Kétszáz évvel ezelőtt, 1823. január 20-án született Madách Imre drámaíró, költő. Sokan egyműves szerzőnek tartják, pedig több műfajban alkotott, de kétségkívül Az ember tragédiája a legismertebb munkája. A korszakalkotó mű szorosan kapcsolódik nemzeti történelmünkhöz, de létrejöttében a szabadságharc bukása mellett Madách magánéleti traumái is szerepet játszottak; a költő a személyes és nemzeti tragédián keresztül az emberiség történelmét földolgozva a lét alapjait kutatta. A Tragédiát bármely életkorban hatalmas élmény elolvasni vagy újraolvasni, a Madách születésének kétszázadik évfordulója alkalmából rendezett események pedig remek lehetőségeket kínálnak arra, hogy még jobban elmélyedhessünk benne.
Madách Projekt: nemzetközi együttműködés a Tragédia bemutatásáért
A Színház- és Filmművészeti Egyetem Madách Projekt című rendezvénysorozatának keretében újra színpadra viszik Az ember tragédiáját Vidnyánszky Attila rendezésében, méghozzá a jeles évfordulóra tekintettel egy különleges elképzelést valósítanak meg. Az egyetem ugyanis számos külföldi társintézményt hívott meg a projektben való részvételre, hogy annak hallgatói a rájuk osztott színt az általuk megálmodott díszlettel és jelmezekkel a saját anyanyelvükön adhassák elő. Június elején, a kétnapos Madách-konferencián mutatkoznak be az egyes színek, majd a hónap végére egységgé kovácsolják őket, a bemutatóra pedig június 23-án kerül sor.
Az ember tragédiája legendás rendezéseit megelevenítő installáció
A Nemzeti Színház első emeleti előcsarnokában Az ember tragédiája legendás színpadi adaptációit megelevenítő különleges kiállítás nyílik. Az Országos Színháztörténeti Múzeum és Intézet saját gyűjteményének felvételeiből, dokumentumaiból és fényképeiből összeállított installációján olyan rendezők alkotásai kelnek életre, mint Szinetár Miklós, Vámos László, Ruszt József, Illés István, Kolozsi Béla, Beke Sándor, Lengyel György, Schlanger András, Csiszár Imre, Vidnyánszky Attila, Hudi László, Szikora János, Gavriil Pinte, Telihay Péter, Alföldi Róbert, Kokan Mladenović, Bodolay Géza, Kerényi Imre, Jeles András és Paál István. Az összeállításnak Mira János Jászai-díjas díszlettervező látványtervei adnak színházi keretet.
Társadalmi és erkölcsi dilemmák Az ember tragédiájában című tanulmányi verseny
A Fiatalok a Nemzetért Alapítvány 9–12. évfolyamon tanuló, a Kárpát-medencében élő magyar középiskolásoknak hirdet tanulmányi versenyt a Madách-évforduló alkalmából. A verseny témája a Tragédia. A fiatalok a műben elmélyedve, az abban felmerülő társadalmi és filozófiai kérdéseket átgondolva és azokról önálló véleményt alkotva esszé megírásával jelentkezhetnek a felhívásra.
Nevezési határidő: 2023. február 28.
A versenykiírás és szabályzat itt található.
Kiemelt kép forrása: Nemzeti Színház / Eöri Szabó Zsolt