó látni a nyitottságot és a szoros együttműködést olyan szereplők között, akik eddig nem találtak egymásra, és azt, ahogy a közös munka mindenki számára gyümölcsözővé válik.

Hogyan sikerül összekapcsolni a két oldalt?
A program nagyvállalati partnerei ágazati kihívásokat fogalmaznak meg, amelyek alapján a startupok új megoldási ötleteket fejlesztenek nekik, valamint a velük kapcsolatban álló gazdálkodóknak. A kihívások meghatározása után agrárszakmai és üzleti szempontok alapján választjuk ki azokat a startuppereket, akik részt vehetnek az inkubátorprogramban. Ezt követően a startupok, a kamara és a nagyvállalatok által delegált szakértőkkel, illetve olyan tapasztalt mentorokkal dolgozhatnak együtt, akik támogatják a közös fejlesztéseket, hogy minél gyorsabban az agrárcég rendelkezésére álljanak.

A kezdeményezés mely ereményeire a legbüszkébb az indulás óta eltelt bő három évből?
A legbüszkébb arra vagyok, hogy az innovációs ökoszisztémán belül létrehoztunk egy olyan agrár- közösséget, amely egyre aktívabb, ezzel folyamatában segíti a szektor modernizációját. Közel hetven startupot segítettünk már az elindulásban és megoldása fejlesztésében, azóta számos innovatív szolgáltatással erősítik az agrárium versenyképességét. Nagy elismerés, hogy ha ma Magyarországon bárkinek agráriummal kapcsolatos új ötlete vagy fejlesztése van, hozzánk fordul. Kialakult egy bizalmi kapcsolat, a startupok körében a jó tapasztalatok alapján terjed a hírünk. Nem kell magyaráznunk, hogy mit csinálunk, nem kell bizonygatnunk, hogy értük vagyunk, mert ezekkel már tisztában vannak, amikor megkeresnek minket.