A magyar kultúra napján a Himnusz letisztázott szövegének megszületésére emlékezünk, amely kétszáz évvel ezelőtt történt. Az idei esztendőben ráadásul egy másik évfordulót is ünneplünk január 22-én, hiszen Petőfi Sándor is 1823-ban látta meg a napvilágot. E két évforduló kapcsán a hazai kulturális intézmények számos izgalmas programmal várják a az érdeklődőket.

Kultúraválasztó – a magyar kultúra napja alkalmából
2023. január 21.
Virág Benedek Ház
Budapest, Döbrentei utca 9.

Január 21-én kicsik és nagyok egyaránt művésszé válhatnak a Virág Benedek Házban. Az ingyenes kultúraválasztó programon különböző alkotói területekre kaphatunk betekintést: Grecsó Zoltán koreográfussal a táncművészetet, Tárnoki Márk rendezővel az improvizációt, Kis Kata Linda fotográfussal pedig a fotózást és modellkedést próbálhatjuk ki. A nap folyamán számos hangszert is megszólaltathatunk, és a festészet rejtelmeibe is bevezetést kapunk.

Grecsó Zoltán koreográfus
(Fotó: Virág Benedek Ház)

A magyar kultúra napja 
2023. január 21. 18:00
Apáczai Csere János Művelődési Ház és Könyvtár
Solymár, Templom tér 25.

Solymáron is izgalmas rendezvény várja az érdeklődőket a helyi művelődési házban. Január 21-én szombaton este Lőrincz Beáta jelmeztervező és táncpedagógus viseletkiállítását tekinthetik meg a betérők. A megnyitón közreműködik a Fix-Stimm Zenekar és a Magyar Örökség díjas Cédrus Táncegyüttes, a fellépők táncházzal is készülnek az alkalomra.

Fotó: Cédrus Táncegyüttes

Himnusz 200 – egy vers kétszáz története 
2023. január 22. 15:00
Várkert Bazár
Budapest, Ybl Miklós tér 2-6

Az Aposztróf estek sokak számára ismertek lehetnek: Juhász Anna irodalmár immár három éve vezet izgalmas beszélgetéseket a Várkert Bazárban. Az idei első esten, január 22-én Becze Szilvia, a Bartók Rádió kiemelt szerkesztő-műsorvezetője, Nagy Tímea kétszeres olimpiai bajnok párbajtőrvívó és Szervét Tibor színművész osztják meg a Himnusszal kapcsolatos gondolataikat és élményeiket. Az eseményen a Budapesti Filharmóniai Társaság zenészei is közreműködnek.

Tizennyolc kiemelkedő alkotás az elmúlt év magyar filmterméséből 
2023. január 22. 10:30-22:00
Uránia Nemzeti Filmszínház
Budapest, Rákóczi út 21.

A filmszínház egész napos vetítéssorozattal várja a nézőket. A tavaly bemutatott filmek között fiatalabbak és idősebbek is találhatnak izgalmas alkotásokat, például Jankovics Marcell utolsó művét, a Toldit (korábbi cikkünk), A játszma címmel megjelent magyar krimit, vagy az 1990-es taxisblokádról szóló Blokád című filmet (korábbi cikkünk). Az eseményen mutatják be Pacskovszky József Kék róka és Kárpáti György Mór Jövő nyár című alkotását.

Jelenet A játszma című magyar krimiből.
(Fotó: Uránia Nemzeti Filmszínház)

Séták a Galériában – Remekműveink
2023. január 22. 15:00-16:00
Magyar Nemzeti Galéria
Budapest, Szent György tér 2.

A magyar képzőművészet iránt érdeklődőknek január 22-én érdemes a Nemzeti Galériába látogatniuk, ahol a jeles nap alkalmából rendkívüli tárlatvezetéssel várják a látogatókat. A séta során többek között M S mester, Szinyei Merse Pál és Munkácsy Mihály műveit tekinthetjük meg. A programon érdekességeket is hallhatunk az alkotásokról, kiderül például, hogy Ferenczy István miért tógában ábrázolta Kölcsey Ferencet.

(Fotó: Magyar Nemzeti Galéria)

A magyar kultúra napja – Megidézett Kárpátalja 
2023. január 22. 19:00
Hagyományok Háza
Budapest, Corvin tér 8.

A Magyar Állami Népi Együttes idén rendhagyó produkcióval emlékezik meg a magyar kultúra napjáról. A Megidézett Kárpátalja, Hágókon innen és túl című zenés színpadi produkció a Keleti-Kárpátokban és annak előterében, Kárpátalján élő népek hagyományait ötvözi. A közös gyökereinket hangsúlyozó előadást 2014-ben mutatták be, ám a mostani helyzetben talán még inkább felértékelődik mondanivalója. A táncjátékot január 22-én láthatjuk.

Telente, vasárnap…. – Cseh Tamás dalai a Vodku fiaitól 
2023. január 22. 18:00
Óbudai Kulturális Központ
Budapest, San Marco utca 81.

Cseh Tamás rajongóinak a magyar kultúra napja kettős ünnep, hiszen az előadóművész születésnapja is január 22-re esik. Idén nyolcvanéves lenne az énekes, ebből az alkalomból a Vodku fiai zenekar koncerttel emlékezik meg róla. A fellépésen – amelyre egyaránt várják a fiatalokat és idősebbeket – Kárász Eszter és Adorjáni Bálint színművészek is közreműködnek. 

Himnusz 200 – A magyar kultúra napja alkalmából
2023. január 23. 14:00
Petőfi Irodalmi Múzeum
Budapest, Károlyi utca 16.

A Himnusz születésének kétszázadik évfordulójára a Magyar Nemzeti Bank egy igazi kuriózummal készül: Himnusz megnevezéssel 15 000 forint névértékű ezüst és 3000 forint névértékű színesfém emlékérmét bocsát ki. Ünnepélyes bemutatóján Soltra E. Tamás szobrászművész, az érme tervezője is részt vesz, és bevezetést nyújt ennek a speciális művészetnek a rejtelmeibe. A január 23-ai eseményen Gusztin Rudolf zenetörténész is tart előadást, amelyen a Himnusz keletkezésének és fejlődésének történetét mutatja be.

Mi a magyar kultúra? – Beszélgetés a Magyar Kultúra Napja alkalmából 
2023. január 23. 18:00
Scruton V.P.
Budapest, Veres Pálné utca 12.

A Veres Pálné utcában található Scruton szintén érdekes eseménynek ad helyszínt hétfő este. Január 23-án Ugron Zsolna, József Attila-díjas író és ifjabb Csoóri Sándor zeneszerző, Fonogram díjas előadóművész beszélgetnek a magyar művészet és irodalom sajátságairól, valamint nemzeti identitásunk megőrzéséről.

Gyűjtésünkben ezúttal fővárosi programok szerepelnek, de az ország egész területén színvonalas rendezvényekkel várják az érdeklődőket. A veszprémi Pannon Várszínházban január 22-én A helység kalapácsa című bemutatót láthatjuk a Forte Társulat előadásában. Pécsett az ötvenedik születésnapját ünneplő Muzsikás Együttessel emlékezhetünk meg a magyar kultúra napjáról, Pomázra pedig érkezik a Petőfi-utazókiállítás.

(Kiemelt fotó: Cédrus Táncegyüttes)