Veszprém tágabb környéke, a Balatontól északra fekvő kultúrtáj abban az időben, amire a századforduló egyik legérdekesebb elsüllyedt szerzője, Cholnoky Viktor elbeszélései és tárcái visszautalnak, még egészen más volt, mint ahogy ma ismerjük.
Kezdjük eleve ott, hogy a terület jó része akkoriban még Zala vármegyéhez tartozott, csak a második világháború után csatolták Veszprémhez – de ez inkább csak közigazgatás-történeti érdekesség. A füredi üdülőtelepen kívül nem létezett még – vagy csak igen kezdetleges, szórványos formában – turizmus, még kevésbé bármiféle „vízi kultúra”.
A Balaton abban az értelemben, ahogyan ma értjük, csupán későbbi, polgári modern konstrukció: „Akkor még mindig csak Szigliget, Badacsony regéje, Tihanynak riadó leánya meg a népdal kóválygott sokszínű tükre fölött.” Lényegében a hajóépítő „Young Rikárd” munkája és az ő angol „virtusa” révén változott a helyzet, amikor – Cholnoky nagyon érdekesen ír erről – a lezser pannon parasztok egyszeriben ráébredtek arra, hogy a Balaton ott van, a tavat pedig ellepték a vitorlás hajók és a csónakok.
A táj „tudatát” olyan traumák formálták, mint a filoxéravész (lásd írónk fantasztikus elemekkel dúsított novelláját arról, hogyan pattant ki az a „pusztító vihar”, ami „elpusztította a Balaton vidékét, és nyomorékká, koldussá tett mindnyájunkat”), és persze élénk volt még a betyárvilág emléke is. Ne lepődjünk meg tehát, hogy a nagynevű veszprémi Cholnoky család boldogtalan életű legidősebb fia rendre valamilyen misztikus rettenet vagy végzetesen dekadens mélabú témáját idézte meg a veszprémi–zalai táj felett.
Jelen kiadvány a Géczi János által szerkesztett sorozat része, amely a 2023-as Európa kulturális fővárosa projekt apropóján eleveníti fel a Cholnokyak életművét. Ha elnyerték tetszésünket Cholnoky Viktor szuggesztív, sötét hangulatú írásai, ne felejtsük el beszerezni a híres fivérek most megjelent munkáit se, így a földrajztudós Jenő teljességében először kiadott önéletírását és a magyar „alkoholizmusirodalom” atyjának, Lászlónak az elbeszélésgyűjteményét.
Nyitókép: Cholnoky Viktor: A sekrestyés. Pesti Kalligram – Művészetek Háza, Veszprém, 2022