A magyar kórusok napját 1991 óta, Kodály Zoltán születésnapján ünnepli a Magyar Kórusok, Zenekarok és Népzenei Együttesek Szövetsége (KÓTA). A világhíres, máig óriási hatással bíró zeneszerző, zenetudós, zeneoktató és népzenekutató 140 évvel ezelőtt, 1882. december 16-án született.
A karácsonyig tartó időszakban összesen 54 zenei eseményre kerül majd sor, ezeken többek között 76 kórus műsorát is meghallgathatja majd a közönség. A programsorozatba az énekkarok olyan koncertjeikkel jelentkezhettek, amelyeken legalább egy Kodály-mű vagy egy Kodály által gyűjtött népdalcsokor is elhangzik. A műsorfolyamot beszélgetések színesítik, melyek többek között Kodály zenepedagógiai örökségével foglalkoznak. A programsorozat legtöbb eseményét, a beküldött pályamunkákat és koncerteket online is meghallgathatjátok a KÓTA Facebook-oldalán.
Kodály Zoltán máig élő örökségének szívet melengető példájával találkozhattok Hazay Annamáriával készült interjúnkban is. Annamária tanító, óvónő, fejlesztőpedagógus, 2014 óta A te hangodat ismerem perinatális zenei program és a mögötte álló alapítvány tagjaként koraszülött-intenzívosztályokon énekkel segíti a babákat és a traumát átélő szülőket, hogy a kötődés korai kialakulásának folyamata a körülmények ellenére se akadjon meg. Így vallott a kodályi gondolat erejéről: „Legyen a zene mindenkié! – ez Kodály gyönyörű koncepciójának lényege. Olyan gazdag repertoárt adott, olyan dalkincset, hogy bőven tudnak belőle meríteni ma is az anyák. Erre a gondolatra épül az óvodai zenei nevelés és az általános iskolai énekórák is. A PIC-en olyan népdalok, gyermekdalok csendülnek fel a leggyakrabban, amelyek a szülők gyermekkori emlékeit idézik. Amit szívből énekelnek, azt a gyermekük is fogja szeretni.”